Scars Above cover
Zdroj: Mad Head Games

Vážený čtenáři, máš pocit, že v poslední době bylo vesmírných hororů málo? Ne? Nevadí! Tady pro tebe máme ještě jeden. Ale neboj se (tedy alespoň do té doby, než ho začneš hrát)! Scars Above tě zavede do světa geometrické UI, mutantů a jejich stvořitelů a možná ti řekne tu dlouho hledanou odpověď na otázku smyslu života!

Prostě předmluva, jelikož je fajn být hodný

Malé projekty mají smysl. Možná právě v této době je opravdu důležité snažit se podporovat menší studia a startupy jako protiváhu ke stále častějším levárnám ze strany velkých hráčů na poli herního průmyslu.

Pokud malé studio vydá nedokonalou hru, která se dokáže blýsknout level designem, dějem, textem či skvělou zvukovou stopou, je to jedině dobře a je to něco, co by se mělo podporovat.

Scars Above 2
Zdroj: Mad Head Games

Pokud ale velká společnost, která má k dispozici téměř nekonečný kapitál, vydá nedotažený polotovar, jehož úspěch je založen na marketingu, “ověřených” a “bezpečných” herních mechanikách, měli bychom to jako hráči dát jasně najevo.

Je až nechutné, s čím si velké herní korporáty v posledních letech dovolily přijít na trh (tento trend je naneštěstí nejen v herním průmyslu). Často tyto neskutečné bolesti byly způsobeny spíše investory nebo zaslepenými radami, než samotnými vývojáři. Všichni si asi ještě pamatujete Anthem, Fallout 76, Werevolf, Assassin’s Creed: Valhalla, předposlední dva datadisky WoW a spousty dalších projektů, které se vezou pouze na kořenech někdejších úspěchů nebo těží z marketingu.

Scars Above od Mad Head Games není velkým titulem. Koneckonců ani samotné studio není “ubisoft-like” korporát.

A to je možná dobře.

Ťuk ťuk! Kdo tam? Tady emzáci!

Hra nás zavede do ne až tak vzdálené budoucnosti. K planetě Zemi se přiblíží jakýsi obrovský vznášející objekt. Prostě si tak  poletuje na oběžné dráze kolem naší planety.
Chytré hlavy se dají dohromady a vyšlou tým ještě chytřejších hlav na průzkum. Týmm brainiac je tedy vyslán na obhlídku v nové suprčupr speciální lodi. Úkol zní jasně – prozkoumejte a popřípadě navažte kontakt!

Scars Above 3
Zdroj: Mad Head Games

 Jop, staří dobří emzáci, to je prostě skoro vždy úrodná půda!

Ale co se nestane. Jakmile se Mike, Kate, Tamara a kapitán Robinson přiblíží k UFO mega čtyřstěnu, hov*nko vlétne do větráku.

Doktorka Kate Ward (hlavní postava) se probere na cizí planetě, nemá u sebe nic a je dosti zmatená, protože slyší hlasy a vidí holografické přeludy emzáků, které nejspíš zrychtovali jiní emzáci. Zkrátka a dobře, cizí planeta, cizí prostředí, žádné zásoby, žádné zbraně a děj se vůle boží.

Scars Above je nový space survival horror, který kombinuje roguelike souboj se Souls Like prvky (místa oživení, respawn nepřátel atp.). Za hlavní postavu Kate (z pohledu třetí osoby) vás čeká průzkum nepřátelské planety, vyrábění nových zbraní, nabírání nových schopností a hlavně pátrání po tom, co se stalo nejen s vaší lodí a přáteli, ale také s celou planetou!

Rovnou si ale pojďme říci, že nemá cenu očekávat nový super soubojový systém jako v Returnal, hutnou atmosféru jako v Alien Isolation, nebo extrémně tuhý a nemilosrdně obtížný progres jako třeba v Bloodborne.

Ani jedno z toho Scars Above nenabízí. Hra ovšem má své osobní kouzlo, a proto, milý čtenáři, nesuď knihu podle obalu!

Scars Above 4
Zdroj: Mad Head Games

Střelba, granáty a chlupatí, kožovoti a pernatí slizouni všude!

Již zmíněný soubojový systém je založen primárně na používání čtyř zbraní a technických vychytávek (schopností), které si postupně ve hře otevřete. Každý kvér používá jiný element. V rámci mechanik vám hra dovolí objevovat nová zákoutí dosti lineárních map, do kterých se budete občas vracet.

Elementy však nejsou jen klasickou berličkou pro rozšiřování jednotlivých map. Mají své využití i v soubojích. Nejen, že někteří nepřátelé jsou náchylnější na plamenomet, nebo na elektřinu, ale některé prostě musíte nejprve zpomalit třeba tím, že roztavíte jezero, přes které se na vás řítí. Nebo pošlete velkou dávku voltáže do vody, v níž zrovinka vartuje banda kyselinu flusajících přerostlých mřenek. A tak podobně. Hra vás prostě vede k aktivnímu využívání prostředí.

Jak už bylo napsáno, k dispozici máte navíc různé technické vychytávky, které otevíráte v rámci hlavního děje. Díky těmto hračičkám můžete své nepřátele mást návnadou, zapálit nebo je třeba zpomalit.

Kombinace těchto prvků tak dává dohromady poměrně zábavný systém, který sice není extrémně náročný, ale značně zábavný.

Na nízkou a střední obtížnost je hra relativně jednoduchá. Na nejvyšší obtižnost se ale začnete opravdu bavit a hodně přemýšlet nad tím, jak kombinovat dostupné prostředky a jak co možná nejméně plýtvat náboji a energií na technické pomůcky.

Scars Above 5
Zdroj: Mad Head Games

Nová planeta vám při objevování neposkytne pouze technická vylepšení vašeho arzenálu, ale také možnost seznámit se s původní rasou, s jejich historií a jejich koncem, který teď hrozí i samotné Kate a celé naší planetě.

Na své cestě budete nacházet speciální kostky plné “znalostí”. Ty zde slouží jako zkušenostní body. Jakmile nasbíráte určitý počet znalostí, dostanete vylepšovací bodík. Ten pak můžete nacpat do technických dovedností (zrychlené přebíjení zbraní, větší kapacita energie pro techniku atp.) nebo do tělesných modifikací (zvýšení staminy, zdraví atd.).

Kudy kam a kdo tu zařval?

Design jednotlivých map je silně lineární a pokud se budete alespoň trochu snažit, rozhodně nehrozí, že byste něco minuli (ať už vylepšení, nebo nějaký kus skládačky o historii zdejší rasy).

Záměrně zde nebudu uvádět nic o tom, co vás čeká na cizí planetě, protože děj této hry je (dle mého názoru) spolu se soubojem silnějšími stránkami projektu. Během sedmi hodin, během kterých jsme dokončili hlavní dějovou linku, vás hra obeznámí nejen s temným osudem zdejší rasy, ale také s osudem vašich přátel z vesmírné výpravy. Zároveň vás bude čekat obrovské odhalení smyslu života, vesmíru a vůbec. Budete se divit, ale asi to není 42 🙂

Nesmíme zapomenout ani na grafické zpracování. Vizuální stránka hry opravdu není dokonalá. Hra vypadá lehce zastarale. Animace pohybu a obličeje působí mechanicky a strojeně. Tento nedostatek ovšem slušně nahrazuje velmi slušná atmosféra celého projektu, kterou o to víc zdůrazňuje sice jednoduchá, ale velmi vhodně vytvořená hudba.

Scars Above 6
Zdroj: Mad Head Games

Zvukový design projektu je téže velmi povedený a až na občasné zbytečně hlasité “jumpscares” vše působilo velmi konzistentním a živým dojmem.

Pokud bych v závěru měl Scars Above přirovnat (spíše z hlediska atmosféry projektu) k nějakému jinému dílu, určitě bych prostředí spojil s něčím mezi filmem Prometheus a Scorn. A co se hudby a mimozemské rasy týče, nemohl jsem si pomoci a „viděl jsem“ Mass Effect a Asari kulturu.

Scars Above sice mohlo být inspirováno výše uvedenými díly, nicméně je nutné říci, že do žánru scifi hororu přináší svůj vlastní značně originální příběh, který s Vámi dosti zamává.

Co bude dál?

To je ta otázka, která mě pálí i během psaní těchto řádků. Osobně si myslím, že tato hra by mohla být opravdu skvělý titul.

Celkový dojem sráží strojové a místy spíš nepovedené animace postav. Ty v kritických dějových situacích srážejí vážnost a sílu děje. Jako mínus vidím i lineárnost map. Nově objevený svět mimozemské rasy si prostě říká o podrobnější průzkum. V tomto prostředí chcete nacházet zbytky staveb, úryvky z knih, datapadů nebo jiných nosičů, které by dokreslily celkový vzhled neznámého světa.

Zde na konci naší výpravy je ale nutné se vrátit na začátek tohoto psaní. Scars Above je malý projekt relativně malého studia. Ä tudíž je důležité býti trochu víc shovívavý.

Dejme Mad Head Games šanci nás přesvědčit, že mají na to konkurovat velkým hráčům.

Scars Above 7
Zdroj: Mad Head Games

Scars Above

Vývojář: Mad Head Games

Vydavatelé: Prime Matter, Plaion, Plaion GmbH

Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
69 %
Tomáš Pipota
RozseK - knihovník streamer, hráč, komiksový nadšenec a sběratel modelů telegrafních sloupů 20. století
scars-above-survival-horor-ve-kterem-jste-uneseni-mimozemstany-a-bojujete-o-svuj-zivot-i-budoucnost-zeme+ děj + atmosféra + souboj - strojově působící animace - lineární level design - nedostatečně vytěžený potenciál tématu - zbytečné lekací scény