Alexis Henderson: Rok čarodějnic cover
Zdroj / Autor: Min Ho Pujan

Rodiče si nikdo nevybírá, ani mladá Immanuelle, která je ve správné víře k Otci vedena babičkou. Tak jako si všichni neseme prvotní hřích Adama a Evy, tak i Immanuelle nese hříchy svých předků, které se mohou proměnit v nejednu nepříjemnost. Zvláště když se doposud spící Černoles probouzí, aby ovládl poklidnou komunitu.

Alexis Henderson – Rok čarodějnic

Představte si místo, které je naprosto oddělené od okolního světa temným Černolesem. Za ním se totiž nachází místo bezbožných a číhají zde různé hrůzy. Proto je potřeba setrvat společně na tom nejbezpečnějším možném místě, semknout se a modlit se k bohu Otci. Jedině on může totiž ochránit před vším škodlivým, co číhá v hlubinách zakázaného.

Pod vedení Proroka, hlavy tohoto společenství, je tak potřeba činit svá pokání a provádět rituální oběti, aby ukonejšily tu nejděsivější bytost ze všech – bohyni Matku. To ona totiž dala vzniknout čarodějnicím, které se v minulosti snažily všechny lidi vyhladit.

Alexis Henderson: Rok čarodějnic obálka
Zdroj: Nakladatelství Host

Ještě že Otec tehdy držel nad všemi ochrannou ruku a očistné hranice zaplály k obloze, aby zničily ta zrádná těla čarodějnic. Jenže jejich duše nikdy nedošly pokoje, navždy bloudí v Černolese, a proto je potřeba se mu tolik vyhýbat.

Immanuelle žije na jeho kraji, a tak nemálokrát slyší od své babičky, která ji vychovává, že do něj nemá vstupovat. Sama je oddána Otci, snaží se plnit jeho vůli ze všech sil, ačkoliv není komunitou zrovna oblíbená. Její matka totiž zhřešila. Zapletla se s mužem z Pokrají a dodnes to připomíná barva kůže téhle dívky. To je ale to nejmenší, co ji tíží.

Immanuelle si totiž i přes to všechno dokáže najít přátele a žít svůj mladý život v rozkvětu. Jenže to se má jednoho dne změnit, když jde z trhu a ten nejcennější kus majetku – beran – se jí zatoulá přesně tam, kam by neměl. Měla by raději čelit hněvu své rodiny nebo se vrhnout do lesa na záchranu rohatého zvířete? Prý se nikdo, kdo kdy vkročil do Černolesa, už nevrátil…

Ukázka z knihy Rok čarodějnic

Držela se přikázání a pravidel.

Ale po nocích, když zbytek Mooreových odešel na kutě a děti už spaly, Immanuelle vytahovala zpod polštáře matčin deník a pročítala ho se stejnou zbožnou úctou, s jakou Martha studovala Prorokovo Písmo svaté.

Ve snech vídala ty lesní ženy. Jejich propletené nohy a svítající se prsty. Mrtvé pohledy, které zíraly do černočerných zákoutí lesa a přitom nic neviděly, pootevřené rty, jako by byly vyrušeny uprostřed polibku. A ráno, když se Immanuelle z těch příšerných snů probudila – zbrocená studeným potem, s nohama zamotanýma do peřiny –, myslela jenom na Černoles a na svou rostoucí touhu se do něj ještě jednou vrátit.

Promyšlený svět

Spisovatelka Alexis Henderson měla poměrně jasné, jaká kniha vznikne pod jejím perem. Hluboce ovlivněna městem Savanah ve státě Georgia, o kterém panuje nejedna duchařská historka, se musela pustit do něčeho děsivého, pohlcujícího a temného. Její knižní debut Rok čarodějnic vás pohltí do svých tenat stejně jako nepřátelský les plný pradávných čarodějných mocností.

Na první pohled se příběh může jevit jako Young Adult literatura díky nízkému věku hlavní hrdinky, která právě řeší otázky svého dospívání a buduje své vztahy. I přesto, pokud hledáte nějakou romantickou oddychovou knihu se sympatickými čarodějkami, tady jste trošku mimo.

Rok čarodějnic sklouzává z temného fantasy i do žánru hororu, nebojí se vyobrazení násilí a rozhodně to nebude nic pro křehké dívenky. Na druhou stranu pořád počítejte s tím, že je hlavní hrdinka mladá a vůči tomu se tak i chová a jedná.

Oč agresivněji vypadají některé scény, o to hlubší je celé pozadí, na kterém se příběh odehrává. Autorka má detailně promyšlen celý ten kousek světa, do kterého je společenství uzavřeno. Náboženství je zde hlavním vládnoucím prvkem a zastupuje tak nejen víru, ale i soudce.

Víra v Otce nejvíce přebírá ze středověkého křesťanství s příměsí pohanství, jde ovšem mnohem dál a působí spíše jako taková uzavřená sekta, která bedlivým okem dohlíží na své Ovečky. A pokud některá z nich zhřeší, má zdejší vůdce Prorok spousty nápadů na tresty, včetně očištění pomocí upálení.

Příběh je temný, nepustí k vám ani ždibec světla a naděje, atmosféra se mu rozhodně upřít nedá. Na druhou stranu bych se nebála přitvrdit v dalších aspektech. Nějak ke mně nedolehla úzkost a pocit bezmoci, protože hlavní hrdinka ze všeho vždy dokázala nějakým způsobem vybruslit, vždy měla na výběr, jak jednat a velmi často jí někdo pomáhal s událostmi, které se velmi brzy po výše popsané situaci odehrají.

Od toho se odvíjí i další zádrhel s hlavním charakterem knihy Rok čarodějnic, se kterým jsem se setkala spíše v poslední fázi knihy. Immanuelle se totiž zuby nehty drží zvláštních názorů, místo aby vzala nohy na ramena nebo přehodnotila situaci. O to více v závěru zamrzí její občasné akce, které působí spíše superhrdinsky, kdy si nedokážu představit, že takové kousky by provedla mladá dívka.

Převážně z počátku knihy mne od čtení příležitostně vyrušoval (překvapivě) slovosled některých vět, kdy jsem si musela danou řádku přečíst několikrát dokola, abych pochopila, co tím chtěla autorka, resp. překladatelka říct. Stejně tak mne občas vyrušily překlepy, ale to vše se nacházelo spíše v první části knihy. Možná to bylo i tím, že jsem více nasála tu temnou atmosféru, začetla jsem se a nenechala jsem se pak čímkoliv odtrhnout z děje.

Závěrem bych chtěla poznamenat, že ačkoliv to na stránkách českého nakladatele nenajdete, jedná se o sérii s názvem Bethel. Kniha Rok čarodějnic jakožto první díl ovšem funguje samostatně, příběh je v podstatě uzavřen a nic nenasvědčuje nutnosti pokračování.

Opak je ale pravdou, protože autorka se vrací do tohoto světa a již nyní pracuje na vydání druhého dílu v originálním jazyce, takže je otázkou, zda jej nakladatelství Host plánuje též přeložit a vydat u nás.

Závěrečné shrnutí

Ačkoliv na nás vybafne mladá hlavní hrdinka, rozhodně to není typické young adult počtení. Temná atmosféra by se dala krájet, mrazivé scény vás pohltí, donutí zadržet dech, zatímco nejen hlavní hrdinka bude bojovat o holý život. Hororové situace a knihou prorůstající temnotu odlehčují snad jen rodící se přátelství.

Ačkoliv je konec trochu rychlejší a hlavní hrdinka občas vyjede z kolejí schopností běžného člověka bez špetky pudu sebezáchovy, přesto se vám otevře zajímavé počtení o jednom společenství ovládaném sektou a o čarodějnických procesech.

Alexis Henderson: Rok čarodějnic

Vydal: Nakladatelství Host, 2021

Překlad: Agáta Hamari

Počet stran: 376

Cena: 341 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
75 %
Zpracování a cena
62 %
Styl a překlad
75 %
Cíl knihy a splnění
80 %
Lucie Friedelová
Vášnivá čtenářka, která netuší, zda knihy bydlí u ní nebo ona u knih. Stydlivá blogerka, občasná cestovatelka a milovnice podivností, třeba takových kudlanek.
rok-carodejnic-mlada-divka-voli-zivot-pod-dohledem-vsemocne-sekty-nebo-lesem-plnem-mocnosti-zla+ atmosféra + propracovaný svět/náboženství + společenství ovládané sektou - málo emocí - vždy je dostupné nějaké východisko - tvrdohlavost a nadlidské schopnosti hlavní hrdinky v poslední fázi knihy