Prokletí Salemu: Klasická upířina připomene nejděsivější noční stvoření
Zdroj: Fantasymag.cz

Upírská klasika všech klasik od mistra hororu, ve které upíři mají připravený plán pro obyvatele Salem´s Lotu.

Pamatujete ještě dobu, kdy pubescenti netoužili stát se upíry? Kdy zaškrábání na okno znamenalo smrtelné nebezpečí a nikoliv pokojovou službu dědy Draka? Jestli se vám už třeba jen omrzel poťouchlý perský válečník Nandor Neúprosný a chcete pocítit děs a hrůzu, sáhněte po klasice všech klasik.

Vítejte v Jerusalem´s Lotu, maloměstě, jehož vyvraždění projde až zdánlivě snadno. Že jsem právě prozradila pointu? Ale no tak, vždyť když se řekne Prokletí Salemu, je to rovnítko k potokům krve. Zprvu vás ale čeká pozvolna plynoucí děj, v němž plíživé zlo zahaluje ospalé městečko do smrtícího hávu.

V úvodu knihy se seznámíme s bezejmenným mužem a chlapcem, kteří utekli před něčím hrozným a nyní se vyrovnávají s následky. Dozvídáme se jen skromné informace a jejich rozhodnutí vydat se zpátky do míst, kde utrpěli trauma. Obratem nás děj přesouvá o několik měsíců zpátky do minulosti.

Sledujeme spisovatele Bena Mearse, který přijíždí do městečka, v němž trávil pár let svého mládí. Zatímco se rozkoukává po městě a seznamuje se s místními, dozvídáme se, že cílem jeho návratu a námětem nové knihy má být tajemný Marstenův dům, v němž bývalý majitel zastřelil svou ženu a pak se oběsil. Kromě Bena se do Lotu stěhují také dva obchodní partneři s velkolepými plány na krámek se starožitnostmi. Ne náhodou koupí právě Marstenův dům.

Následující děj sledujeme s vševědoucím vypravěčem očima více obyvatel města. King nás seznamuje s prazvláštními postavičkami napříč sociálními vrstvami. Ukazuje čtenáři jejich běžný den a maličkosti, které mezi řádky vyprávějí mnohé.

Stephen King: Prokletí Salemu
Zdroj: Nakladatelství BETA

Ne všichni obyvatelé Salem´s Lotu, jak městu přezdívají místní, nám ale uvíznou v paměti. K některým se vrátíme až v závěru knihy a pak už si málokdo vybaví o koho se jedná. Ty nejvýraznější postavy King v průběhu děje připomene v kratších popisných pasážích v mezičase, kdy nechává čtenáře zpracovávat Benovy nové poznatky.

Tento styl vyprávění je pro Kinga typický, skáče v příběhu z postavy na postavu a poskytuje čtenáři podrobný vhled. Velmi podobně je děj koncipovaný v knize Cujo, tam by sice stačilo, kdyby se jakákoliv maličkost odehrála trochu jinak, aby nedošlo k tragickému konci, ale v Prokletí Salemu pevně drží otěže budoucnosti nový přistěhovalec.

Záleží jen na postavách, jestli dokáží něco změnit a začít musí u sebe. A protože o nich víme hodně, můžeme s napětím sledovat, jestli se s nastalou situací poperou podle našich očekávání, nebo úplně jinak.

Do děje v průběhu knihy připluje ještě pár nových postav, které výrazně pohnou dějem. Samozřejmě nejde o všespásné persony, jejich přítomnost znamená částečně rozhřešení, ale rovněž i nové problémy.

Věci se dají do pohybu ještě v první třetině knihy, není třeba děj napínat, čtenář tuší, co se bude odehrávat, ale obyvatelé města zůstávají v nevědomosti. Většina událostí je filtrována pohledem Bena Mearse, který se jako nově příchozí musí potýkat i s ostrakizací místních.

Dalšími výraznými postavami je jeho přítelkyně Susan, učitel Matt a mladý chlapec Mark. I oni se stávají v er formě vypravěči ve vlastních kapitolách. Některé části jsou označeny jen jako Lot a obsahují popisný děj či historii města. Jsou nositelem nejen informací doplňujících děj, ale čtenář si u nich může vydechnout. Zároveň se v kapitolách Lot vracíme k mnoha postavám a často je třeba zalistovat zpátky, abychom si připomněli o koho jde.

V Salem´s Lotu se dějí stále zvláštnější věci a je to právě Ben s Mattem, kteří si toho všimnou. Proti nim ovšem stojí nejen nadpřirozený nepřítel, ale také lidská zdráhavost uvěřit v něj. V době, kdy je času poskromnu a každý západ slunce znamená rozšíření upírské kolonie, to neskutečně komplikuje děj a protahuje akci. Doplatí na to všichni. Bláhové výpravy na vlastní pěst nepřinesou nic dobrého a plánovaná akce přijde pozdě. I upíři si totiž připravili plán.

Časté vhledy více postav nám podávají komplexní pohled na situaci, pracují s pozorností čtenáře a nakonec zaútočí na jeho citové vjemy, protože každý mezi obyvateli městečka mohl spatřit někoho sobě známého.

Jednou z výrazných postav je otec Callahan, postava později recyklovaná v Kingově fantasy sérii Temná věž. Otec Callahan zahájil v Prokletí Salemu svou cestu napříč jeho díly. Zastupuje zde myšlenku, kterou King rád podsouvá svým čtenářům, a to opodstatnění víry v Boha.

Víra může být jen omluvenkou pro zlé skutky nebo zástěrkou ukrývající těžkou realitu života. Nejvýrazněji se toto projevuje v Carrie, kde nábožensky fanatická matka týrá svou dceru. Otec Callahan je postaven před zkoušku své víry, ale protože i on je jen člověkem, stává se z toho otázka života a smrti.

Někdy se King pitvá ve zbytečných detailech, které k celému příběhu nemají příliš podstatný vztah. Zachází tak ale do situací, které nám postavy přiblíží a víc se do nich vcítíme. Něco za něco. I když se děj knihy odehrává v sedmdesátých letech minulého století, lidé se až tak moc nezměnili.

Příběh má vyrovnanou strukturu, nikdy neuhání příliš dopředu, nebo naopak nebrzdí děj. Občasné vydechnutí v popisných částech je spíše k užitku.

Raná Kingova díla působí na čtenáře především propracovanou krvavou řežbou, přesto i zde se dá najít pár silných momentů. Dovolím si citovat úvahu tamějšího hrobníka:

Trochu ho zamrazilo, podíval se na řvavě zelenou umělou trávu a uvažoval, proč se používá při každém pohřbu. Vypadala přesně jako to, čím byla: levnou napodobeninou života, diskrétně maskující těžké hnědé hroudy země, které čekají až na konec.

Po mnohých produkcích, které ukazují upíry spíše jako bytosti s lidskými pocity, neduhy a popírají zažitá pravidla upířího života, je příjemné vrátit se do doby, kdy pouhá přítomnost upíra probouzí v člověku smrtelnou hrůzu. Tím netvrdím, že současný upíří trend neobohatil literaturu nebo filmovou scénu o zajímavá díla, ale někdy je fajn si připomenout česnek a kůl do srdce. Co kdyby náhodou…?

Jedno z nejslavnějších děl Stephena Kinga vyšlo v roce 2019 ve čtvrtém vydání u nakladatelství Beta-Dobrovský. Obálka je vzhledem k tématu asi nejvíce děsivá, i když třetí vydání osobně považuji za lepší, protož čtenáři nechává špetku fantazie. Na čtvrtém vydání jde o tak konkrétní kresbu, že záleží, zda nenarušuje představivost každého z nás.

Prokletí Salemu je základ Kingovy tvorby, vyznačuje se podrobným vhledem do postav, místa děje i náležitostmi doby. Nezapomíná na počasí, módu, zaobírá se detaily běžného života, aby pak donutila čtenáře hltat každé slovo.

V závěru se lze těšit na hektolitry krve, které drob upozadily citovou rovinu, jíž se notná část knihy poutavě věnuje. Čtenáři tak nezbývá nic jiného než nechat postavy jít. O vyrovnání se s prožitým traumatem jsou knihy jiného žánru.

Zde se kříží realita s nadpřirozenem, a to od mistra hororů čekáme.

Stephen King: Prokletí Salemu

Vydal: Pavel Dobrovský – BETA s.r.o. (2019)

Překlad: Linda Bartošková

Počet stran: 407 stran, hardback

Cena: 387 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost:
90 %
Zpracování, cena:
90 %
Styl a překlad:
85 %
Cíl knihy, splnění:
80 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
prokleti-salemu-klasicka-upirina-pripomene-nejdesivejsi-nocni-stvoreni+ silné postavy + dobrý vhled do děje + klasická upířina - nepřehlednost vedlejších postav - místy zbytečné odbočky