Polda 7 cover
Zdroj: Zima Software

Legendární detektiv Pankrác je zpět! Po dlouhých osmi letech od vydání šestého dílu a a necelé dva roky od úspěšné crowdfundingové kampaně na HitHitu přichází Zima Software s Poldou s pořadovým číslem sedm. Podaří se aktuální novince navázat na legendární začátky série, nebo by se měl svérázný detektiv již odebrat na odpočinek?

Okénko do historie…

Série adventur se svérázným policistou/detektivem Pankrácem bezesporu patří do zlatého fondu české herní scény. Vždyť první díl této dnes již legendární série spatřil světlo světa již v roce 1998.

Od té doby uběhlo již hodně vody, kdy Pankrác zažíval vzestupy i pády. Navíc po nepříliš úspěšném pátém dílu jsme sérii již prakticky pohřbili.

O to větší překvapení nastalo v roce 2014, kdy se šestý díl série zjevil prakticky jako blesk z čistého nebe.

Polda 7 2
Zdroj: Zima Software

Ačkoliv Polda 6 vyšel bez jakékoli reklamy, nebo možná právě proto, se hra dočkala vskutku vřelého přijetí od hráčů. A i když rozhodně nebyla dokonalá, dala zavzpomínat na dobu své největší slávy. S trochou nadsázky se tak dalo říci, že Polda vstal jako samotný fénix z popela.

Když je komunita spásou

Jenže po této jednohubce jako když utne. Dlouhých šest let se nic nedělo a sláva Poldy opět zapadala prachem, tedy alespoň to tak na první pohled vypadalo. Sedmé pokračování série však bylo plánováno již od srpna 2015, ale chybělo financování a k dispozici byl pouze scénář.

Pak ale přišel neblaze proslulý covidový rok 2020 a ledy se hnuly. Studio Zima Software se probralo ze spánku a rozhodlo se oslovit fanoušky. Se sedmým Poldou tvůrci zamířili na portál HitHit, kde požádali fanoušky o 400 000 Kč na financování hry. Požadovanou částku vybrali během 24 hodin. Do konce kampaně celkově vybrali takřka 1,5 milionu korun a cesta k dalšímu dílu byla volná. A o necelé dva roky je skutečně zde.

Díky Pankrácovi si tak opět můžeme zavzpomínat na léta minulá, kdy klasické adventury zažívaly největší boom. Dnes je tento žánr již neoddiskutovatelně na ústupu, přesto se sem tam objeví nějaká ta vlaštovka (Sherlock Holmes, Syberia), která dá hráčům vědět, že tento žánr ještě zdaleka neřekl poslední slovo. A česká klasika je toho krásným příkladem.

Starý známý Polda

Polda 7 3
Zdroj: Zima Software

Sedmý Polda přináší tradiční hratelnost i vizuál, který známe z předchozích dílů. Když pomineme vyšší rozlišení a uhlazenost v detailech, hra působí s trochou nadsázky stejně jako před 24 lety, kdy světlo světa spatřil první díl.

Hra však nevsází na kompletní 2D grafiku, ale stejně jako předchozí díl přináší 2D kreslené prostředí, které kombinuje s 3D kreslenými postavami.

Na první pohled to tak vypadá, že se kultovní point-and-click adventura se vrací v plné parádě, včetně nezaměnitelného humoru, podivných scén, ale především včetně nezapomenutelného českého dabingu.

Fanoušci se tak mohou opět těšit na nezapomenutelného Luďka Sobotu v hlavní roli detektiva Pankráce. Ve hře uslyšíme také Petra Rychlého, Báru Štěpánovou, Bohdana Tůmu, Miroslava Táborského, Filipa Švarce, Pavla Rímského nebo Zuzanu Ďurdinovou.

Dabing hry je tak opět skutečně hvězdný a závidět mu může kdejaká AAA hra. Na druhou stranu, cokoliv jiného by bylo jen nemilým překvapením. Přeci jen Polda si na dabingu zakládá už od prvního dílu a je jedním z hlavních lákadel hry. Na tomto místě tak zůstává vše v pořádku a jedno z hlavních lákadel série je opět zde.

Pankrác a moderní “selebrity”

Polda 7 4
Zdroj: Zima Software

A nechybí samozřejmě ani nezaměnitelný humor, kterým hra a autoři komentují aktuální společenská témata a popkulturu. A samotný příběh je toho jasným důkazem. Zatímco v předchozích dílech si Pankrác, potažmo vývojáři, velmi často utahoval a narážel na herce a filmy, sedmý díl nás přenáší do současné doby.

Kromě tradičních celebrit a filmových hvězd totiž dostávají v této hře podstatnou úlohu i hvězdy generace Z. Tj. streameři a youtubeři. Abychom byli aspoň trochu konkrétnější tak Pankrác se setká s Flygunem a FIFqem, kteří si zde střihnou menší ale o to důležitější roličky.

No, a aby bylo opět vše dotažené až do absolutní absurdity, nesmí chybět mimozemšťané, mizející šaty, špionážní holubi, nebo nafukovací tanky. Zkrátka vše, co zdobilo sérii již od prvního dílu. Můžete si být tak stoprocentně jistí, že nudou zde rozhodně trpět nebudete.

Příběh, to je oč tu běží

Nechci se zde příliš rozepisovat o samotném příběhu. Přeci jen právě ten je alfou a omegou adventur, a tak by byla věčná škoda, kdybych vám zde zbytečně něco prozradil. A tak snad jen něco málo ze samotné anotace.

Záhadná zpráva Temného lorda Vedra a havárie kosmické lodi odstartují kolotoč událostí, které může vyřešit jen náš elitní detektiv Pankrác. S grácií sobě vlastní se pouští do akce a můžete si být jisti, že bezpečnost matičky Země je před šmejdem z vesmíru v těch nejlepších rukách.

Polda 7 5
Zdroj: Zima Software

Dobrodružství zavede naše hrdiny na Celebritycon, setkání největších hvězd a mozků naší planety. Chtějí mimozemšťané unést výkvět lidské společnosti? Co před námi tají vůdci světových velmocí? Hrozí naší civilizaci nebezpečí, nebo je to všechno jinak?

I hádanek občas moc škodí

Podle předchozích odstavců je jasné, že autoři se rozhodli nikterak neriskovat a vsadili především na osvědčené prvky, které tuto hru provází již od prvního dílu. A to je v podstatě i pravda.

Kromě všemožných hádanek a rébusů, které vám mnohdy dokáží pěkně zavařit, se vrací i oblíbené minihry. Na tomto místě autoři přidali i na obtížnosti, takže rozhodně neočekávejte úplně pohodový průchod, jako tomu bylo u minulého dílu.

K obtížnosti a počtu hádanek se ostatně váže i jedna z mála výtek, kterou ke hře budu mít. Ne snad že by hra byla zbytečně moc složitá, ale autoři místy vše zbytečně komplikují a překombinovávají.

Místo dvou tří očekávaných kroků tak na vás mnohdy čeká kroků pět i šest a to ne nikterak složitějších, prostě zde jen jsou a zbytečně vás zdržují. To ostatně platí i o samotném konci hry, který se zdá zbytečně natahovaný. Ale to už záleží na hodnocení každého z vás.

Jediná, ale o to důležitější novinka

Polda 7 6
Zdroj: Zima Software

Aby těch negativ však nebylo moc najednou, nesmím opomenout nejvýraznější novinku, kterou si pro nás autoři v tomto díle připravili. Vůbec poprvé v sérii totiž dostáváme možnost ovládat a hrát i za druhou postavu.

Přeci jen ve dvou se to lépe táhne. A jelikož se nacházíme ve velmi korektní době, je více než jasné, že Pankrácovým parťákem bude žena. Zde je však potřeba autory pochválit. Výběr parťáka zde dává absolutní smysl a rozhodně není volba ženské hrdinky nikterak nelogická.

Pro samotnou hratelnost změna hrdiny nemá prakticky žádný význam. Přeci jen dostáváme do rukou tradiční point-click adventuru. Za oba hrdiny se tak hraje v podstatě stejně. O to více je ale tato změna znát na samotném příběhu, který díky střídání postav získává na dynamice a děj tak ubíhá daleko příjemnějším tempem.

Závěrem

Na závěr tak nezbývá než zkonstatovat, že sedmá reinkarnace legendárního Poldy se povedla. Ano, rozhodně není bez chyby a až opadne počáteční nadšení z nové hry ,možná ještě leccos objevíme.

Jako celek však aktuální novinka týmu ze Zima Software působí velice dobrým dojmem a svým předchůdcům rozhodně ostudu nedělá. Ba právě naopak. Polda 7 dává vzpomenout na dobu největší slávy tohoto svérázného detektiva a fanoušci tak mohou být více než spokojeni…

Polda 7 7
Zdroj: Zima Software

Polda 7

Platforma: PC

Žánr: Adventura, Sci-Fi

Česká lokalizace: Ano

Český dabing: Ano

Výrobce gaming: ZIMA

Vydavatel gaming: Zima Software