Outriders cover
Zdroj: Square Enix

Outriders, jedna z velmi očekávaných her letošního roku, již otevřeli svoje brány, nebo se o to spíše pokusili a otevřené zůstaly jen z části. To hlavně díky technickým chybám a skutečnosti, že bez stálého připojení k internetu si tuhle hru nezahrajete.

Outriders 2
Zdroj: Square Enix

Naštěstí se mi nestalo, že bych i hodiny čekal na připojení, vždy pomohl menší trik v podobě restartu hry.

Problémů byla hlášena pěkná řádka, ale PS5 verze se obešla bez těchto větších neduhů.

Za hrou Outrider stojí Polské studio People Can Fly, jenž má na kontě třeba Bulletstorm, Gears of War: Judgment, nebo Painkiller. Jedná se o studio zaměřené hlavně na akční střílečky.

U Outriders to není jinak, jen tentokrát jde o hru zaměřenou více na kooperaci hráčů a spoustu lootu. Podobně jako třeba herní série The Division.

Podobně jako u The Division, tak i zde si můžete zahrát celý příběh jako sólo hráč, a i to vám slušnou porci času zabere. Samozřejmě v kooperaci přátel je průchod hrou trošku snazší, ale hlavně zábavnější. I když hlavní příběh je spíše dělaný pro sólo hraní.

Nějaký čas před samotným vydáním bylo možné si vyzkoušet docela štědré demo ze hry, které hráčům ukázalo, o čem Outriders vlastně budou, jak se budou hrát, jak bude vypadat systém vylepšování vybavení, schopností a v poslední řadě demo nastínilo příběhovou část.

Pokud jste měli možnosti si demoverzi zahrát, tak máte zcela jasnou představu, v jakém duchu se odehrává celá hra, i když vývojáři chytře skryli ty největší neduhy, které pocítíte až po několika hodinách hraní.

Nová planeta, stejné nástrahy

Outriders 3
Zdroj: Square Enix

O predikcích, že jednoho krásného dne (asi moc krásný ten den nebude) zanikne naše planeta Země snad slyšel každý a v mnoha případech se to objevilo jako námět pro nějaký film či hru. Zde se toho vývojáři chopili vcelku chytlavě.

Planeta Země mele již z posledního a tak ty největší mozky celého světa hledaly novou planetu pro zachování lidské rasy.

Jako země zaslíbená se jevila planeta s názvem Enoch. Proto byly na tuto planetu vyslány dvě vesmírné lodě převážející milióny lidí v kryokomorách, jelikož takováto cesta trvala přes osmdesát let.

Během cesty je však jedna z lodí zničena a tak pouze jedna z původních dvou doputuje na konec své cesty. Jako první kromě pár vědců a inženýrů se na zem planety Enoch dostanou takzvaní Outriders, jenž mají zajistit bezpečí pro civilní obyvatelstvo, které začne s kompletní kolonizací planety.

Při prvních průzkumech vše nedopadne, jak si všichni představovali. První vlnu smete nebezpečná anomálie ve stylu bouře včetně postavy hráče. Ten ale přežije a raněn se dostane ke kryokomoře, v které se uloží ke spánku a tím si zachrání krk. Následně proběhne několik desítek let bez vědomí hráče, který se po probuzení ocitá v naprostém chaosu.

Outriders 4
Zdroj: Square Enix

Kolonisté mezi sebou válčí o poslední zásoby, Enoch se snaží zapudit slabší jedince a ty silnější přetvořit k obrazu svému.

Takhle rozhodně nevypadá ráj, který si všichni představovali, a i ti největší optimisté již ztrácejí všechny naděje k záchraně.

Někteří lidé se ale díky zabijáckým bouřím proměnili v něco silnějšího. Získávají nadpřirozenou moc a lidé jim říkají Altered. Hrstka z nich svou moc využívá k rozsévání strachu a zmaru, jiní k zisku moci a postavení a někteří k pomoci jako náš hrdina.

Hrdina s velkou mocí

Hráč si v roli hrdiny musí na začátku hry zvolit jednu ze čtyř tříd. Osobně jsem si zvolil Pyromancera, hlavně kvůli tomu, že je ideální na boj na střední vzdálenost, tudíž se mi zdálo, že bude nejvhodnější k vyzkoušení všech možných taktik.

Své nepřátele může zasypávat plameny a popelem. Vždy je možné využívat tři speciální schopnosti. Po jejich odemčení si je můžete různě měnit a nastavovat na tři přiřazená tlačítka.

Outriders 5
Zdroj: Square Enix

K dispozici je dále Technomancer, jenž se zaměřuje na boj z velké vzdálenosti a jeho speciálními schopnostmi jsou třeba salva raket nebo mrazivý sloup.

Trickster zase využívá způsobu zásahu a útěku pomocí různých mečů a pastí. Posledním v řadě je Devastator, který slouží jako tank. Ten využívá třeba kamenné bodce či brnění.

Volba zaměření hodně určuje, jakým stylem se vše odehrává, jelikož tyto schopnosti jsou asi jedinou věcí, která výrazně odlišuje Outriders od ostatních her tohoto typu. Jinak je vesměs hratelnost za jednotlivé třídy stejná.

Jelikož každá třída může využívat veškeré druhy zbraní a kvůli lootovacímu systému většinou zvolíte tu nejsilnější zbraň na místo osobních preferencí.

Jaké vybavení naleznete v truhlách či vypadne z padlých nepřátel je zcela náhodné, kromě vzácnosti, ta se odvíjí na základě úrovni světa. Síla světa se postupně odemyká, ale pokud vám hra časem bude připadat hodně obtížná, můžete si odemčené úrovně libovolně přepínat. Na nižším světě je hra lehčí, ale k příliš silnému vybavení se tímhle stylem nedostanete.

Volbu slabšího světa bych využíval jenom v případě, když budete chtít hru hrát jako singleplayer, bez honby za lepším vybavením a nebudete příliš toužit po dalších hráčích.

Outriders 6
Zdroj: Square Enix

Jednotlivé zbraně a zbroje můžete částečně vylepšovat.

Tyto možnosti jsou dost omezené a jen si tím trošku prodloužíte životnost jedné zbraně, než naleznete nějakou mocnější a vaše současná zbraň nebude stačit na silnější nepřátele.

Kromě zbraní vylepšujete i schopnosti hráče.

Jednotlivé třídy se dělí ještě na tři podskupiny, které vylepšují převážně dané schopnosti, ale v rozvleklém pavoukovi můžete různě projíždět, a tak si vytvořit hrdinu k obrazu svému.

Akce a náplň misí

Do současné chvíle to znělo všechno docela dobře, bohužel ale hra jede pořád ve stejném duchu a nenabízí příliš mnoho věcí navíc. Akční sekvence na chvilku zabaví, hlavně díky neustálému využívání schopností a docela slušné obtížnosti. Jedná se o systém neustálého krytí a zběsilé akce.

Bohužel náplň misí je stále stejná a je jedno, zda hrajete hlavní či vedlejší quest, systém se opakuje neustále dokola. Mapy jsou rozličné, co se týče prostředí, ale hrozně koridorové bez jakéhokoliv průzkumu či objevování.

Outriders 7
Zdroj: Square Enix

Na každé části světa máte nějaký kemp, kde si můžete vylepšit či pozměnit vybavení.

A nebo si v kempu můžete upravit svůj konvoj, zde si také pokecáte s místními vojáky, zjistíte, co je zde trápí, přijmete nějakou tu vedlejší misi a pak se koridorem posunete do další oblasti, kde na vás čeká kopa nepřátel.

Po jejím překonání občas můžete najít nějaký deník, co trošku více nastíní místní příběh a pak koridorem pokračujete dále, občas se dostanete na odbočku, kdy jedna cesta vede dále a ta druhá je k vedlejšímu úkolu. Na obou cestách váš čeká jen další oblast, ve které musíte pokořit hordy nepřátel.

Takhle to pokračuje stále dokola, až na poslední štaci. Tam si to občas vyřídíte se zajímavým bossem a jedete vesele dál.

Outriders jsou tak u všeho napůl. Akční pasáže jsou chvilkami zábavné, ale po čase přijde stereotyp hlavně kvůli neustále stejnému mechanismu a průchodu hrou.

Vylepšování zbraní postrádá výraznější smysl a honba za lepším lootem není nijakým hnacím motorem, když po dokončení příběhu není moc důvodů ve hře nadále zůstávat.

Vývojáři ani neslibují žádný dodatečný obsah jako tomu je třeba u Marvels´s Avengers, nebo Destiny 2.

Outriders 8
Zdroj: Square Enix

Osobně jsem od vývojářů People Can Fly čekal trošku více, i když se rozhodně nejedná o špatnou hru.

Králi mezi lootovacími hrami a ani akčními střílečky Outriders rozhodně nebudou, ale díky faktu, že je hra součástí Gamepassu, rozhodně si najdou hodně hráčů.

PS5 verze nedostala ani pořádnou podporu ovladače Dualsense, což je rozhodně velká škoda, jelikož minimálně využití adaptivních triggerů by nebylo pro vývojáře nic složitého a pro hráče by to byla naopak vítané vylepšení.

Outriders

Vydavatel: Square Enix

Návrhář: Piotr Nowakowski

Vývojáři: People Can Fly, Square Enix

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5, Xbox Series X a Series S, Google Stadia, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
65 %
Matěj Pejsar
Milovník veškeré možné zábavy, ale hlavně her, filmů, seriálů a knížek. Preferuje singleplayerové hraní, a když mulitiplayer, tak s bandou přátel než s partou neznámých. Nejoblíbenější žánr je fantasy, nebo sci-fi RPG. Ze sportu dává přednost honění za kulatým nesmyslem, takže fotbalu.
outriders-postapo-strilecka-ve-ktere-se-ze-zachrany-zeme-stane-boj-o-preziti-mezi-zmutovanymi-lidmi-s-nadprirozenymi-schopnostmi+ příběh + grafické zpracování + single i multiplayer - nutnost připojení k internetu - koridorový svět - technické nedokonalosti - nevyužití DualSense - na půl plynu