Pokojovky: alchymie pěstování květin, která dá zabrat velkým i malým
Zdroj: Fantasymag.cz s využitím Leonardo AI

Pěstování květin představuje vášnivý koníček mnoha lidí. Často je to však hotová alchymie.

Jedna květina potřebuje hodně sluníčka, jiná zase stín. A co teprve hnojení a zalévání? Pokud máte rádi květiny, ale nejste zrovna talent na péči o ně, pak právě pro vás je tu desková hra z dílny Mindoku s názvem Pokojovky.

Ve hře se stáváte pěstitelem květin a vaším úkolem je vytvořit co nejlepší, a tedy nejlépe bodovaný byt plný květin. Základním principem hry je tzv. set collection, neboli sbírání sad.

Jak se to hraje?

Před začátkem hry vložíte do látkového sáčku 45 žetonů nábytku, mazlíčků a náčiní a náhodně z nich do řady vylosujete 4. Dále pečlivě zamíchejte zvlášť balíček květin a balíček pokojů a také do nabídky vyložte po čtyřech od každého z nich tak, aby jeden typ karet ležel nad vyloženými žetony a druhý pod nimi.

Následně si přichystáte květináče. Ty úplně obyčejné, hliněné, použijete vždy všechny. Okrasných bodovaných pak vyndáte na stůl podle počtu hráčů. V dosahu všech nastávajících pěstitelů si připravte zásobu lístků a palců. Nyní ještě každému hráči rozdáte jednu skladovou kartu a po jedné kartě květiny a místnosti.

Pokojovky: alchymie pěstování květin, která dá zabrat velkým i malým
Zdroj: MINDOK

Podle hodnoty počáteční květiny určíte začínajícího hráče. Ten nedostane do počátku žádný palec, poslední hráč naopak dostane dva. No a všichni ostatní obdrží do začátku jeden palec. Tím je příprava hry hotová.

Nyní si hráči uspořádají své počáteční květiny a místnosti tak, aby spolu sousedily libovolnou stranou. Ve svém tahu si hráči vždy vybírají z nabídky jednu kartu a jeden žeton. Na zbylou kartu ze sloupečku pak položíte jeden žeton palce. Na uvolněné místo ihned doplníte nový žeton a novou kartu a začíná tah následujícího hráče.

Takto bude každý aspirující pěstitel hrát přesně třináctkrát. Hra končí v okamžiku, kdy si každý hráč seskládá vlastní byt o 3 řadách po 5 kartách. Pak nastává fáze hodnocení. 

Do své mřížky 3 x 5 karet přikládáte karty vždy tak, aby se střídal pokoj s květinou. Každá květina má specifické požadavky na osvětlení a každá místnost má různé množství světla na každé své straně. Karty místností není možné nijak otáčet, i když by se vám to občas opravdu hodilo 🙂

Pokud nastane u sousedící květiny a místnosti shoda v požadovaném osvětlení, povyroste vám na květině jeden lístek. Jestliže pak k dané květině přiložíte z jiné strany další místnost a opět nastane shoda, vyroste lístek další. Jistě jste si již spočítali, že takto dokážete rostlinám nechat narůst maximálně čtyři listy, a to ještě jen těm uprostřed. Některé květiny ale mohou potřebovat i osm nebo devět listů. Pro takové případy jsou tu žetony náčiní.

Pokojovky: alchymie pěstování květin, která dá zabrat velkým i malým
Zdroj: MINDOK

Hnojivo, lopatka i konev vám umožní každé svým specifickým způsobem vypěstovat další lístky na svých květinách. Jakmile dosáhne rostlina požadovaného počtu lístků (hodnota uvedená v pravém horním rohu), je plně dorostlá a je třeba ji vsadit do květináče. Jaký květináč vyberete, je zcela na vás.

Logické však je vybrat do začátku ty s nejvyšší bodovou hodnotou. Bodovaných květináčů je navíc omezené množství, takže se snažíte ty první květiny vypěstovat co nejrychleji a vybrat tak nejlépe hodnocené květináče dřív, než to udělá soupeř. 

Kromě osvětlení budete při hře hlídat také barvy. Každá místnost i květina má svou barvu a pokud se sousedící květiny a místnosti v barvě shodují, získáváte body navíc. Teď už ta kombinatorika začíná být malinko složitější, že? Tak přihodíme ještě jeden aspekt k bodování a tím jsou žetony nábytku/mazlíčků.

Každá místnost má jedno místo na položení žetonu nábytku nebo mazlíčka. Pokud bude mít tento žeton stejnou barvu, jako má místnost, body za okolní květiny stejné barvy se budou násobit dvěma. Jedna karta místnosti vám tak dokáže přinést až 8 bodů. Záleží vám také navíc na konkrétním obrázku na žetonu, protože čím víc jedinečných obrázků, tím víc bodů za ně na konci hry získáte. 

A k čemu vlastně jsou ty palce? Ty vám umožní dělat řadu věcí! Například můžete vzít žeton a kartu z odlišného sloupce, nechat si vyrůst list na květině nebo vyměnit karty či žetony v nabídce. Zkrátka a dobře – palce chcete! A pokud, tak jako já, tápete, proč zrovna palce, pak vězte, že označení „green thumb“ neboli zelený palec se používá pro osoby, kterým jde pěstitelství jednoduše od ruky.

Pokojovky: alchymie pěstování květin, která dá zabrat velkým i malým
Zdroj: MINDOK

Teď už jsme s vysvětlováním u konce. V pravidlech ještě najdete úkoly „pro pokročilé“. Do společné nabídky vyložíte jeden úkol pro květiny, jeden pro místnosti a jeden pro žetony, čímž si můžete hru udělat zajímavější. Tyto úkoly platí pro všechny hráče a body za ně získají všichni, kteří dané podmínky splní. Zkušenější hráči si mohou úkoly zařadit hned při první partii. Není na nich nic příliš složitého. 

Varianty hry

Hra nabízí také variantu pro jednoho hráče, která se hraje obdobně, avšak nabídka se posouvá jako pásový dopravník. Cílem hráče je nasbírat co nejvíce bodů. 

S mladšími či začínajícími hráči se můžete pustit do rodinného módu, kde se nehraje ani s palci ani s lístky květin či bodovanými květináči, dokonce ani se světelnými podmínkami místností. Všechny žetony náčiní mají stejný efekt a to takový, že daná rostlina okamžitě plně doroste. Na konci hry se pak ignoruje hodnota květiny napsaná na kartě a každá dorostlá květina se počítá za 5 bodů.

Hra dále umožňuje plnění výzev. Až čtyři hráči si mohou na stránkách pravidel zaškrtávat splnění nejrůznějších výzev a vymalovávat tak svou zelenou květinu. 

Zpracování

Krabice středních rozměrů skrývá hromadu žetonů a karet, které svou kvalitou nijak nevybočují. Co ovšem rozhodně stojí za zmínku jsou dřevěné žetony lístků, které jsou prostě skvostné, neotřelé a originální. Najdete zde dvě velikosti, menší s hodnotou jedna a větší s hodnotou tři. Opačný pól tvoří ony zelené palce, které jsou dle mého až nad míru škaredé.

Pokojovky: alchymie pěstování květin, která dá zabrat velkým i malým
Zdroj: MINDOK

Autorům jistě zvedá karmu, že zahrnuli palce různých ras, na samotné hraní to však nemá vliv a různé odstíny palců působí spíš rušivě. Možná by udělali lépe, kdyby je udělali prostě a jednoduše zelené a všechny stejné 🙂

Poukázat musím také na moc pěkný látkový sáček, který se stává čím dál tím běžnější součástí deskových her. Snad jen škoda, že nápis na něm nebyl počeštěn. Alespoň si tak každý může přečíst původní název Verdant, který by se dal přeložit jako „zelenající se“.

Pro snadnější sčítání bodů máte k dispozici bodovací bloček a přehlednou lama kartu, která je opravdu povedená a všeříkající. 

Příjemným bonusem i pro nás nekvětináře je doplňkový text na kartách rostlin, kdy se vždy dozvíte něco zajímavého o daném kvítku. 

Hodnocení

Pokojovky jsou krásnou rodinnou hrou pro večerní relax unavených rodičů i jako filler mezi náročnějšími tituly. Ve dvou je zvládnete odehrát za dvacet minut. Věková hranice 10+ relativně odpovídá. Jistě ji zvládnou hrát i mladší děti, nicméně zhodnotit správně zda je výhodnější nechat vyrůst lístek díky shodě světelné podmínky, anebo raději přiložit správnou barvu místnosti, dá zabrat i dospělým, natož dětským hlavičkám. 

Některým hráčům by mohl vadit podíl náhody. Například hned počáteční los květiny a místnosti může někomu nahrát shodnou barvu, a tudíž i jednodušší start a někomu prostě ne. Nebo zkusíte svou strategii vystavět na konkrétní barvě či žetonech a ony prostě ne a ne přijít. Zde pak nastává prostor pro improvizaci a nutnou změnu strategie, která se buď vyplatí anebo ne. 

Pokojovky: alchymie pěstování květin, která dá zabrat velkým i malým
Zdroj: MINDOK

Také je poměrně snadné zapomínat pokládat ony škaredé palce na zbylou kartu z nabídky. Snadno se vám tak může stát, že máte pocit, že nemůžete nic a nic se vám nehodí. Mít alespoň pár palců se v této hře opravdu vyplatí. 

Na místě je ještě srovnání s dříve vydanou hrou Kaskádie. Obě hry jsou pěkné kombinační rodinky, jedna s tématikou rostlin, druhá zvířat. V obou volíte z nabídky žetonu a dílku/karty, v obou máte možnost tuto nabídku ovlivňovat.

Obtížností i délkou hraní jsou hry srovnatelné, a tak nemáte-li zatím žádnou z nich, zvolte dle tématu. Pokud však již jednu máte, nemusíte se bát, že by hra byla naprosto stejná. Určitě není žádná ostuda vlastnit obě dvě.  

Takže pokud máte rádi květiny, abstraktní hry a nezaleknete se menšího mozkovaru, směle do Pokojovek!

Pokojovky

Vydavatelství: Mindok

Autor: Molly Johnson, Robert Melvin, Aaron Mesburne, Kevin Russ, Shawn Stankewich

Ilustrace: Beth Sobel

Jazyk: český

Český překlad: Karel Vlasák

Počet hráčů: 1 – 5

Minimální věk: 10+

Délka hry: 45 – 60 minut

Cena: 900 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
75 %
Lucie “Rin” Hrivňáková
Mamka dvou kluků a milovnice deskových her. Kromě deskovek ráda čte a sleduje sci-fi a fantasy. Fanda Star treku a únikových her. Občasná moderátorka společenských akcí a soutěží.
pokojovky-alchymie-pestovani-kvetin-ktera-da-zabrat-velkym-i-malym+ krásné zpracování žetonů listů + velmi povedené ilustrace květin od Beth Sobel, která ilustrovala například také hru Na křídlech + příjemná kombinatorika, spoustu možností + sólo mód a rodinná varianta + scénáře - extrémně ošklivé žetony palců :) - podíl náhody