Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech cover
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Do kin se přiřítil druhý ze čtyř letošních MCU filmových projektů a díky bohu se tento asijský origin nového hrdiny povedl na jedničku. Diváka vtáhne do skvělého barevného světa asijské mytologie plné úchvatných soubojů, magických stvoření a výborných hereckých výkonů.

Schang-Chi je jedním z nových hrdinů MCU, se kterým bychom se měli v následujících letech setkávat častěji, a proto bylo velmi důležité, jak se tento snímek uchytí u publika. A dle hodnocení kritiků i diváků po celém světě se mu to zatím daří více než dobře.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech je jiný než předešlé originy superhrdinů a vzhledem k téměř stoprocentnímu obsazení asijských herců se bezesporu stane pro asijské a hlavně čínské publikum tím samým, čím před několik lety pro černošské publikum Black Panther.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech 1
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Rozdíl je ale více než patrný. Oproti Black Pantherovi funguje Schang-Chi po vše směrech. Drží pohromadě velmi kompaktně a i přes jednoduchý ale fungující scénář navíc přidává opravdu velkou plejádu atraktivních soubojů a bitek, které jsou hlavními tahouny celého filmu.

Jde to i jinak

I když si ve filmu deseti prstenů užijeme celkem dost, tak Schang-Chi není primárně o nich.

Schang-Chi je synem jednoho z nejmocnějších padouchů na planetě, který se rozhodl utéct z otcova stínu a žít normální život v Americe. Společně se svou dlouholetou kamarádkou Katy se nějak protlouká životem a živí se jako portýr v hotelu.

Věci se ale dají do pohybu a Schang-Chiho dostihne jeho temná minulost. Je donucený se vrátit domů, kde se společně se svou sestrou Xialing musí postavit jejich mocnému otci Mandarinovi, který vládne silou Deseti Prstenů.

Mandarin chce oživit svou mrtvou ženu a matku jeho dětí, ale nevidí devastující následky, jaké by jeho činy měly, a tak mu v tom Chang-Chi musí zabránit.

Tenhle film je spíše zaměřený na rodinu, vztahy mezi otcem a jeho dětmi a na touhu pro oživení ztracené lásky. Což je příjemná změna oproti předešlým filmům z dílen MCU. Bylo opravdu příjemné vidět ve filmu záporáka, který se nesnaží ovládnout a zničit celý svět, ale jen zachránit svou ztracenou lásku.

Mandarin v podání Tonyho Leunga Chiu-waie byl opravdu výborný. Má skvělou background story a ve filmu se se ukáže jak jeho vazba k rodině, tak jeho nemilosrdnost a bojeschopnost.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech 2
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Pro člověka, který žije tisíce let a vládne takovou silou, musí začít zákonitě být svět monotónní. Mandarin nepoznal nic než boj a moc. To se všechno ale změnilo, když potkal ženu svých snů poprvé po dlouhé době poznal, co je to láska.

Kvůli ní odložil své prsteny moci (ve filmu spíše náramky) a po vzoru Johna Wicka přestal dělat zlé věci. A stejně jako John Wick se po smrti své milované vydal na cestu za odplatou, tak udělal i Mandarin a vrátil se na dráhu zla a od malička k tomu vedl i své děti.

Schang-Chi byl trénovaný v nelítostného zabijáka, aby jednou mohl zaujmout otcovo místo a ta chvíle se už blíží.

Síla charakteru

Schang-Chi má kromě výborného Mandarina v rukávu hned několik es v podání skvělých charakterů a hereckých výkonů. Každý z charakterů měl svou vlastní motivaci a pozadí příběhu, které se buď otvíralo v hlavní dějové lince, nebo za pomocí velmi umě vystavěných flashbacků.

Díky tomu si pak divák k většině charakterů dokáže vytvořit nějaký vztah, což u spousty filmů MCU úplně nefunguje.

Simu Liu byl v roli Chang-chiho velmi přesvědčivý a byl přesně takový, jaký by měl být. Akci zvládal excelentně a nebojím se tvrdit, že to je takový mladý Jackie Chan, protože místy předváděl na plátně fakt husarské kousky. Svým charismatem a výkonem si hlasitě řekl o účast v dalších MCU projektech.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech 3
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Schang-Chiho kamarádka Katy v podání Awkwafiny byla něco jako Luis (Michael Pena) v Ant-Manovi. Starala se hlavně o komediální složku filmu, což po většinu doby fungovalo dobře, ale našly se místa, kdy to trošku drhlo.

Nicméně herecký um a komediální talent se Awkwafině nedá bezesporu upřít a diváka téměř po celou dobu filmu celkem baví, a to i přesto, že její charakter je ve filmu vlastně tak trošku zbytečný.

Chang-Chiho sestra Xialing dostala překvapivě také dost prostoru a Meng`er Zhang jí propůjčila velmi osobité charisma. Její bojový styl byla jedna velká radost.

Ve filmu se také objevila velmi oblíbená čínská herečka Michele Yeoh, která si zahrála tetičku hlavního sourozeneckého páru. Michele už klasicky předvedla parádní výkon. Málokterá čínská herečka je stabilně tak skvělá, jako je právě Yeoh a bylo opravdu dobře, že ji do filmu obsadili.

Jedno z největších a nejzábavnějších překvapení byl herecký koncert v podání Bena Kingsleyho, který byl jako herec najat na ztvárnění falešného Mandarina ve třetím Iron Manovi. Jeho role byla naprosto přestřelená, ale jen díky tomu mohl naplno vyniknout nezpochybnitelný herecký talent tohohle mistra herce. Každá jeho chvíle na plátně stála prostě za to.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech 4
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Za zmínku pak ještě rozhodně stojí Florian Munteanu, který byl v podstatě jediný neasijský herec v celém filmu. Jeho Razor Fist je poskokem Mandarina a hlavně v první bitce v autobuse je jeho bojový výkon skvělý. Aby taky ne, divák si ho může pamatovat například z druhého Creeda, kde ztvárnil Dragova syna.

No a nesmíme taky zapomenout na Wonga (Benedict Wong), který dostal opět velmi povedené cameo. Hlavně potom jeho bitka v aréně s Abominationem se opravdu povedla.

Obecně pro tento film platí, že chemie mezi herci a charaktery funguje na jedničku, a i když to občas zaskřípe, tak během chvíle přijde další skvělá scéna a dá na maličké nedostatky zapomenout.

Není bitka jako bitka

Když pomineme televizní tvorbu Marvelu na Netflixu, tak ve světě MCU není ještě moc kontaktního boje a skvělých bojových choreografií.

V Schang-Chim dostaneme těchto soubojů pořádnou nálož a opravdu to stojí za to.

Každý souboj a každá choreografie je promyšlená do posledního detailu a díky hereckým a kaskadérským výkonům a pak hlavně skvělé, čisté a přehledné kameře, divák dostane něco, co v předešlé dekádě v rámci MCU ještě nedostal.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech 5
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

A nejde jen o souboje samotné, ale také o lokace, ve kterých probíhají. Nejde totiž jen o obyčejné pouliční bitky, ale pokaždé se naplno využívá prostředí, ve kterém se zrovna bojuje a za to jsou jen plusové body. Bitka na mrakodrapu byla top.

Ještě je důležité zmínit, že každá postava má svůj bojový styl a hlavně potom tedy souboje mezi Mandarinem a Schang-Chim, kdy byly v akci Prsteny byly dech beroucí. Celý bojový styl Prstenů byl fantastický a vizuálně byl vskutku skvostný.

Audiovizuální paráda

Schang-Chi je naprostou pastvou pro oči jak po vizuální, tak také po audio stránce.

Lokace jsou velmi dobře vybrané a vypadají skvěle. Ať už jde třeba o San Francisco, Maccao, nebo bájná vesnice Ta Lo.

Celý film je velmi líbivě barevný a hlavně potom ve druhé části, kdy se podíváme do Ta Lo – domovského světa a vesnice matky hlavních hrdinů, která leží v jiné dimenzi.

Svět Ta Lo sám o sobě je nádherný, a když Schang-Chi poprvé přijíždí do vesnice, tak si tvůrci dali opravdu záležet a divák dostane dech beroucí safari výlet, kde vidí nespočet roztodivných a nádherných stvoření, které byly vypiplány do nejmenšího detailu.

Vše pak korunuje finále, ve kterém se objeví velký čínský drak a také obří Požírač duší. Nějak takhle to mohlo vypadat v druhé Godzille a vůbec by to nevadilo.

CGI bylo po celý film téměř bez chyby, až při finální bitvě to teprve trochu bilo do očí. Naštěstí opravdu jen chvilkami.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech 6
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Film je pak podkreslený opravdu výborným soundtrackem, který je už ale u projektů z dílen MCU tak nějak standardem.

Co ale určitě u MCU standardní není je fakt, že se ve více než polovině filmu mluví čínsky a to už od samotného začátku. Dokonce je celkem šok, když první věta celého filmu není anglicky, ale čínsky.

Ale vzhledem k tématu filmu a očividnému čerpání inspirace v čínské mytologii to dává smysl.

Schang-Chi za 133 minut uběhne jako voda a divák se nestihne ani chvíli nudit. Humor funguje až na výjimky výborně, ale co je prostě alfou a omegou celého snímku, to jsou souboje. A těch divák dostane pořádnou nálož.

Snímek je pak celý protkaný malými odkazy a narážkami na celkové univerzum. Celé je to ale provedeno velmi nenásilně a je to spíše pro pozornějšího diváka.

Film má také dvě potitulkové scény a zejména ta první je opravdu skvělá. Nejenom, že má celkem velký dopad na následující události a příchod Eternals, ale také v ní uvidíme milá camea. Nebudu vás připravovat o zážitek a nebudu vám prozrazovat jaká.

CEO Disney Bob Chapek ještě před premiérou postnul nešťastný tweet o tom, že Schang-Chi je spíše takový experiment. Za toto vyjádření to od mnoha lidí včetně herců pěkně schytal.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech 7
Zdroj: Walt Disney Studios Motion Pictures

Nutno ale říct, že jestli to skutečně byl experiment, tak bychom takových uvítali daleko více, protože tenhle se povedl na jedničku.

Schang-chi je jeden z nejlepších superhrdinských originů v MCU. Tam, kde letos maličko zklamala Black Widow, tak tam Schang-Chi boduje. Ve srovnání s již zmiňovaným Black Pantherem je tohle prostě film o třídu, možná i dvě výš.

Shang-Chi – Legenda o deseti prstenech

Režie: Destin Daniel Cretton

Scénář: Dave Callaham, Destin Daniel Cretton, Andrew Lanham

Kamera: Bill Pope

Hudba: Joel P. West

Hrají: Simu Liu, Tony Leung Chiu-wai, Awkwafina, Meng’er Zhang, Fala Chen, Michelle Yeoh a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
83 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
recenze-shang-chi-legenda-o-deseti-prstenech-experiment-ktery-se-stal-jednim-z-nejlepsich-superhrdinskych-filmu-ze-sveta-marvelu+ souboje + výprava a barevnost + hudba + herecké výkony - místy drhne humor – horší CGI ve finální bitvě