Saints Row cover
Zdroj: Volition

Představte si, jak by to vypadalo, kdyby se dnešní generace mladých vžila do doby gangsterů a mafiánů z dob minulých a vše se ještě nafouklo do šílených rozměrů? Představovat si to nemusíte, jelikož je tu reboot Saints Row a ten přesně tohle přináší. Otázkou zůstává, zda se tahle kombinace vyplatila a nová generace předčila tu starou.

Na reboot série jsem se osobně hodně těšil, a i když mi přišla série Saints Row, někdy až přes čáru, tak i přesto bavila. Nejvíce jsem si oblíbil druhý díl, který se zaměřoval na vybudování gangsterského impéria a ovládnutí města. Postupné získávání respektu, financí a budování impéria bylo přesně něco pro mě.

Saints Row 2
Zdroj: Volition

Další díly byly již více přitažené za vlasy – stát se prezidentem a čelit mimozemské invazi, nebo se dostat do srdce pekla. To už bylo pro některé příliš a série si zasloužila nový restart. Hlavně, když se dle prvotních informací mělo opět začít od píky s budováním Svatých jako zločineckou organizací.

Příběh plný zvráceného humoru

Když pominu divný úvod do příběhu, tak vše začíná tvorbou postavy, tedy nejdříve jejích fyzických parametrů. Nejdříve je potřeba si vybrat jednoho z předdefinovaných šéfů, které je možné následně detailně upravovat. Detailně, no, tedy vlastně jak co. Co se týče nějakých pohybů a gest, tak jich není zas tolik, a i druhý díl v této sérii toho nabízel o poznání více.

Na druhou stranu mohou být spokojeni všichni, kdo si kdy přáli hrát za „chlapa s velikými prsy či ženskou s obdařeným rozkrokem“. Pak je možné si hrát s tvarem obličeje, postavy, zda jsou vidět žíly, nebo vyrýsované svaly. Výhodu je, že se hráči nemusí bát experimentovat s nějakými bizarnostmi, jelikož kdykoliv v průběhu hry lze svoji postavu předělat od základů.

Stačí jen vyndat mobilní telefon a změnit osobnost. Takto lze pak měnit i získané či zakoupené oblečení, tetování a další kosmetické doplňky.

Saints Row 3
Zdroj: Volition

Ale zpátky k příběhu, jelikož po dokončení tvorby postavy a tom divném konci úvodu, vás hra vezme o pár měsíců zpět, kdy to všechno začíná.

Hlavní hrdina nastupuje do soukromé military armády a hned první den ho čeká neskutečná jízda a zatčení šéfa kartelu. Nicméně protože se neřídil přímými rozkazy, nedostane žádný finanční bonus, což ho dostává do finančních problému a nejen jeho, jelikož v bytě bydlí se svými třemi kamarády a nemají na nájem.

Proto se společně rozhodnou přepadnout poskytovatele krátkodobých půjček, ale přitom je málem chytne policie, znepřátelí si jeden z gangů, ale získají peníze na nájem. Nicméně další měsíc je potřeba platit znovu, a hlavní protagonista potřebuje splatit svojí studentskou půjčku, takže začne vyhledávat vedlejší kšefty, které jsou velmi bizarní.

O vedlejších činnostech si povíme později. Teď se budu ještě chvilku držet příběhu. Po těchto událostech a pár dalších, plus přičichnutí ke zločinu vede hlavního hrdinu k vytvoření zločinecké organizace Saints.

Následně začíná to pravé budování impéria. Kromě ladění gangových oblečků, tunění vozového parku a hraní se střelnými zbraněmi, jsou zde důležitější věci na práci. Zabírání území a kupování nemovitostí pro další bohatství a praní špinavých peněz.

Zde můžeme hru jen chválit, jelikož příběhová část je docela slušná, i když dosti ujetá, jak ke hrám v této sérii neodmyslitelně patří. Motivace budovat svoje impérium je dostačující. Hodně se mi líbí prvek nakupování nemovitostí. Ten hře dodává prvek megalomanství a budování něčeho skutečného.

Saints Row 4
Zdroj: Volition

Vcelku dobře jsou napsané i vedlejší postavy aka zakládající členové Svatých a kamarádi z bytu. Každý z nich má zcela odlišnou osobnost, jiné schopnosti, a hlavně jiný humor. Sice je hra hodně zaměřená na mladší generace, takže jsem si u některých fórků a vtipů již říkal, že na tohle jsem starý, ale i tak dokáže pobavit všechny hráče. Pokud je vám kolem dvaceti, tak si budete s kamarády hlavního hrdiny rozumět.

Šílená městská akce

Po dobu hraní hlavní příběhové kampaně o zábavu není nouze. Příběh je slušný, hratelnost je přesně taková, jak z předchozích dílů, ale ještě si jí rozebereme. Hlavní mise jsou pokaždé jiné, a díky tomu nepřichází žádný stereotyp, když se tedy budeme bavit, že hráč projede čistě příběhové mise a případně si každou vedlejší aktivitu zahraje jen jednou.

Vedlejší aktivity či mise jsou výraznou slabinou hry, jelikož jsou prostě absolutně bez nápadu a nudné. Ještě si vyzkoušet každou aktivitu jednou či dvakrát, ale pak je to jen opakující se nezáživná omáčka okolo. Vedlejší aktivity se skládají z ježdění z bodu A do bodu B za určitý čas, přitom se co nejvíce vyhýbat nepřátelským vozidlům a po dojetí na určité místo zlikvidovat nepřátele.

Nebo přelétávat z budovy na budovu a ničit vysílače či špatně hodnotit podniky nepřátelského gangu, a pak si počkat na následek několika vln nepřátel odvíjející od síly kritiky. Když už jsme u té kritiky, tak po grafické a technické stránce to není také žádná sláva.

Saints Row 5
Zdroj: Volition

Hra rozhodně nevypadá jako něco ze současné generace konzolí, ale spíše jako z té minulé v raném stádiu. Což je rozhodně škoda, jelikož v lepším kabátku by mohlo být prostředí, které má pěkné lokace a scenérie výraznější.

Hra obsahuje i hodně technických chyb, které znemožňují někdy dokončit vedlejší misi. Např. když jsem zkritizoval nepřátelskou posilovnu a vyřídil všechny nájezdy nepřátel, ale ta poslední se objevila na mini mapě a následně zmizela. Když jsem se vzdálil od místa, tak se mise začala ukončovat. A těchto chyb je více, nicméně technický stav se jako vždy časem vyřeší pomocí patchů, takže to v závěrečném hodnocení zohledňuji.

Další kritika míří k jízdnímu režimu, který je taktéž tristní, a i kritizovaný jízdní režim ve Watch Dogs Legion byl proti tomuto zlatý. Zde jsou vozidla jen klouzající stroje bez jakékoli fyziky či mechanismu. Avšak jízdní režim nebyl dobrý v žádném díle Saints Row.

Co se týče gunplaye, tak ten zapadá také do zajetých kolejí, kdy se zaměřuje na tu šílenost a neustálou akci, bez nějakého skutečného nádechu reality. Fanoušci předchozích dílů zase dostanou to, na co jsou zvyklí. Kromě klasických zbraní, jako jsou pistole, samopaly, raketomety, se ve hře objevují i naprosté bizarnosti.

Hra obsahuje i lehký RPG systém. Hráč získává zkušenostní body, a s těmi postupuje na nové úrovně. Za zkušenostní body se mu odemykají nové schopnosti, které lze přiřadit do rychlého výběru a pak je využívat. Mezi ně patří třeba chycení nepřítele, přilepení bomby na tělo a jeho následné odhození. Kromě toho se vylepšují i další perky, které navyšují další vlastnosti.

Saints Row 6
Zdroj: Volition

Z chudáka hned boháčem

Saints Row jako reboot série neopustil stín svých předchůdců. Hra je rozhodně nadprůměrným titulem, který skýtá obrovské množství chyb a nedostatků, ale také kopu humoru a zábavy.

Příběhová část není špatná a dokáže pobavit, jen je škoda, že si vývojáři nevyhráli lépe se silou peněz. Jelikož, i když na bankovním účtu svítí přes sto tisíc dolarů, hlavní hrdina je stále chudákem, který nemá ani na nájem a pak bum po pár misích je boháčem a nezáleží kolik mu zrovna svítí peněz na účtu. Bohužel progres mezitím moc není.

Hratelnost je zábavná, až na špatný jízdní režim, na který se sice dá zvyknout, ale pro mě osobně je to asi největší kaňka na hře. Obsahově je fajn, jak je vše možné dělat pomocí mobilního telefonu a líbila se mi aplikace na lov zločinců, na něž je vypsaná odměna. RPG prvky jsou dostačující na styl hry, jen to budování impéria mohlo být malinko více dotažené.

Míra šílenosti s drobnou dávkou ujetosti je v optimálním měřítku, aby to nebylo přehnané jako v posledním díle série, ale zase ne moc vážné. Například, když hlavního hrdinu trefí asi deset výbuchů po sobě, dokáže všechny vystřílet a pak mít ještě sexistické narážky. Vše vylepšuje také česká lokalizace v podobě titulků.

Saints Row 7
Zdroj: Volition

Saints Row

Vývojáři: Volition

Vydavatel v ČR: Comgad/Playman

Vydavatelé: Plaion, Deep Silver

Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox One, Xbox Series X a Series S, Google Stadia, Microsoft Windows

Lokalizace: české titulky

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
70 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
saints-row-vybudujte-bohatou-a-mocnou-zlocineckou-organizaci-s-notnou-davkou-zvraceneho-humoru+ slušný příběh + plno humoru + zábavná akce + budování vlastního gangu + české titulky - jízdní režim - vedlejší aktivity - technické problémy - grafické zpracování