David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá cover

Koncept Legend o Myší hlídce je stejný jako v Knize první. Autor světa myších hlídkařů David Petersen požádal známé komixové autory, a nejen ty, o zpracování příběhů, které osazenstvo hostince V Červnové ulici Kůrové Kamenice vypráví za odpuštění svých dluhů hostinské Rudolfě. Soutěžící štamgasti jsou jiní než v knize první, stejně jako autoři a kreslíři, kteří se do antologie zapojili.

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá obálkaV předmluvě se dozvíme, že apel k pokračování Legend přišel při přebírání Eisnerovy ceny za první Legendy, za nejlepší antologii roku 2011. “Mohli bychom si to někdy zopakovat.” prý zaznělo od Davida Petersena směrem ke spolueditorovi Paulu Morriseymu. Spontánnost tohoto výroku kalí snad jen skutečnost, že tou dobou již běžely přípravy druhých Legend na plné obrátky. V originále přišly Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá na světlo světa v roce 2013, u nás v roce 2018.

Do myšího středověkého světa nahlížíme již poněkolikáté. Věnovali jsme se mimo prvních Legend i samotné hlavní trilogii: Podzimu 1152, Zimě 1152, Černé sekeře i Hře na hrdiny.

Proto jenom stručné představení pro náhodné kolemjdoucí anebo elévy, kteří se se světem Myších hlídek nikdy nesetkali.

Myší svět posazený do období, které ne náhodou připomíná lidský středověk, čelí nebezpečím, která nepotřebují být magická či nadpořirozená, jednoduše jenom plynou z toho, že někteří tvorové jsou větší než myš, z toho, že myši jsou součástí potravního řetězce a také z toho, že podobně jako lidé mají tyhle myši své slabosti a přízemní tužby. Takový křehký a zranitelný myší svět je třeba chránit a dohlížet nad jeho řádem a bezpečností.

A proto jsou zde Hlídky, jejichž historie a příběhy jsou vykresleny v komixových knihách Davida Petersena. Nové příběhy, pohádky z myšího světa a legendy vyprávěné dlužníky v hostinci V Červnové ulici v provedení dalších umělců zavedou čtenáře do nečekaných končin myšího světa, stejně jako do neotřelých výtvarných technik a stylů vyprávění.

Známý formát s překvapením ve sklepě

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá 1Známý čtvercový formát vázané komixové knihy s přebálkou zachycující hrdiny Lstivoše a Vřesošlapa na vozíku taženém křepelkou a unikající čtyřem norčím náčelníkům. (Obraz k vidění též na zástěně pro vypravěče Hry na hrdiny).

Přestože struktura knihy je pro Myší hlídky rutinně obvyklá, přináší pozornému čtenáři spoustu milých setkání a překvapení.
Petersenem ilustrovaný vázací příběh v hostinci je opět jednoduchou soutěží o nejlepší příběh, porotkyní je sama hostinská Rudolfa a ona je ta, která smázne dluh vítězi.

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá 2Když vypravěčské klání skončí, máme možnost se podívat, co má ve sklepě hostince na práci Rudolfin drahý tiskař Alexandr. Ne nebojte, přístupnost druhých Legend stále zůstává na věkovém doporučení 9+ s dovětkem, který mne, ačkoli je u všech Myších hlídek stále stejné, nepřestává bavit, totiž že “kniha obsahuje násilí srovnatelné s běžnými pohádkami”.

V další části zjistíme, že Rudolfin hostinec zřejmě prosperuje, protože si od minulé soutěže pořídila nějaké nové obrazy zdobící stěny hostince a jejich dvojstránková provedení můžeme obdivovat v předposlední části knihy.
Nakonec očekávané medailonky zúčastněných hostů v hostinci a kreslířů, autorů jednotlivých příběhů antologie, kterými jsou většinou již zavedené značky komixových autorů, výjimkou je Cliff Monear, který není zavedeným autorem komixů, ale hudebníkem.

Přehled autorů a jejich příspěvků

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá 4Ale popořadě. Podívejme se stručně, co si pro nás jednotliví autoři přichystali:

Stan Sakai, autor akčního králíka Usagi Yojimbo, je ve zvířecím světě jako doma a od akčních chlupatých oušek králičího samuraje k hrdinným myším není zase tak daleko.

Další příběh kreslil Alex Eckman-Lawn podle scénáře Nicka Tapalanskyho. Zavede nás daleko za hranice myších území a to až do hlubin oceánů, kde obrovská teritoria stráží jiné velkolepé hlídky. V příběhu nazvaném Livjátan se dozvíme, jak dopadne tenhle střet světů a jak se ze Zvěrohněva Nedospělého začne stávat Zvěrohněv Smělý.

Velkooké myšky v provedení Bena Caldwella (autora, např. Dare Detectives) se jmenují Lolinka a Perleťka, ale nenechte se mýlit a věřte, že lstivostí a statečností si nezadají s zvučnějšími jmény jiných drsnějších myšáků.

Christian Slade vytvořil na několika stránkách černobíle vyvedený dojemný příběh o lásce beze slov.

Rick Geary je zástupce starší generace (nar. 1946) a jeho příběh mi asi nejvíce připomněl sešity Čtyřlístku z osmdesátých let. Navzdory mírně naivistické kresbě, přispíval Geary svými komiksy třebas do časopisu Heavy Metal a mimo jiné zpracoval příběhy nejslavnějších vražd 19. století. Inspirativní pán.

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá 5

Jemma Salumeová přispěla příběhem o temném stínu velikého stromu. Příběh je fajn, ale její medailonek v závěru knížky je prostě boží.

Eric Canete má ve svém portfoliu i spolupráci s Marvelem a je to znát, a do sbírky příběhů druhých Legend přišel s nejvíc epickou myší bitvou s lasičkami, kterou je zábavné si dlouho prohlížet.

Charles Paul Wilson III. je specialista na příběhy temné jako krtci. Jeho myšáky v brněních z ptačích kostí možná budete chvilku dostávat z hlavy.

Cory Godbey zavedl čtenáře svého příběhu na dálný myší Orient a přivedl do světa myších hlídek doposud nevídanou bytost— draka!

Začíná přituhovat, pokud máme draka, zbývá myškám zatopit snad už jen kočičkou, tu do cesty myšímu zemanovi Záplatovi přivedl do cesty Bill Willingham.

Od šelem a příšer si můžeme oddychnout u putování kartografů Zeměznala a Jaromila, do kterého nás prostřednictvím úchvatných bezlinkových obrazů přírodních scenérií zve Jackson Sze.

Posledním soutěžním příspěvkem, který vyslechla hospodská Rudolfa je balada o Dřevuškách, píseň, již zmíněného Cliffa Moneara, včetně notového zápisu, umíte-li noty, můžete si zanotovat také, pro ostatní je tu text a ilustrace Justina Gerarda.

A konečně dovětek z hostinského sklepa, originálně technicky zpracovaná historka všestranného ilustrátora Dirka Shearera.

Kam se poděli staří známí?

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá 6Po přečtení, tedy prohlédnutí všech příběhů, protože některé jsou vskutku na slovo skoupé, hostinská Rudolfa rozhodne o vítězi.

Sice jsem se s Rudolfou rozcházel v hodnocení vtěze oproti Knize první ale Druhá kniha Legend rozhodně ve všech kapitolách, které jsou zde prezentované, vykazuje hluboké pochopení myšího světa, tak jak jej již léta tvoří David Petersen. Hrdinové a příběhy, které čteme, dokreslují pestrý svět myšek, všichni autoři pochopili a o pár chlupů lépe než v Knize první zachytili podstatu světa a myších charakterů.

Druhé legendy jsou důstojným pokračováním myšího podobenství o středověkém světě, ve kterém jsou malé chlupaté myšky hrdiny velkých skutků a příběhů a které mohou být inspirací a poučením. Za zmínku stojí opět a jako vždy skvělá produkce celého českého vydání a mistrovský překlad Jana Kantůrka.

Snad jenom podotknutí, že jestli v první knize Legend byli pro čtenáře zajímaví vypravěči, tedy samotné postavičky sedící v hostinci, opakování téhož již takové uspokojení nepřináší a může čtenáře vést k prostému vynechávání toho, co se v hostinci děje. byť je to jenom pár stránek. Jepekvapením, že se osazenstvo hospody radikálně obměnilo. Jediná konstanta je Rudolfa, kam se poděli všichni z minulého dílu? Čtenář a fanoušek by možná ocenil i nějaký nápad a promyšlené oživení i v samotném průvodním příběhu nebo setkání se známými postavami z minulého setkání.

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá 7Mým osobním vítězem je příběh Livjátan od Alexe Eckmana-Lawna a Nicka Tapalanskyho i s jeho poselstvím, že: “Někdy bez ohledu na to, jak jste silný a odvážný, přijde čas, kdy musíte osudu umožnit, aby převzal otěže… … a věřit v dobro světa”.

Rudolfiny favority a vítěze si zjistíte sami po přečtení. A pokud se nechcete jen unášet nabízenými dobrodružstvími, můžete se nechat jenom inspirovat a seznámit se s novými komixovými autory. Legendy o Myší hlídce, ať už Kniha první nebo právě tato druhá, jsou možným a doporučeníhodným začátkem vstupu do komixového světa. Tedy i možnou odpovědí na často nad třetím pivem pokládanou otázku: “Hele, chci začít s komixy, tak aby to nebylo úplně hloupé a superhrdinové mě nebaví. Po čem mám sáhnout?”

Přehlídku stylů a zajímavých autorů klidně hledejte v Legendách o Myší hlídce, možná najdete nového oblíbeného autora a nemusí to nutně být sám David Petersen.
Jenom s poznámkou, že jakkoli je svět Myších hlídek vhodný pro děti, ostatní komixy od zúčastněných autorů, takové být nemusí.

David Petersen: Legendy o Myší hlídce: Kniha druhá

Vydavatel: Nakladatelství Comics Centrum, 2018

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 144 barevných obrázků

Vhodné pro děti: 9+

Cena: 420,-

Milan Kovář
Srdcař amatér, co přečetl Neználka už ve školce a potom pod peřinou vše, co bolševik umožnil. Vzpouru mozků, Kruanovu cestu, Galaxiu, Arnala... Dětská sobotní odpoledne jsem trávil s utěrkou u nádobí při poslechu rozhlasových her, kde královnou mých pozdějších vlhkých snů byla doktorka Draga Milčevová (O. Neff, Ano, jsem robot). Po převratu mi do života vstoupili třebas Tolkien, Vasmírná odyssea 2001, A.C. Clarke a Dračí Doupě, kterým jsem propadl a které tlačím i do svých dětí. A stále hledám a objevuji filmy, knihy, komixy, které o další krůček rozšiřují nekonečné hranice lidské fantazie.