Settlers: Zrod Impéria - obal

Staňte se vůdci jednoho ze čtyř národů a pozvedněte svou frakci z prachu a bláta cest až k výšinám. Právě to nabízí chytlavá karetní hra s roztomilým grafickým zpracování a jednoduchými pravidly Settlers: Zrod Impéria.

Trocha nostalgie neuškodí

Settlers: Zrod Impéria - krabicePsal se rok 1993, když světlo světa spatřila budovatelská strategie Settlers. Hra, která doslova definovala celý tento herní žánr. Většina dnešních počítačových a konzolových hráčů bude sice při vyslovení tohoto jména jen nechápavě kroutit hlavou, pro dříve narozené a pamětníky se však jedná doslova o ikonickou hru. Doba její největší slávy je sice již nenávratně pryč, občas však neuškodí zavzpomínat na léta minulá. Obzvláště, když se tato povedená herní série dočká své reinkarnace v podobě vskutku povedené deskové hry.

Tou jsou právě Settlers: Zrod Impéria, za kterými stojí ostřílený polský vývojář Ignaczy Trzewiczek, kterého znají velmi dobře i čeští hráči. Ostatně, kromě zde zmíněných Settlerů stojí tento autor i za tituly jako jsou Zaklínač, Detektiv, První Marťané, či Robinson Crusoe. Vraťme se však zpět k Settlers: Zrod Impéria.

Tato hra už bezpochyby patří k těm, které jsou prověřené časem. Mezi hráče poprvé zamířila již v roce 2014 (česky 2015). Od té doby získala celou řadu ocenění, včetně ceny Golden Geek 2014 v kategorii hra pro jednoho hráče (Solo Board Game) a druhého místa v kategorii karetní hra za 2014. A ani u nás se jí nevede vůbec špatně. Není proto divu, že se tato úspěšná hra dočkala u nás již šesti rozšíření, které nemalým způsobem zpestřují původní hru. O nich však někdy příště…

V jednoduchosti je krása

Settlers: Zrod Impéria - rozbalenoO české vydání Settlerů se zasloužilo vydavatelství RexHry, jenž nám Zrod Impéria přineslo již v roce 2015 v plně lokalizované verzi. Od té doby již uplynul nějaký ten čas Trzewiczkova hra však stále nic neztrácí ze svého kouzla. Nemalou měrou tomu bezpochyby dopomáhá i grafická stránka hry, jejíž kouzelné ilustrace si prostě musíte zamilovat. Příklad za všechny? Stačí pohlédnout na samotnou krabici. Roztomilý osadník s psíkem na přebalu vyloženě láká k tomu, abyste si jej vzali domů. Možná i díky tomu patří tato hra ke stálicím, která má i pět let od svého vydání u hráčů stále nezastupitelné místo. Druhým a nejspíše ještě důležitějším důvodem bude její jednoduchost.

Settlers: Zrod Impéria totiž patří mezi vskutku jednoduché hry, jejichž pravidla vysvětlíte během pár minut, zároveň však poskytují dostatek prostoru a kombinačních možností k tomu, aby si v této hře přišli na své i ostřílenější hráči, kteří rádi taktizují.

Základní hra je určena pro jednoho až čtyři hráče od cca deseti let s tím, že na jednu partii byste si měli připravit okolo 60 minut. Samozřejmě u této hodnoty vždy záleží na samotných hráčích. Trzewiczek v této hře staví na mechanikách, se kterými se mohli hráči setkat již v jeho předchozích hrách 51st State a New Era. Settlers však nejsou pouhou jejich kopií. Autor se snažil odstranit veškeré neduhy a navíc přidává i pár příjemných bonusů, které celkový zážitek ze hry ještě více prohlubují.

Karta ke kartě

Settlers: Zrod Impéria - kartyJak již bylo řečeno Settlers: Zrod Impéria je čistá karetní euro hra, ve které budete právě za pomocí karet stavět budovy, obchodovat a plenit. Právě karty tvoří celkové gró této hry, právě z nich se budete snažit vytvořit co nejsilnější frakci, která vás dovede k celkovému vítězství a tím i největšímu množství vítězných bodů.

Cíl hry je tak vždy stejný, avšak cesta k němu se může vcelku diametrálně lišit. Mohou za to samotné národy, kterých se můžeme v této hře ujmout. Na výběr máte z Římanů, Egypťanů, Japonců a Barbarů, každá z frakcí má kromě svého specifického balíčku karet i “speciální” schopnosti, které do jisté míry určují vaší taktiku pro danou partii.

A tak zatímco Římani vynikají silnou armádou a potenciálem pro těžbu kamene, Barbaři mají velké zásoby lidských zdrojů. Egypťané jsou na tom v oblasti surovin sice trochu hůře, ale plně si to vynahrazují zásobami zlata. Oproti tomu Země vycházejícího slunce se může pyšnit samuraji, kteří mohou chránit jejich budovy.

Pravověrné euro

Díky těmto rozdílům je hra za jednotlivé národy vždy maličko jiná a vyžaduje  po hráčích odlišnou strategii. A věřte, že o tu zde půjde především. Settlers: Zrod Impéria - karty 2Settlers: Zrod Impéria jsou totiž i přes lehce roztomilou grafiku pravověrná euro hra, která vám nedá nic zadarmo. Připravte se tak na počítání, plánování několika kroků dopředu a neustálé vymýšlení co nejvýhodnějších “komb”, které vám zajistí před protihráči výhodu.

Ačkoliv mají Settlers: Zrod Impéria vcelku jednoduchá pravidla, které rozhodně není problém pochopit, proniknout do veškerých zákoutí hry a plně ovládnout její mechanismy již vyžaduje určité zkušenosti. Pokud hrajete pouze mezi začínajícími hráči, tohoto efektu si nemusíte ani všimnout, však ve chvíli, kdy mezi vás vstoupí někdo zkušenější, můžete se se zlou potázat.

Naštěstí vše je jen o cviku a tak se i méně zkušení hráči mohou do hry dostat vcelku rychle. Postupem času tedy najednou zjistíte, že se vám daří vytvářet stále efektivnější kombinace karet, které by vás ani dříve nenapadly. Díky tomu se před vámi začnou otevírat zcela nové možnosti, které tato hra nabízí. Chce to jen vydržet…

Všechno zlato, co se třpytí

Settlers: Zrod Impéria - AmazonkyZ tohoto pohledu a především z mých předchozích řádků se může zdát, že Settleři nemají prakticky žádnou slabinu, obzvláště pokud patříte mezi příznivce euro her. Samozřejmě není všechno zlato, co se třpytí a tak i u tohoto kousku můžeme najít pár slabších míst. Byť jich skutečně není moc.

Settlers: Zrod Impéria rozhodně nepatří mezi obzvláště konfliktní hry, ba právě naopak. Interakce mezi hráči je zde naprosté minimum, a tak se může občas stát, že budete trpět samomluvou. Ano, do určité míry sice můžete svým soupeřům škodit, na plnohodnotnou interakci je to však zoufale málo. Pokud tedy patříte mezi zádumčivé hráče, kteří nevyhledávají plamenné diskuze a živou společnost, Settleři vás plně uspokojí.

Maličko horší je to ale se samotnou délkou hry. Ne snad, že by hodinka čistého herního času byla málo, nebo naopak hodně. Problém je spíše v tom, že celá herní partie se hraje celkem na pět kol, které utečou jako voda a než se vám podaří dát dohromady nějaké skutečně působivé komba, přichází čas na závěrečné počítání. Nejednou tak budete maličko skřípat zuby.

Settlers: Zrod Impéria - AtlantidaSettlers: Zrod Impéria bezpochyby po právu patří mezi hry prověřené časem. Přestože se všechno točí okolo pouhého vykládání karet, hře se daří vcelku dobře udržet určitou atmosféru i téma. Když k tomu připočteme jednoduchá pravidla, vcelku velkou variabilitu a široké taktické možnosti, které tato slibuje, budou Settleři žhavým kandidátem pro široké hráčské publikum, od relativních nováčků, až po ostřílené matadory, kteří se vyžívají v taktizování.

Pokud by ale přeci jen hrozilo, že by se vám základní balík karet po nějaké době obehrál, již teď můžete sáhnout po jednom ze šesti dostupných rozšíření, které kromě nových mechanismu přinášejí do původní hry i tři zcela nové frakce – Aztéky, Amazonky a Atlantidu.

Settlers: Zrod Impéria

Vydavatelství: REXhry

Autor: Ignacy Trzewiczek

Počet hráčů: 1-4

Minimální věk: 10+

Délka hry: 60 minut

Jazyk: Čeština

Cena: 999 Kč