Značka Pán Prstenů je naprosto legendárním pojmem a fanoušci po celém světě hltají každý náznak něčeho nového. Ať se jedná o nový merch, videohru, deskovou hru, no a o nových knížkách, filmech či seriálu není potřeba nic říkat.
V blízké budoucnosti se můžeme těšit na nový seriál s obřím rozpočtem, který by měl překonat doposud ta nejdražší díla s názvem Pán prstenů: Prsteny moci a dočkáme se ho již letos na Amazon Prime.
Druhým projektem je videohra The Lord of the Rings: Gollum, kde si již tou kvalitou nejsem úplně tak jistý, ale doufám, že v tomto směru se dočkáme i něčeho většího.
No a ani deskové hry nemohou být pozadu, a kromě dalších přídavků do velkolepé hry Pán Prstenů: Putování po Středozemi, tentokrát s podtitulem Válečné tažení, která akorát vyšla v české lokalizaci jsme se dočkali dalšího přírůstku. Ono nelze přímo hovořit o přírůstku, jelikož se jedná o přepracovanou edici hry z roku 2010 a tou je Pán prstenů: Karetní hra.
Ano, jedná se o tu karetní hru, pro kterou vyšlo již nespočet různých rozšíření, která by mohli nováčky odradit, ještě v době, kdy česká lokalizace se nedostala na všechny rozšíření a spousta z nich je již vyprodána.
Ona karetní hra v původním složení měla i několik dalších problémů, kdy pro velmi aktivní hráče bylo potřeba více karet jednoho druhu a ty bylo možné získat jen nákupem další základní hry.
Díky této nové edici je tento problém vyřešen a nejen to. Nové vydání toho nabízí mnohem více a ani noví hráči se nemusí bát do této mašinérie s LCG naskočit. Dokonce i stávající hráči budou moci uvažovat o znovu zakoupení základního balíčku vzhledem k možnostem, které přináší.
Nové putování po Středozemi pro zkušené hráče
Revidované vydání je možné hrát až ve čtyřech lidech oproti dvěma, jak tomu bylo v původní hře. Již tohle je obrovská výhoda, přeci jen pořádat výpravy po Středozemi ve více hráčích znamená i větší zábavu. Přeci jen, kdo by nechtěl vytvořit vlastní pořádné Společenstvo a opět silám zla ukázat stranu dobra ve složení lidí, elfů, hobitů a trpaslíků.
K tomu se váže i další nová možnost, kterou je režim kampaně. Ta umožňuje díky kartám určeným pouze pro hru v kampani, záznamovým listům kampaně, které bohužel nejsou součástí krabice, pokračovat v jednotlivých scénářích a úkolech, jako v jedné výpravě a hru si takzvaně ukládat.
Sice je potřeba hrát s tím samým balíčkem a s těmi samými hrdiny, ale některé výhody a strasti si nesete napříč scénáři. Vše tak působí jako jedno velké dobrodružství. Dokonce má kampaň dva režimy, a to jeden pro běžného hráče a druhý pro experty ve hře, což je skvělý balanc.
Vývojáři tak nezapomínají na nové hráče, tak i na ty stálé. Díky záznamovým archům, které je potřeba nejdříve vytisknout, lze svůj průběh kampaní ukládat mezi jednotlivými scénáři, takže není potřeba všechny úkoly splnit v jedné sáhodlouhé hře, ale třeba si ji rozdělit na několik herních večerů.
Oproti původní hře logicky i trošku narostla a to z 226 karet na 313. Právě díky tomu je možné hrát hru rovnou ve čtyřech hráčích.
Kromě přidání všech těchto možností a karet, nabízí revidované vydání i drobné vylepšení vzhledu, některé barvy na kartách působí lepším dojmem, ale jinak jsou celkový styl i statistiky karet zcela totožné, aby bylo možné i tuto novou verzi kombinovat se všemi dostupnými rozšířeními.
Český distributor dokonce slibuje vydaní další nových rozšíření a trošku doufám, že se dočkáme i nějakého dotisku již vydaných, jelikož jsem s touto hrou dosti zaváhal a ve sbírce mi rozšíření chybí. A musím uznat, že revidované vydání mě dosti namlsalo a rád bych si vyzkoušel a zahrál i další scénáře.
Plno nových dobrodružstvích pro nové členy společenstva
Nejdříve jsme se podívali, na to, co nabízí nové vydání hry, ale nyní si zhodnotíme i hru samotnou a následující odstavce do konečného hodnocení budou spíše patřit čtenářům, kteří doposud neměli s touto hrou žádné zkušenosti, a právě revidované vydání by bylo jejich vstupenkou do tohoto karetního světa.
V prvé řadě je potřeba říct o co vlastně jde. Pán Prstenů: karetní hra je kooperativní karetní hrou pro jednoho až čtyři hráče a dává možnost sestavit skupinu známých hrdinů a pokusit se o plnění nebezpečných úkolů během putování po Středozemi.
Hráči spolupracují, aby překonali překážky a nástrahy, které jim hra v jednotlivých scénářích servíruje. Díky tomu, že se jedná o karetní hru, tak i když hrajete stejný scénář po několikáté, průběh není nikdy úplně stejný.
Ještě je nutné připomenout, že se jedná o takzvanou „living card game“, což ve zkratce znamená, že do hry neustále vycházejí různé rozšíření, kterými je možné hru stále obohacovat.
Oproti klasickým sběratelským kartám, nemusíte sbírat desítky balení, abyste našli karty, které potřebujete. Zde je obsah karet přesně daný. Ale i přes to je možné si svůj herní balíček upravovat dle libosti, nebo využívat definované balíčky.
I když hráči nebojují proti sobě, ale snaží se překonávat pouze nástrahy vytvořené vývojáři, tak i přes to se rozhodně nejedná o nějakou snadnou hru. U Pána Prstenů je to možná právě naopak. Je opravdu skvělé, co zde dokázali za taktické možnosti za použití de facto jen karet a pár žetonů vývojáři dokázat.
Už jen přemýšlet, kterého z hrdinů pošlete na plnění úkolů, kterého si necháte na putování, kterého na obranu, kam investujete zdroje, jaké karty použijete a vyložíte. To jsou jen základní dilemata, která hráče v průběhu putování čekají každé kolo.
Postupem času a dalšími těžšími scénáři rozhodnutích přibývá a někdy stačí jen jeden taktický přehmat, který může znamenat neúspěšné putování.
Proto nováčkům či jen příležitostným hráčům deskových her může připadat karetní Pán Prstenů obtížný. Jelikož je ve hře tolik taktických možností a tolik fází kola, tak se hůře vysvětluje hráči, který si sám neprojede pravidla hry, ale to zas může zabrat klidně i hodinu, pokud si k tomu pročte i Sbírku pravidel (což je taková encyklopedie hry).
Ono i existuje takzvané zlaté pravidlo a to, když nastane situace, která není vysvětlena v pravidlech a nenajdeme ji ani ve Sbírce pravidel, tak se hráči mají držet toho, co je napsáno na kartách. Když ani to nevyřeší situaci, tak se mají hráči zachovat tak, jak je to pro jejich skupinu nejvíce výhodné.
Ona i samotná příprava hry zabere dost času, pokud nemáte kvalitně zvládnutou přípravu, nebo dokoupený pořádný insert. Každý scénář vyžaduje jen některé karty, které hra obsahuje a vždy jsou v rozmezí některých čísel. Stejně tomu mají i balíčky karet s hrdiny využívající hráč.
Takže pokud bychom nechtěli spoluhráče otrávit dlouhou přípravou hry je dobré si udržovat alespoň balíčky hráčů vždy srovnané a připravené.
Poté již nic nebrání se pustit do svého putování po Středozemi. Základní hra obsahuje tři scénáře a jeden výukový, což sice nepůsobí jako mnoho, ale při obtížnosti hlavně toho posledního je pravděpodobné, že na hráče čeká spousta pokusů.
Ale i tak je škoda, když se do hry díky této edici dostanou nový hráči, že možnost koupit vydaná rozšíření v české lokalizaci je v tuto chvíli skoro nemožné, snad kromě jedné větší expanze.
Ve zkratce si také řekneme, jak probíhá průběh hrou a co všechno nalezneme v krabici se hrou. Po přípravě začíná první fáze hry získávání zdrojů, tedy každý hrdina získá jeden žeton zdrojů a každý hráč jednu kartu do svého balíčku (na začátku hry získává šest karet ze svého balíčku).
Ve druhé fázi přípravy zase hráči postupně vykládají karty, které chtějí využít, skoro každá karta stojí určitý počet zdrojů, které je potřeba zaplatit. Lze vykládat spojence, doplňkové předměty, nebo události, které mohou pomoci v dalších fází. Do toho každý z hrdinů má svoje speciální schopnosti, na které nesmíme zapomenout.
Již zde začíná první otázka taktiky, do čeho investovat, co si ušetřit na později, nebo u jakého hrdiny našetřit více surovin.
Ve třetí fázi čeká na hráče výběr hrdinů, které pošlou plnit hlavní úkol. Zde nechci příliš zabředávat do detailů, ale hrdinu, kterého pošle hráč plnit úkol, nemůže pak využít třeba ve fázi obrany a tím třeba ztratí cenné životy. Ale pokud hrdinové nedostatečně plní úkol, tak se navýší hrozba, a to může být předzvěst konce.
Ve čtvrté fázi je možné putovat a prozkoumávat terén, a tím si trošku usnadnit cestu hlavním úkolem a snížit množství hrozby. Následuje fáze setkání, kdy každý hrdina může napadnout jiného nepřítele. S každým poraženým protivníkem si hrdinové usnadní putování.
Pak již zbývá samotný boj a jeho vyhodnocování. Vše zakončí pořádný odpočinek a aktivace všech žijících hrdinů. V každé fázi ještě probíhají další akce, ale kdybych chtěl popisovat každou část a možnost do detailu, tak má recenze dvojnásobný obsah.
Hra nepatří k těm nejsnazším, ale zas to kompenzuje obsahem, pocitem zadostiučinění při výhře, a hlavně slušnou porcí zábavy.
Pokud chcete začít se snazší LCG hrou, tak bych doporučil Marvel Champions, který jsme pro vás také recenzovali, sice není tak komplexní a nenabízí takové možnosti jako třeba Pán Prstenů nebo Hra o Trůny, ale oproti tomu není tak složitá a obtížná. Marvel Champions se zaměřuje převážně na boj a není potřeba řešit tolik taktických rozhodnutí.
Co najdete v krabici
Než si shrneme závěrečné hodnocení, tak se v podíváme na ten obsah balení. Pod víkem velmi pěkně ilustrované krabice nalezneme pravidla hry, přehled pravidel, 188 hracích karet, 12 karet hrdinů, 84 karet setkání, 10 karet úkolů, 3 karty kampaní, 16 karet výhod či strastí, 57 žetonů zdrojů, 66 žetonů zranění, 66 žetonů postupu (žetony jsou v hodnotách jednoho, tří a pěti bodů), žeton prvního hráče a 4 počítadla hrozby (každá pro jednoho hráče).
Co se týče kvality zpracování, tak karty by mohly být trošku pevnější, ale jinak jsou pěkně ilustrované a příjemně se drží v ruce a snadno se s nimi manipuluje. Teprve čas ukáže, jak budou odolné vůči častějšímu hraní a používání.
Na kartonových žetonech a počítadlech není nic špatného a jedná se o zajetou klasiku s tímto materiálem.
Závěrem
Pán Prstenů: karetní hra (revidované vydání) je stále skvělou hrou, kterou nová verze posouvá ještě dál díky možnosti hrát scénáře v kampani, nabobtnání v oblasti počtu karet a tím přidání možnosti hrát hru až ve čtyřech hráčích.
Velmi vysoká obtížnost stále zůstává, což může být vlastně i dobře. Musím uznat, že i toto putování po Středozemi jsem si užil. Trošku jsem se obával, že po hraní Pána Prstenů: Putování po Středozemi mě hra tolik nenadchne, ale i zde budu vyhlížet další rozšíření.
Pán Prstenů: Karetní hra
Autor: Nate French
Vydal: Fantasy Flight Games/ ADC Blackfire
Věk hráčů: 14+
Počet hráčů: 1-4
Doba hry: 30 – 150 minut
Čeština: ano
Cena: 1 700 Kč