NieR Replicant cover
Zdroj: Square Enix

Představte si to se mnou – poklidné ráno, venku svítí sluníčko, ptáčci řvou a kytičky smrdí. Vy odvrátíte pohled od okna zpět k monitoru a začnete s krájením. Velkým krájením. A skákáním. A kouzlením. A běháním. Oh boy… A že toho bude hodně…

NieR Replicant ver.1.22474487139 (dále NR) je remaster původního, trochu zapadlého, titulu z roku 2010. Tohle japonské hack and slash rpg s prvky bullethellu se mohlo zapsat do povědomí fandů podobných žánrů spíše díky zajímavému ději.

Původní hra se v kritice držela kolem 6-7/10. Jak to je ale s novou, vylepšenou verzí?

Příběh o nemoci, budoucnosti a rodině

NieR Replicant 2
Zdroj: Square Enix

Na začátku vašeho herní zážitku se ocitáte uprostřed zbytků města po apokalyptických událostech, jejichž vysvětlení nenáleží tomuto článku.

Je léto a sněží. Vaše sestřička je nemocná a vy ji bráníte před ošklivými stíny, kterým se říká Shades.

Hned na začátku hry dostanete ochutnávku jednoduchého combatu a všech možných close a mid range schopností, které můžete používat díky magické knize. Ta slouží jako váš doprovod, kámoš, deníček i kuchařka.

Zde můžou pamětníci vzpomenout rozdíl mezi verzemi z roku 2010 pro Evropu a pro Japonsko (v jedné jsou hlavní postavy otec a dcera, v druhé bratr a sestra).

Po rozsekání bandy monster se vrhnete zpět k sestřičce a zjistíte, že na tom opravdu není dobře. V tu chvíli se po loadingu najednou ocitnete v … budoucnosti?

Vy a vaše sestřička Yonah se probudíte v domečku jedné malé vísky. Ta je postavena na velkých rozvalinách civilizace. Prvky dob minulých nacházíte nejen v podobě zbytků staveb a technologií, ale také v haldě chodících strojů, které se vás budou pokoušet rozsekat, usmažit nebo rozplácnout.

Vaše sestřička je stále nemocná (nemoc Black Scrawl je smrtelná) a vy se tedy musíte vydat do světa hledat lék. Dáte si tedy první kolečko po lokaci, potkáte pár npcček, zjistíte kde se co dá nakoupit a vydáte se do světa. Hlavní dějovou linku určitě nepřeskakujte. Vychutnejte si ji a nechte se vtáhnout do vpravdě magického příběhu. Ten je nejsilnější stránkou celé hry.

NieR Replicant 3
Zdroj: Square Enix

Po první návštěvě města zjistíte, že máte dost vedlejších úkolů, a jestli jste stejní perfekcionalisté jako já, chcete je splnit ještě před hlavní dějovou linkou. Prostě vytěžit ze hry maximum.

Najít nejlepší/nejhezčí zbraň nebo armor, vymaxovat level, schopnosti a tak dále. Drobná rada – na většinu se můžete tak nějak vyprdnout.

„But why senpai???“

Je to velmi jednoduché. Jak jsme již řekli, jedná se o remaster jedenáct let staré hry a design úkolů je přesně odpovídající hodnocení 7/10 z roku 2010. Většina z nich je koncipována ve stylu – přines 10 ovčích ocasů, sežeň slepičí vejce nebo nasbírej borůvky.

Občas narazíte na slušné dialogy nebo nějaké drobné zajímavosti z nového světa, ale vesměs běháte sem a tam jako šílení a po chvíli zjistíte, že nemáte vůbec žádnou motivaci to vůbec dělat.

Vesměs nejednoduší způsob jak se s tím nezahazovat (a přeci jen nějaký úkol udělat) je po cestě k značce hlavního úkolu kosit nepřátele a sbírat záblesky, které značí možnost sebrání různých předmětů.

Naneštěstí ani struktura hlavní dějové linky není nic extra. Občas se stane, že pobíháte od jednoho npc k druhému, tam a zpět po prázdných mapách.

NieR Replicant 4
Zdroj: Square Enix

A ano, to je prostě frustrující. Relativně velké, prázdné lokace. A běhání po nich… Sem a tam…

Hra obsahuje jednoduchý systém craftingu, ve kterém můžete vylepšovat vaše zbraně a díky tomu vaši oblíbenou kosu mít až do konce.

Zbraní máte postupně na výběr celou škálu a tady začíná hra docela zářit. Materiál na vylepšování není většinou nějak obtížné sehnat a vy se tak hezky vyhnete grindování, jež je typické pro herní tituly pocházející z Asie.

Combat systém je příjemný hack and slash podobný titulům jako je Devil May Cry atp. Příjemným bonusem zde je vylepšení od původní verze hry. V remasteru je možné krájet nepřátele vaší zbraní a do toho střílet a používat schopnosti vašeho Grimnoáru Weisse.

Výše zmíněná kniha je skvěle nadabovaný, ukecaný kámoš, který vám slouží jako guide, questlog, seznam schopností atp. Nicméně ani v remasteru není combat systém dokonalý.

Bossové zde nejsou téměř žádnou výzvou a kvůli relativně nízké obtížnosti se i běžný souboj a kosení řadových potvor časem stává dost monotonním.

Upravená hudba a grafika

NieR Replicant 5
Zdroj: Square Enix

Hudební stránku projektu dostal na starosti stejný skladatel jako v originále z roku 2010 – Keiichi Okabe.

Skladatel se však rozhodl pro zachování původní hudby, kterou „pouze“ upravil a vylepšil.

Původní fanoušci se tedy mohou těšit na plnější zvuk svých oblíbených písní. Pro nové hráče soundtrack bude představovat zvláštní, ale libozvučnou směs cinematické hudby, elektra, ambientu a maličko popu.

Hra dostala nový grafický kabát a z dřívějších 720p a 30 snímků si ji dnes můžete zahrát na Full Hd a 60 snímků (zamčených).

Celou hru lze dohrát zhruba za 12+ hodin. K závěru příběhu se lze dostat pěti různými cestami, z čehož jedna je úplně nová. Jakmile se jednou dostanete do konce, hra vás naloaduje zhruba do poloviny a vy můžete zkusit jiné varianty.

NieR Replicant ver.1.22474487139 je možné hrát na pc, ps a xboxu.

Co na závěr?

Hra se odehrává ve velmi zajímavém světě, kdy je lidstvo na pokraji vyhynutí a nevědomky vytvoří novou formu života.

Celá zápletka NR je vyšperkována slušně zábavnými postavami, které sice místy působí jako klišé, ale to dobré, to zábavné, k jakému se rádi vracíme.

NieR Replicant 6
Zdroj: Square Enix

Pobíháte sice po prázdném světě, ale sebou celou dobu máte vaší magickou knížečku, pana Grimnoire Weiss.

Ten kolem sebe hází magii, hlášky a poznámky napravo nalevo, vstupuje do rozhovorů a často působí jako vhodný katalyzátor děje.

Příběh samotný je neotřelý a u obrazovky vás jednoduše udrží.

NR je nostalgický návrat ke hře, ne sice extra ikonické, ale rozhodně příběhově bohaté. Pro ty, kteří původní NR hráli, bude titul velmi příjemným překvapením (hromada bonusů v podobě zbraní, plně dabované dialogy atp.).

Pro nové hráče se jedná o hezkou sondu do starého level designu s poměrně zábavným bojovým systémem, dobrou hudbou a absolutně perfektním příběhem.

NieR Replicant ver.1.22474487139

Původní datum vydání: 23. dubna 2021

Vývojář: Toylogic

Vydavatel: Square Enix

Žánry: Adventura, Akční RPG, Bojová hra, Střílečka

Platformy: PlayStation 4, Xbox One, Osobní počítač, Počítačová hra, Microsoft Windows

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
70 %
Tomáš Pipota
RozseK - knihovník streamer, hráč, komiksový nadšenec a sběratel modelů telegrafních sloupů 20. století
nier-replicant-remaster-japonske-rpg-rubacky-s-magickym-pribehem-zabavnym-bojovym-systemem-a-dobrou-hudbou+ výborná akce + zajímavý příběh + návrat ke známé hře + japonská RPG rubačka - zastaralý quest design - prázdné mapy - jednoduché boss fighty