Ricky Ricotta je obyčejný myší kluk z Pískálkova. Nosí brýle a chodí do školy, odhadem do první třídy. Ale má za přítele obrovského robota, se kterým se dá dělat vážně snad všechno. Hrát na schovávanou? Jasná věc. Jezdit na skateboardu? Když dáte robotovi místo prkna dodávku, tak určitě. Dostat zaracha? I to se stane. Zachránit svět? Pravidelně v každém díle.
Železný muž a Ricky Mouse
Začíná to nevinně. Ricky chodí do školy, ale protože je malý, snadno si na něj došlápnou větší myšky, které mu život znepříjemňují. Ricky touží po kamarádovi, se kterým by si rozuměl.
Zároveň v kopci nad Pískálkovem žije doktor Zlořád, který chce nejdříve zničit Pískálkov a později ovládnout svět. Proto postaví nejmocnějšího robota, který mu má ke světovládě pomoci. Jenže robot má dobré srdce a odmítne spolupracovat. Je to právě Ricky, který dokáže robota vysvobodit ze Zlořádových rukou a získá tak nejlepšího kamaráda na všechny časy.
Jenže Zlořádem to nekončí. Série je ve výsledku devítidílná, v češtině je k dispozici dílů pět. Každá kniha se věnuje obraně Země před nepřítelem z jiné planety.
V angličtině o to víc vyzní hrátky s jazykem, kdy z Merkuru útočí Obří moskyti (orig. Mutant Mosquitoes from Mercury), z Venuše Ďábelští supové (orig.The Voodoo Vultures from Venus), z Marsu mechanické opice (orig. Mecha Monkeys from Mars) a zatím poslední česky vydaní Jurští králíci z Jupiteru (orig. Jurassic Jackrabbits from Jupiter).
Jak správně předpokládáte, robot si to postupně rozdá s nepřáteli z celé sluneční soustavy včetně Pluta. Záporáci pak mají opět podobně akronymní jména.
Vesmír plný nepřátel
Všichni obyvatelé Země jsou myšky, což podporuje pohádkovost a odlehčenost všeho dění. Tak se ocitáme buď v Pískálkově, ve vesmíru, nebo na některé planetě. Knížky (kromě té první) mají jednotnou strukturu: na začátku spolu Ricky a robot provádějí nějakou lumpárnu, která je záhy dostane do problémů s rodiči nebo s jinou autoritou.
Zatím co si lámou hlavu, jak svoje divočení napravit, pozornost se přesune na některou planetu. Milé je, že vždycky je zaznamenána přibližná vzdálenost v milionech kilometrů. Tam žije některý typický obyvatel světa, který má prominentní postavení (vojenské nebo vědecké) a život na své planetě nesnáší.
Není se obvykle čemu divit, knížka se netají nehostinnými detaily z každé planety. Merkur je buď příliš žhavý (na ulici se mu rozpustí i boty) nebo moc studený (že zmrzne i zubní pasta). Venuše je tak horká, že čokoláda se musí srkat brčkem a zmrzlina nestojí za nic. A tak podobně.
Díky vynálezům a zdrojům, které má každý záporák k dispozici, si vytvoří malou armádu čítající obvykle tři až pět jedinců, kteří jsou ale srovnatelně velicí jako Rickův robot – a to buď pomocí nějaké zvětšovací technologie (např. moskyti, supové), nebo jsou tak postaveni (mechanické opice) či vyšlechtěni (králíci). Země se zdá jako ideální místo k životu, a proto je potřeba ji obsadit.
Protože invaze samozřejmě pokaždé začíná v Pískálkově, musi se Ricky se svým robotem postavit nepřátelské výzvě. Která je vždy v něčem zákeřná a komplikovaná a to nejen tím, že je nepřítel v přesile. Dojde dokonce i na zajetí Rickyho a použití proti jeho robotovi. Samotné řešení invaze z vesmíru je jednoduché v tom, že je nepřátelům potřeba prostě dát nakládačku.
Část zábavy je sledovat velkého robota, jak se fyzicky vypořádává se stejně velkými nepřáteli a postupně je zahání na útěk. Sice je to jednoduché superhrdinské řešení, které se od robota očekává, ale naštěstí je robot takový sympaťák chránící dobré hodnoty, že není problém mu tuhle schematičnost odpustit. Navíc mnohdy nejde prostě jen o hrubou sílu, ale také o vynalézavost a spolupráci.
Jak se dá čekat, záporáci jsou nakonec poraženi a prchají zpátky na svoji planetu. Tedy kromě jejich vůdce, který skončí v místním vězení. Potřeba dodat, že okýnka věznice se postupně plní rozličnými zloduchy a může to sloužit jako počítadlo nebo připomínka předchozích dobrodružství.
Na závěr mají Ricky a robot příležitost vypořádat se s patálií z počátku knihy, ať už jde o porušenou důvěru, rozbitou dodávku nebo šikanu.
Na pomezí knihy a komiksu
Knihy jsou bohatě ilustrované a složené z krátkých kapitol, které dynamicky mění svoji podobu. Oba autoři jsou zkušenými spisovateli a ilustrátory dětských knížek. Na kresbách je pozna velká schopnost zobrazovat pohyb a perspektivu jednoduchým, ale zcela srozumitelným způsobem: všechny ilustrované postavičky (kromě těch zlých samozřejmě) člověk musí mít rád.
Na začátku jde o obvyklé vyprávění, které ale obnáší třeba jen jednu až dvě věty na stránku a velkou ilustraci, která situaci dokresluje. Texty se snaží o výrazovou bohatost, aby rozšířily dětskou slovní zásobu. Po několika kapitolách přibude několik pasáží v komiksové podobě. Jak se blíží rozuzlení, přijde na řadu tzv. listovačka, kdy rychlým otáčením dvojstránky s podobnou ilustrací docílíte iluze pohybu.
Příběhy jsou určeny úplně nejmenším čtenářům i nečtenářům, s nimiž knížky prochází laskavý dospělý. Je zábavné prohlížet ilustrace a nacházet paralely k vlastnímu životu, i když, pravda, řada vizuálů a reálií se rozhodně shlédla v americkém maloměstě, které připomíná některé naše satelitní městečko.
V každé knize je dodán i výchovný rozměr. Všude se setkáme s ukázkami toho, jak přijmout odpovědnost za vlastní činy, jak vnímat hodnoty a jak nápaditě řešit problémy. V každé knize je dostatek prostoru pro lumpačení, které je věrohodné a pro dítě zcela představitelné bez ohledu na to, že to provádí obrovský robot.
Z druhé strany je možné poukázat na rozličné strategie nepřátel z vesmíru, kteří často nesou rysy diktátorů a používají techniky omezení svobody k tomu, aby zotročili své vlastní soukmenovce (které buď opravdu ovládnou, nebo si je naklonují) a donutili je dělat to, co chtějí oni.
Určeno pro první čtení a prohlížení – a nic víc.
Knihy jsou srozumitelné a vtipné takovým tím čistým dětským humorem. Jsou malé a útlé, takže čtenář má dobrou šanci knihu přečíst a mít z toho dobrý pocit. Zároveň umožňuje se k obrazům a hříčkám vracet, i když je děj už známý – dětem zpravidla něco takového nevadí. Podporují dobré vzory přátelství, důvěry a odpovědnosti v rodině a potřebu chránit slabší.
Je to zároveň takový americký a dobře prodejný blockbuster, který je namíchaný přesně tak, aby dětem vyhovoval, dobře se četl a nepřekážel: neobjevíte skryté perly nebo touhu autora po sebrealizaci nebo předání hlubšího poselství. Knížky ani nemají jiné ambice než děti prostě pobavit – a to se jim daří.
Dav Pilkey: Nejmocnější robot Rickyho Ricotty
Překlad: Daniela Čermáková
Vydal: Nakladatelství Baronet, 217
Počet stran: 114
Cena: 161 Kč
Vhodné pro: především chlapce, 4–8 let