Slon přes palubu: pirátští sloni vytáhli proti kapitánu Žirafákovi a chtějí jeho poklad!
Zdroj: MINDOK

Napněte choboty a zbystřete, přichází k vám totiž Slon přes palubu! V téhle pirátské akci se vžijete do role slonů, kteří se ocitli na tenkém ledě – přesněji řečeno na prkně! 

Hráči se snaží zavařit svým soupeřům tím, že na konec jejich prken přidávají závaží, ale kdo je moc nenasytný, může se spálit a sám být tím, kdo se projde po prkně!

Mindok nám přináší vskutku krásnou a jednoduchou hru pro 2-4 hráče, kterou si s dětmi zahrajete oficiálně od pěti let. S těmi šikovnějšími ale klidně i dříve. 

Co najdete v krabici?

Obvykle po úvodním odstavci najdete informace o pravidlech hry. V tomto případě ale musím pořadí trošku přeházet a nejprve vám popsat, jak vlastně hra vypadá. 

Celá krabice se totiž promění v herní plochu. Nejprve musíte vyprázdnit obsah krabice. Jako první vám určitě padnou do oka gumové figurky slonů, které jsou tak akorát velké pro hraní, mají pěknou barevnou malbu, a i kdyby s nimi po sobě děti hodily, neublíží si.

Dále je třeba připravit prkna pro mořské krysy (pardon, slony)! Ta jsou představována nažehleným kusem kartonu s magnetem na jednom konci. Tímto magnetem připevníte každé prkno k lodi. Na vyznačené místo pak postavíte pirátského slona a ten je tak připraven vydat se na svou nelehkou pouť po prkně. 

Dále najdete v krabici ještě dřevěné žetony závaží, jednu desku mola a balíček karet pokladů. 

Slon přes palubu: pirátští sloni vytáhli proti kapitánu Žirafákovi a chtějí jeho poklad!
Zdroj: MINDOK

Jak se to hraje?

Každý z hráčů se ujme role jednoho sloního piráta, který se snaží ukrást poklad kapitánu Žirafákovi a vinu shodit na své kolegy. Pokud vás ale kapitán načapá, budete to vy, kdo se přiblíží hladině!

Před začátkem hry je třeba připravit loď a tolik prken, kolik je hráčů. Slona si všichni postaví na značky na začátek prkna, tedy na tu stranu, která se nachází na palubě lodi. Dále už stačí jen pečlivě zamíchat balíček karet pokladů a jste připraveni začít. 

Začíná hráč, který dokáže nejlépe zatroubit jako pirátský slon. Nu, podle čeho máte tuto disciplínu hodnotit, už v pravidlech nepíší, takže je to zcela na vás 🙂 Tento hráč začne postupně otáčet karty a vykládat je na vyznačená místa na molu. Dělá to tak dlouho, dokud si troufá, nebo dokud neotočí dva stejné poklady.

A v čem je kouzlo hry? Čím více karet otočíte, tím víc závaží si musí soupeři přidat na konec svého prkna. A čím víc závaží, tím větší šance je, že se jejich slon proletí přes palubu jako první. Pokud se vám však při otáčení objeví stejný symbol podruhé, musíte posunout svou figurku o jedno pole vpřed, blíž ke své vlastní zkáze. 

Tato hra obvykle nemá vítěze. Jeden nešťastlivec se vykoupe v moři a tedy prohraje. Ostatní hráči si pak vítězství dělí. Samozřejmě soutěživým jedincům nic nebrání v tom, aby ve hře pokračovali a rvali se do posledního suchého slona. Existuje však jedna výjimka.

Pokud se jednomu hráči podaří vyložit kartu na poslední pole s korunkou, aniž by u toho otočil dvě stejné karty, hra okamžitě končí a onen hráč se stává vítězem. Ve hře je celkem 7 typů pokladů a pole s korunkou je šesté v pořadí. Šance stát se absolutním vítězem tak není vysoká, ale možné to je 🙂

Slon přes palubu: pirátští sloni vytáhli proti kapitánu Žirafákovi a chtějí jeho poklad!
Zdroj: MINDOK

Kolik závaží si musí soupeři umístit na svá prkna, vám poví právě molo, na které odkládáte karty. Nad každým volným polem je počet nakreslený. Jelikož vám první vyložená karta nepřináší žádné riziko, není za něj ani odměna. Za jednu otočenou kartu si soupeři nemusí přidávat žádné závaží.

Už v tuto chvíli je možné říct dost, přestat otáčet a raději nechat riskovat někoho jiného. To se však při hraní prakticky nestává. Za dvě vyložené karty si soupeři naloží jedno závaží, za tři karty dvě závaží a tak dále až k šestému poli, kde už si není nutné dávat žádná závaží, protože vítěz je už znám. 

Hodnocení

Jednoduchá pravidla, nádherné provedení a zábava napříč generacemi. Jednoduše řečeno, Slon přes palubu se opravdu povedl. Tahle blbinka zaujme bez problémů nejen malé děti, ale taky bandu teenagerů, dospělých i důchodců. A co je na ní nejlepší? Úplně klidně si ji mohou zahrát všechny skupiny dohromady.

Pravidla jsou tak přístupná, že nevzniká zvýhodnění staršího sourozence, velkou roli tady prostě a jednoduše hraje náhoda. Hnidopich by řekl, že opravdu šikovný hráč by mohl počítat karty a kalkulovat pravděpodobnost, se kterou se stejná karta objeví. To však myslím není cílem této zábavy.

Pochválit musím kromě neotřelého nápadu slonů chodících po prkně také provedení. Plastové figurky slonů jsou zkrátka povedené a samotné provedení krabice i umisťování prken.. radost pohledět i držet v ruce. 

Hra procvičí i vaši zručnost, protože jak dobře a opatrně se vám podaří umístit závaží může ovlivnit to, zda váš slon ještě vydrží balancovat nad hladinou, nebo se už zřítí!

Zda vás bude hra bavit nebo ne záleží hodně na povaze každého hráče. Co si budeme povídat, pokud vám ve hře vadí náhoda, pak si tuto jednohubku nejspíš moc neužijete. Pokud ve vás ale dřímá duše gamblera, pak si jistě přijdete na své. Otočíte ještě tu další kartu? Zavaříte víc soupeřům? Nebo to budete hrát na jistotu? A co když se vám podaří otočit 6 karet a instantně vyhrát?

Slon přes palubu: pirátští sloni vytáhli proti kapitánu Žirafákovi a chtějí jeho poklad!
Zdroj: MINDOK

Velkou výhodou hry je také její délka. I když tedy nejste zrovna fanda nejrůznějších párty her a hrajete spíš z donucení, alespoň nebudete trpět dlouho 🙂 Někdy se prostě může stát, že vám štěstěna nepřeje, a tak když potřetí po sobě otočíte dvě karty a ve všech případech jsou poklady stejné, i tomu největšímu flegmatikovi zacukají ruce.

Zde je pak opravdu třeba hodit chuť vyhrát za hlavu a užívat si toho, že ani tolik nehrajete hru vy, jako hra hraje vás. 

Pokládat dřevěné žetonky na konec svého prkna je zkrátka zábava. Její autor, Florian Sirieix, také není v deskoherním světě žádný nováček. Na kontě má již přes 20 her včetně nedávné novinky Svět po nás či Projekt A.R.T. nebo Imaginarium. 

Prodejní cena se může zdát trochu nadstřelená u hry, která vám zabere 10 minut. Samotné provedení však za to rozhodně stojí. Slona přes palubu si zahrají malé děti, ale i dospělí hráči, kteří jej využijí jako krátkou vsuvku mezi složitější hry, a tak rozhodně dostává palec nahoru!

Slon přes palubu

Autor: Benoit Turpin, Florian Sirieix

Vydavatel: Mindok

Počet hráčů: 2-4

Věk hráčů: 5+ let

Doba hraní: 15-20 minut

Jazyk pravidel: čeština

Autor: Benoit Turpin, Florian Sirieix