One Piece Odyssey cover
Zdroj: Bandai Namco Games

Planeta jen s jedním kontinentem a nekonečným širým oceánem. Po divokých vlnách čtyř moří se prohání divoké bandy pirátů, armádní flotily a dobrodruhové prahnoucí po bohatství a slávě. A zatímco spousta korzárů je známých pro svou krutost, je tu jeden, který je tak trochu jiný.

Monkey D. Luffy na své loďce hledá legendární poklad One Piece. S jeho posádkou ho pojí pouto přátelství a společně čelí nepředstavitelným nebezpečím. A jedno zbrusu nové dobrodružství je čeká i v nové hře One Piece Odyssey.

Fenomén číslo jedna

One Piece je bezesporu jedním z největších anime a manga fenoménů všech dob. Na kontě máme více než 100 svazků mangy, Anime má více než 1000 dílů a přes 30 filmů a speciálů. One Piece byl zpracován v šesti divadelních hrách i jednom muzikálu a v Japonsku se dokonce můžete podívat do tematického lunaparku. Hudba vytvořená pro různá média nám přinesla už 112 alb.

One Piece Odyssey 1
Zdroj: Bandai Namco Games

Samotný počet her je ale asi nejvíc fascinujícím číslem. Celkem jich totiž bylo vytvořeno neuvěřitelných 56.  Ať už je člověk fanouškem nebo ne, tak musí uznat, že One Piece se nesmazatelně zapsal do moderních dějin anime a mangy.


Všechno to začalo už v roce 1997, kdy se v jednom z červnových čísel magazínu Weekly Shōnen Jump objevila první část příběhu se sympatickým Luffym v hlavní roli. Takže v roce 2022 to bylo již neuvěřitelných 25 let vydávání.

Zároveň to byl rok, kdy autor Eiichiro Oda potvrdil, že One Piece se pomalu ale jistě chýlí ke svému konci, který by měl přijít někde v letech 2024 nebo 2025. One Piece Odyssey je hra, která byla vyrobena jako dárek všem fanouškům právě k 25. výročí. A snad i proto, aby zmenšila případný smutek z blížícího se konce.

Ostrov plný vzpomínek

Hra začíná objevením neznámého ostrova, na kterém během dramatických událostí naši hrdinové ztroskotají. Po šíleném manévru zůstávají všichni naživu, ale roztroušeni po celém ostrově. Nezbývá než se naučit základy hry a své přátele najít. Pak už příběh uhání kupředu jak rozjetý vlak na steroidech.

One Piece Odyssey 2
Zdroj: Bandai Namco Games

Na ostrově potkávám dvě zbrusu nové postavy, které jsou k pirátům nejdříve nedůvěřiví a připraví je raději o všechny nabité schopnosti a zkušenosti (logicky by nebylo košer, aby naši hrdinové zabíjeli i nejsilnější monstra jednou ranou, čehož jsou mimochodem schopni).

Ty jsou transformovány v paměťové kostky a rozletí se po celém neznámém území. Některé jsou navíc tak velké, že naše hrdiny zavedou zpět do minulosti. Můžeme se tak vrátit k největším příběhovým událostem uplynulého čtvrtstoletí. Samozřejmě nejsou úplně stejné a mnoho věcí se liší. K příběhovým úkolům navíc vývojáři přidali i desítky vedlejších misí, takže se nudit rozhodně nebudete.

Samotný koncept, kdy prožíváte upravené příběhy z minulosti ovšem bude apelovat jen na jednu skupinu hráčů – stávající One Piece fanoušky. Pro někoho, kdo anime nebo mangu nezná, nebo se s ní teprve seznamuje, hru určitě nedoporučuji.

Obávám se, že hra zkrátka nebude v lepším případě dávat smysl. V tom horším vám spousty věcí vyspoileruje, především těch zásadních ve vyvrcholení jednotlivých příběhů.

Na hře samozřejmě spolupracoval i autor mangy Eiichiro Oda a veřejně je hra prezentovaná jako “milostný dopis všem fanouškům série One Piece” a i tohle sdělení nám jasně ukazuje, že pokud jste v tomhle světě noví, tak tahle hra není nic pro vás. O to víc ji ale ocení  stávající fanoušek, a to jak nostalgický trip do minulosti, tak nový, originální příběh.

One Piece Odyssey 3
Zdroj: Bandai Namco Games

Krásná, ale jednoduchá

Grafická stránka hry je nádherná. Tedy, pokud se vám líbí animace/kresba předlohy, a s tím se tu tak nějak počítá. Všechny postavy vypadají přesně jak si je pamatujete ze seriálu, jen jsou hozeny do 3D. Tím které postavy a v jakém stavu jsou, hra odpovídá seriálu někdy kolem 750. epizody (konkrétně mezi epizody 746 a 763).

A zase se dostáváme k tomu pro koho hra je. Pokud One Piece sledujete, tak je vám to vlastně jedno, ale pokud ne, tak vám zbydou jen otázky. Proč má ta a ta postava jizvu? Kdy tahle postava přišla o oko a jak? Kdo je sakra tohle? A podobně.

K autenticitě především seriálové verze pak velmi pomáhá to, že postavy dabují jejich japonské herecké originály. Zatímco ve velkém množství anime a manga adaptací se tvůrci spokojí jen stím, že si hráč dialogy pouze přečte v doprovodných titulcích One Piece šel dál.

Hra obsahuje velké množství cut scén, které jsou dabované i animované. I přes fakt, že je hra ve vývoji už minimálně pět let, tak grafika působí příjemně a uhlazeně. Velký pokrok vykazuje hlavně při srovnání s poslední příběhovou hrou One Piece: World Seeker z roku 2019.

One Piece Odyssey 4
Zdroj: Bandai Namco Games

Soubojový systém hry je velice povedený turn based systém. Bojiště je rozděleno na tři zóny, které nepřátelé nemůžou opustit, ale vy s nimi můžete manipulovat. Můžete používat střelce Usoppa, aby z dálky a neohrožen pomáhal jiným zónám, nebo Luffyho Gum Gum Bazukou odhazovat nepříjemné soupeře do jiných oblastí, kde už si s nimi poradí Zoro, nebo Sanji.

Jedinou nevýhodou soubojů je fakt, že se nedají vypnout animace speciálních útoků. Tedy vadí to především ze začátku, kdy se některé náročnější souboje můžou trochu protáhnout.

Čím se ale vaše postavy stávají silnější, tím jsou i souboje kratší. Je to především absencí nastavení obtížnosti hry. Hra je nabitá side questy a nepřáteli, kteří pomáhají expit velmi rychle i mimo hlavní příběh. Celkem brzy se tak můžete dostat na úroveň síly, kterou mají postavy v seriálu a to znamená, že spoustu nepřátel umře už když se na ně podíváte. I když nebudete zkušenosti farmit, tak finální boss nepředstavuje žádnou velkou výzvu a to je opravdu škoda.

Lehká obtížnost ovšem nechává hráče plně si užít svět, humor a příběh hry. A k užívání je toho opravdu hodně. Hlavní příběh se dá projít za nějakých 30 – 40 hodin, ale můžete klidně očekávat víc. Hra má celkem devět kapitol, kdy se čtyřikrát vrátíme do minulosti, čtyřikrát řešíme problémy na ostrově a finální kapitola, která celou hru uzavře.

Herní čas pak opravdu záleží jen na vás, zda budete přeskakovat dialogy a prohledávat všechna zákoutí světa One Piece. Pokud budete chtít hru dokončit se vším všudy, určitě číslo můžete minimálně zdvojnásobit.

One Piece Odyssey 5
Zdroj: Bandai Namco Games

Perfektní hra, ale ne pro všechny

Finální hodnocení je poněkud rozpolcené. Jediným opravdovým záporem hry je její obtížnost, tedy spíše snadnost. I pětileté dítě, které udrží myš nebo ovladač, by nemělo mít problém hru dokončit bez větších zádrhelů.

Rozpolcenost ovšem nevychází ze hry samotné, jako spíš z její cílové skupiny. Začátečník tohoto univerza, nebo úplný nováček, dostane solidní příběhové RPG s tahovým soubojem. Ovšem v příběhu se bude místy ztrácet a k postavám si nevytvoří vztah, který už tam má dávno být.

Ovšem pro nás fanoušky je to opravdu pohlazení po duši a čekají vás chvíle plné dojetí, nostalgie i smíchu.

One Piece Odyssey

Vývojář: ILCA

Vydavatelé: Bandai Namco Games, Namco Bandai Games America Inc.

Platformy: PlayStation 5, PlayStation 4, Xbox Series X a Series S, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
70 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
one-piece-odyssey-povedene-piratske-rpg-pouze-vsak-pro-fanousky-anime-nebo-manga-predlohy+ soubojový systém + příběh + grafické zrpacování věrné předloze + dabing a cutscenes + fanoušek One Piece si přidá +3 a hodnotí 10/10 - příliš nízká obtížnost - vyžaduje znalost předlohy