Legendy & latéčka: orčí válečnice a sukuba zakládají fantasy kavárnu
Zdroj: Nakladatelství Laser-books

Žila, byla jedna silná žena… nebo spíš orčice, jménem Viv. A její příběh začíná tam, kde většina ostatních fantasy končí. 

Nepřátelé byli poraženi, žoldáci se vrací domů. A naše barbarka se zelenou kůží došla k závěru, že bojů bylo vlastně už dost. A že možná přišel čas, aby následovala hlas svého srdce a orčího čenichu, a založila si kavárnu.

Od téhle fantasy rozhodně nečekejte žádnou třaskavou akci, krvavé bitvy nebo – nedej bože – draky a milostná, či jiná vzplanutí (třeba náhodných střech od těch draků). Legendy a latéčka jsou typickým zástupcem feel good fantasy, což jsou takové ty příběhy, kde se v zásadě nic neděje, ale člověka jejich přečtení jakýmsi zvláštním způsobem uklidní a pohladí po duši. Není-li tedy homofob, protože se v nich snad až příliš často vyskytne jeden či více párů z queer komunity. Ale popořádku.

Orčice touží po kafi a klidu. Protože proč ne.

Už premisa knížky je přinejmenším zajímavá. Máte jednu straaaaaašlivou zelenou osobu, která po boku nosí legendární meč Černokrevník (mimochodem ukradený ještě strašlivější nekromantce), ospalé městečko Thune, kde se vlastně nic moc neděje, a regulérní ruinu, ze které se má brzy stát vyhlášená kavárna.

Káva je v tomhle světě čerstvá novinka, lidé, gnómové, trpaslíci a koboldi (a vlastně kdejaká fantasy rasa, na kterou si jen vzpomenete) její kouzlo teprve objevují.

Orčice Viv tento tajemný nápoj ovšem okusila na jedné z jejích mnoha dobrodružných výprav a dospěla k závěru, že bez kafe její život prostě není kompletní (a čí ostatně ano, že…?).

Při výběru lokality jí pomáhala troška magie (legendární artefakt, kolem kterého by se jinde točila polovina knihy), ale jinak maká jak barevná (ok, u její zelenosti možná trochu zvláštní obrat) na tom, aby její podnik vzkvétal.

A to, i když se objeví někdo z minulosti a řekněme, že není úplně šťastný… Vlastně má s úspěchem Viv tak trochu problém, a pracuje na tom, aby se její sen zase rozplynul.

Legendy & latéčka: orčí válečnice a sukuba zakládají fantasy kavárnu
Zdroj: Nakladatelství Laser-books

Výstavba světa a postav plyne pomalu, jako když se rozpouští pěna na kávě…

To máte tak. Ve světě legend se nepochybně děje spousta věcí. Jenom ne v Thune. Viv je načrtnutá docela slušně, ale o zbytku jejího okolí se to už tak úplně říct nedá. Pokud se o někom dozvíte víc, než jen jméno, asi bude důležitý.

Třeba taková Tandri. Chodí Viv pomáhat, dokonce u ní začne pracovat… A jelikož je Tandri sukuba, můžeme si vcelku přirozeně tipnout, že se z ní stane love interest hlavní hrdinky. To jakože středobod zájmu. S růžovo fialovou pokožkou a rozkošnými růžky a ocáskem. Je to ta holčina na obálce, kdyby to někomu nedošlo.

Nebo Knoflík, který Viv zásobuje propečeným pečivem. Prostě… Připravte se na to, že výroba pečiva, výběr vhodné trouby a doladění prezentace jídla zabere stejné množství stránek, jako jinde epická bitva pěti armád. Dobře, malinko přeháním, ale fakt jen trošku.

Kávový hispter hype na sociálních sítích

Travis Baldree se s Latéčky trefil do vkusu influencerů takovým způsobem, že to až hezké nebylo. Latéčka byla jednu dobu úplně všude. O knize jsme věděli mnohem dříve, než se ji nakladatelství Laser rozhodlo vydat.

Proč přesně? Protože všichni úspěšní mladí lidé milují kavárny? Kafe? Mají pocit, že je násilí ve světě moc, takže ocení jednoduše milý příběh o přípravě kávy a skořicových rolek (protože skořicové pečivo je prostě nejlepší, o tom se nebudeme hádat. Prostě ne)?

Svým způsobem to tenhle žánr u nás v Čechách nakoplo (vyšlo pár věcí, ale kromě Kluneho vlastně nic moc extrémně úspěšného), a začalo se o něm mluvit. Literární nebe to ale rozhodně není.

Legendy a latéčka plavou po povrchu jako ta kávová pěna. Jsou milé, jsou příjemné, vlastně i docela čtivé… Ale mimo toho dobrého pocitu po dočtení ve vás vlastně moc nezůstane. Teda… až na ten Knoflíkův recept na konci (a ten je fakt důležitý!). A v knihovně vypadá fakt dobře, s tou barevnou ořízkou a tak… Ale v závěru…

Je to prostě takové milé čtení, laskavé a příjemné, jako vůně s láskou připraveného šálku kávy. Ale stejně jako u kávy se může stát, že vám příběh jedné kavárny jednoduše nezachutná.

Jedná se o obstojného zástupce žánru, ale knižní revoluce se nekoná, což říkám s plným vědomím člověka, kterému se Latéčka vlastně líbily. I když kávu nepiju. Že by tohle byl ten problém…?

Travis Baldree: Legendy & latéčka

Vydal: Nakladatelství Laser-books, 2023

Překlad: Jitka Čupová

Počet stran: 328 / brožovaná vazba

Cena: 349 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování, cena
85 %
Styl a překlad
70 %
Cíl knihy, splnění:
70 %
Helena Jelínková
Číst jsem se naučila v knihkupectví a tam mě nejspíš jednou i najdou pohřbenou pod knížkama a mangou. Věčný optimismus mi hatí pouze skutečnost, že do konce života pravděpodobně nestihnu přečíst všechno, co bych chtěla.
legendy-latecka-orci-valecnice-a-sukuba-zakladaji-fantasy-kavarnu+ Milé a příjemné čtení + Postavy jsou sympatické + Příprava kávy, pečiva, bonusový recept + Vizuálně moc hezká knížka Vlastně se tam nic neděje - Bez nějakého toho LGBT+ vztahu se feel good fantasy očividně neobejde, ale tady byl tento vztah úplně zbytečný - Svět nebyl vykreslený příliš do hloubky