Fallout Shelter (desková hra) cover
Zdroj: ADC Blackfire

Správce protiatomového krytu umřel. Přichází volby a vy se ucházíte o uvolněný prestižní post. Nicméně nic není  tak jednoduché a abyste zvítězili, musíte se postarat o blahobyt obyvatel Vaultu, ale také o jejich bezpečí před útoky Páračů, Radškorpiónů nebo radioaktivních brouků.

Než se pustíme do budování vlastního Vaultu a záchraně nevinných obyvatel planety země se v rychlosti podíváme na sériií Fallout jako takovou. Herní značka Fallout je známá po celém videoherním průmyslu a nebál bych se jí zařadit mezi legendy tohoto odvětví.

Trocha historie o válce, která se nikdy nemění

První díl této počítačové hry od studia Interplay Entertainment vyšel již v roce 1997 a zapsal se jako jedna z ikon izometrických RPG, jenž v té době byly na cestě k vrcholu a jednalo se asi o nejpopulárnější žánr.

Fallout Shelter (desková hra) 1
Zdroj: ADC Blackfire

V té době žádná jiná hra nedávala hráči tak velkou svobodu, možnosti vlastních voleb a zažít pak jejich následek v pořádném RPGčku s tak chytlavou hratelností. Rok na to vyšel díl druhý, který laťku posunul ještě výše.

Hlavně druhý díl mi utkvěl v hlavě asi nejvíce a nikdy nezapomenu, jak jsem se postupně vyvíjel z domorodého kluka ohánějícího se s klackem po škorpionech, přes frajera jezdícího si v jednom z posledních aut na zemi po Renu až k vojákovi v energozbroji.

Stejné studio ještě vytvořilo Fallout Tactics: Brotherhood of Steel. To sice nedosáhlo takového úspěchu, jelikož se zaměřovalo spíše na souboje, ale i tak se jednalo o skvělou hru. Následně přišel propadák v podobě Fallout: Brotherhood of Steel a krach studia. Po pár letech značku oživila Bethesda Softworks a došlo k jejímu kompletnímu předělání do podoby jako známe teď.

Od té doby se k nám pravidelně dostávají další a další díly, kromě online verze s názvem Fallout 76, která po úvodním nezdaru je nyní velmi oblíbenou, se k nám v roce 2015 pár měsíců před vydání čtvrtého dílu dostala mobilní hra s názvem Fallout Shelter. Ta se stala naprostým hitem pro mobilní zařízení.

Proto se i pět let po vydání těšila nových aktualizací a obsahu. Po mobilní verzi přišly na řadu i stolní počítače a konzole. Hra byla tak chytlavá, že se našlo i pár hráčů, kteří se nechtěli hodiny krčit u telefonu, ale raději si tuto povedenou simulaci života na Vaultu chtěli užít na větší obrazovce.

Fallout Shelter (desková hra) 2
Zdroj: Fantasy Flight Games

Starý správce je mrtev, ať žije nový

Musím uznat, že hra přímo vybízela i pro deskovou variantu a herní značka Fallout se již v deskové podobě také představila, tak proč ne tato odnož. Zatímco se velká část videoher zaměřovala na období poté, kdy hráč opustil bezpečné útočiště Vaultu, tak zde se zaměříme na jeho budování, spokojené žití v jeho útrobách a přežívání překážek jenž nový  postapokalyptický svět nabízí.

V původní mobilní hře jste se snažili získávat nové členy, produkovat vlastní zásoby, ale i vysílat průzkumníky za ziskem lepšího vybavení. To pak využívat pro ochranu svého přístřeší před urputnými nájezdníky, nebo útoky zmutovaných tvorů.

Do toho se vypořádat s nešikovností obyvatel, jelikož se občas rozhodli zapálit nějakou tu místnost. Jednoduše řečeno si vybudovat šťastnou a spokojenou komunitu, která se nezalekne ani když její obyvatelé začnou zeleně svítit z vysoké dávky radiace.

Desková hra jde v podobné duchu je s větší dávkou soutěživosti. Původní hra je stavěna pro sólo hraní, což by pro deskovku bylo trošku málo. Hra je určena pro 2 až 4 hráče a její herní doba se pohybuje kolem jedné hodiny, což je optimální herní doba.

Vše začíná trošku tragicky, jelikož právoplatný správce Vaultu umírá, a tak se připravují nové volby, ale zatím budou vládnout všichni hráči, tedy kandidáti na nového správce.

Proto je velmi důležité si získat veškerou možnou přízeň nebohých obyvatel, jelikož ten nejvíce úspěšný, přesněji ten nejoblíbenější vyhraje volby a usedne na pomyslnou židli správce Vaultu. Takže se jedná vlastně o politickou kampaň s notnou dávkou postapokalyptického přežívání.

Fallout Shelter (desková hra) 3
Zdroj: Fantasy Flight Games

Když jsme si v rychlosti řekli o čem ve hře vlastně jde, tak než si rozpitváme do detailu její hratelnost,mrkneme se pod víko plechového kufříku, tedy krabice. Fallout Shelter hned na první pohled zaujme svým vizuálem, jelikož desková hra není v žádné obyčejné kartonové krabici, nýbrž v malé plechové krabici imitující kufřík.

Na přední straně nechybí Vault boy a fronta dychtících obyvatel proudících do Vaultu. Na zadní straně máme několik obrázku vycházející právě z mobilní hry. Plechová krabice prostě zaujme všechny, ať už kvůli hezké ilustraci, tak i materiálním zpracováním.

Základem je tu pěkný insert, vše má svoji přihrádku. Jako první na vás vykouknou hrací karty hráčů, rozděleny dle barev. Karty jsou určeny k zaznamenávání dostupných či získaných surovin a nápis SPECIAL, který všichni fanoušci Falloutu moc dobře znají, slouží k navigaci obyvatel vycvičených v dané vlastnosti.

Společně s kartami hráčů jsou zabaleny žetony spokojenosti. Ty určují úspěšnost hráčů a na konci hry právě žetony spokojenosti určují vítěze celé hry. Další sáček obsahuje kostky zdrojů, ty se vkládají do karty hráče na základě získaných zdrojů a slouží jako takový ekonomický prvek hry.

Kostky mají zářivě fosforeskující barvu. Díky tomu snadno spočítáte počet všech surovin. Barevně odlišené jsou i plastové postavičky znázorňující obyvatele Vaultu, každý hráč má k dispozici jinou barvu.

Fallout Shelter (desková hra) 4
Zdroj: Fantasy Flight Games

Nedílnou součástí jsou dvě klasické kostky, jejich hody se stanovuje umístění hrozeb a vypořádání s nimi. V poslední řadě je tu několik balíčků karet. Ty největší znázorňují místnosti a výtahy, pak je tu balíček předmětů a balíček hrozeb. Všechny karty jsou velmi pěkně ilustrované a vycházejí designem z mobilní hry.

Cesta k vítězství voleb

Pravidla hry jsou vesměs jednoduchá, ale velice komplexní. Na papíře se může jevit, že toho je až příliš, ale jakmile se pustíte do hry, tak i nezkušený hráči deskových her velice rychle vše pochopí a všechen herní materiál skvěle navádí jak dál.

Každý z hráčů vlastní výtah a svoje patro Vaultu, kde se může předvést jako nejlepší správce. Jelikož je zde stavba oproti mobilní hře trošku náročnější je vrchní patro pro všechny hráče. To kromě vstupu obsahuje to nejzákladnější jako je jídelna, vodárna a generátor.

Základem všeho je umisťování občanů do místností a tím získávat předem určené suroviny, nebo předměty. Za některé zdroje je potřeba kromě umístění obyvatele i něčím zaplatit.

Třeba abyste do svého týmu získali dalšího človíčka, musíte u vstupu do Vaultu umístit pracovníka a ze zdrojů zaplatit tři dílky potravin. Každá místnost přináší něco jiného, ale zase něco jiného je hráč nucen zaplatit. Až na základní prostory, kde není potřeba ničím platit, kromě pracovní síly.

Proto nejdůležitější je si v každém kole udržet co možná nejlepší balanc a získat největší počet žetonů spokojenosti.

Kromě získávání nových obyvatel a základních surovin budou hráči moci získat i speciální předměty, které pomohou hlavně u vyřizování hrozeb. Třeba jít na takového Párače jen s holýma rukama je bláznovství, proto se velice hodí alespoň nějaká brokovnice nebo pořádné brnění.

Fallout Shelter (desková hra) 5
Zdroj: ADC Blackfire

Abyste se k takovýmto předmětům vůbec dostali, je potřeba postavit nové místnosti v nabídce, kteréžto jsou tři. Tato nabídka se pokaždé po stavbě doplňuje, aby každý z hráčů měl vždy na výběr.

K stavbě je zapotřebí předem určený počet surovin, které nelze tak snadno získat, proto je i konec hry stanoven ne na počet kol, ale do doby, než jeden z hráčů postaví šest místností, nebo nedojdou všechny karty hrozeb.

Tím se dostáváme zpět ke kartám, jenž znepříjemňují jinak klidný život obyvatelstva. Na začátku kola se totiž kostkami rozhoduje, kde se jaká (a jestli vůbec) hrozba objeví. Kromě Párače na vaše nebohé občany může zaútočit Radškorpión nebo třeba radioaktivní šváb. Tím vám zamezí používat danou část budovy, ale za jeho zneškodnění získáte vyznačenou odměnu.

Pokud boj prohrajete, obyvatel Vaultu, který prováděl útok, je zraněn a k jeho vyléčení je opět potřeba činnost jiné postavičky a nějaké ty zdroje nebo stimpack. Takhle vše pokračuje stále dokola, než dojde k jednomu z důvodů ukončení hry. Následně se sečtou žetony spokojenosti, pokud dojde k remíze rozhodují další aspekty, jako třeba nasbírané zdroje.

Protiatomovým závěrem

Fallout Shelter ve verzi deskové hry je asi stejně chytlavá jako její mobilní verze. Sice si spravujete pouze jedno patro Vaultu, ale zato prvek soupeření s ostatními hráči přidává na atraktivitě.

Po několika hrách můžete přijít na nejlepší taktiku, jak co nejrychleji získat maximální počet obyvatel a nasbírat nejvíce bodů spokojenosti, ale vždy je tu prvek náhody čímž jsou hrozby, které mohou zamíchat kartami a překazit i nejdokonalejší plán.

Fallout Shelter (desková hra)

Výrobce: Fantasy Flight Games

Vydavatel v ČR: ADC Blackfire Entertainment

Česká lokalizace: ano

Herní doba: 60 – 90 minut jedné hry

Přístupnost: 14+

Počet hráčů: 2-4

Cena: 899 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
recenze-fallout-shelter-kdo-rekl-ze-zivot-v-postapokalyptickem-protiatomovem-bunkru-nemuze-byt-poradna-zabava+ povedený vizuál vycházející z mobilní hry + balení, plechová krabice a insert + herní atmosféra Fallout + vhodné i pro hráče nováčky - může být nudné pro zkušenější hráče deskovek - hráče mobilní předlohy nenadchne a neudrží