Monster Hunter cover
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Monster Hunter je film, který vás rozhodně překvapí, protože jednou za čas se objeví v kinematografii dílo, ve kterém je prostě a jednoduše všechno špatně. Kde nic nefunguje jak má a když už, tak přímo naopak, než tvůrci zamýšleli. 

A jak už to tak bývá většinou s herními adaptacemi, tak se nepovedla ani tato. Jestli jste hledali nejhorší herní adaptaci všech dob, už nemusíte hledat, protože Monster Hunter je horkým kandidátem tuto trofej.

Špetka historie na začátek

Monster Hunter 1
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Monster Hunter je v herním světě docela velký pojem. Světoznámá herní vývojářská značka Capcom vydala první titul z tohoto světa v roce 2004 na Playstation 2 a téměř okamžitě se ze hry stal hit.

Obzvláště potom v Asii, kde je dnes již z Monster Hunter kult.

Jak roky ubíhaly, Capcom celkem znatelně rozšiřoval svět Monster Hunter nejen o další pokračování, ale i o mnoho spin offů.

Kromě her pak vzniklo i spousta mangy, anime seriálů, hracích karet a mnoho dalšího, včetně až obskurně gigantického merchandisingu. A to znovu hlavně pro asijské trhy.

Ve zbytku světa z tohoto fenoménu nebyl a není takový hit, ale své fanoušky Monster Hunter rozhodně má.

Režisér Paul W. S. Anderson (Horizont událostí, série Resident Evil) měl koncept scénáře vytvořený už v roce 2012 a od té doby nás sem tam zásoboval nějakými novinkami.

Až v roce 2018 došlo k oficiálnímu oznámení společností Capcom, že se připravuje filmová adaptace téhle kultovní hry.

Monster Hunter 2
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Natáčení začalo 5. října 2018 a poslední klapka padla v prosinci 2019. Od té doby film procházel postprodukcí, a když už měl Monster Hunter být vypuštěný ven, svět zasáhla pandemie Covid-19.

Premiéru si Monster Hunter tudíž odbyl až v v 4. prosince 2020 v Číně, kde shořel jak vonná svíčka. 18. prosince se potom konala v rámci možností premiéra ve zbytku světa a Americe.

Celosvětově zatím Monster Hunter utržil něco přes 30 milionů dolarů a to při rozpočtu 60 milionů dolarů není vůbec dobrá vizitka. Ale dalo se to čekat…

Už hned po oficiálním oznámení filmu se rojily hlasy škarohlídů, že se chystá k natáčení v podstatě nezfilmovatelná látka, a jak se ukázalo, tihle škarohlídi měli bohužel pravdu.

Všechno špatně

Monster Hunter 3
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Monster Hunter začíná výbornou retrohudbou a vy si říkáte, že to začíná velmi zajímavě.

Ale jen co odezní poslední tóny hudby a ukáží se loga všech společností, které na filmu spolupracovaly, tak vám film hodně rychle ukáže, že to tak výborné nebude.

Písek prorazí obří plachetnice, která uhání pouští směrem k jakési bleskové věži. S trochou sebezapření si říkáte, že to není až tak špatné a že vám chybí jen Johnny Depp na stěžni s flaškou rumu.

Ale vzápětí se na scéně objeví Ron Perlman a všechny naděje umřou dříve než řeknete Hellboy. Ve chvíli, kdy uvidíte Pearlmanův charakter, nebudete se moci rozhodnout, jestli se hystericky smát na celé kolo, nebo najít nejbližší lžíci a vydloubnout si oči. A to je bohužel teprve začátek…

Rychle se divákovi představí bez jakéhokoliv systému a smyslu pár postav a už se na scéně objeví první monstra, čímž film sám sobě zasadí do rakve další hřebíček. CGI je naprosto kataklizmaticky tragické, a od vypnutí filmu už vás zachrání jen rychlý přechod z mýtického světa do toho normálního (zatím jen na filmovém plátně).

Monster Hunter 4
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

V něm se seznámíme s bojovou jednotkou a její velitelkou Artemis (Milla Jovovich). Během chvíle se přižene tajemná písečná bouře plná blesků a jednotku teleportuje do jiného světa.

Humvee udělá asi tři tisíce kotrmelců, stejně jako bojová bugina, ale vzápětí oboje je schopno jet normálně dál.

No, a dál se také na nic nečeká a obří monstrum jménem Diablos obratem zlikviduje téměř celou jednotku. A co nevyřešil Diablos vyřešili odporní pavouci.

Ani ne po půl hodině tak zůstává Mila na scéně sama a její už tak tragický herecký výkon se stane ještě tragičtějším. V sérii Resident Evil se jí to ještě celkem dalo odpustit, ale faktem zůstává, že po dokonalém Pátém Elementu už to s ní prostě jde jen z kopce.

Po chvíli se Artemis setká s tajemným lovcem, který se jmenuje velmi originálně – Lovec. Toho ztvárnil Tony Jaa a nedokážu si vysvětlit, co ho vedlo k tomu propůjčit se k takové monumentální kravině a navléct se do tak směšného kostýmu. O jeho účesu a obřím luku je škoda mluvit.

Jeho charakter vypadá jako nepovedená parodie na japonské anime v hrané podobě.

Monster Hunter 5
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Vzhledem k tomu, že Lovec nemluví anglicky, ani jiným jazykem, kterému by Mila rozuměla, tak je mezi těmito dvěma charaktery takový roztomilý jazykový blok.

Díky tomu se ve filmu objeví pár zábavných scén v tomto směru, ale co si budeme nalhávat, je to proklatě málo.

Následně spolu tihle dva dělají sérii nelogických a absurdních rozhodnutí podporovanými nulovým dějem a ještě horším vývojem postav. Uloví pár monster, aby je potom všemocný Perlman vytáhl z průšvihu a zrekrutoval je v tažení na draka Rathalose.

Když už jsme u Rathalose, tak to je jedno z mála monster, které jsou zpracovány celkem na úrovni. Jinak bohužel zpracování monster žádná sláva. Obzvláště v konkurenci jiných filmu typu Love and Monster nebo korejského seriálu Sweet Home.

No, a to je vlastně celé. Nejenom, že se ve filmu vlastně nic moc nestane, ono se tam vlastně ani nic moc nevysvětlí, a i když se strašně snažíte pochopit proč se to a to děje, tak to prostě nejde.

Těch pár pozitiv

Monster Hunter 6
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Abych jen nekritizoval (a že by bylo ještě co), tak se v Monster Hunter objevilo i pár světlých momentů.

Jedním z nich rozhodně byla obří kočičí kuchařka Palico, která se na scéně objevila zničehonic a v podstatě si celý film ukradla pro sebe.

Také je ve filmu k vidění pár hezkých záběrů z Nového světa, ale je jich opravdu jenom několik.

Je také potřeba ocenit herní autenticitu zbraní, výzbroje a hlavně herních mechanik při zabíjení některých monster. A hlavně zbraně byly stejně jako ve hře správně přepálené. Obří meče, ještě větší luky a tak podobně.

Akce je ve filmu Monster Hunter spíše podprůměrná, což je škoda, protože aspoň v tomto směru mohl film zabodovat.

Krvelačná poznámka – strašná škoda je, že i když film obsahuje přiměřeně smrti i zabíjení, tak chybí často krev a detailnější záběry. Daleko víc by takovému filmu slušel eRkový rating.

Když to shrnu….

Monster Hunter 7
Zdroj: Sony Pictures Entertainment

Herecké výkony tragicky balancující na hranici trapnosti a směšnosti. CGI a efekty absolutně nezvládnuté.

Hudba nevýrazná. Scénář žádný.

Těch 94 minut je naprosto ztracený čas, který vám už nikdo nevrátí.

To radši jděte ven do přírody.

Monster Hunter

Akční / Dobrodružný / Fantasy

USA / Německo, 2020, 99 min

Režie: Paul W. S. Anderson

Scénář: Paul W. S. Anderson

Kamera: Glen MacPherson

Hudba: Paul Haslinger

Hrají: Milla Jovovich, Tony Jaa, Ron Perlman, Meagan Good, Diego Boneta, T.I., Josh Helman, Jannik Schümann, Nanda Costa, Jin Au-Yeung a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
20 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
monster-hunter-milla-jovovich-skoncila-se-zombiky-v-resident-evil-a-postavila-se-zmutovanym-pavoukum-nebo-drakovi-v-adaptaci-herniho-bestselleru+ kočičí kuchař Palico + autenticita originální hry + pavoučí "fatalitky" - tragické herecké výkony – příšerné CGI – absence jakéhokoliv scénáře