Joe Benitez: Lady Mechanika cover

Steampunk byl před vymyšlením a zaběhnutím tohoto slova označován jako retro sci-fi, což je výraz, který odpovídá mnohem lépe. Všechno v tomto žánru nemusí být poháněno nutně parou, ale viktoriánskou Anglií inspirované světy jsou rozhodně okouzlující a poetické. A do jednoho takového světa nás přivádí i autorský komiks amerického autora Joe Beniteze – Lady Mechanika.

Lady Mechanika

Joe Benitez: Lady Mechanika obálkaKnihu odstartuje krátká povídka (takzvané nulté číslo komiksu), která zároveň byla takovým testem, zda bude vůbec o Lady Mechaniku zájem a jak k ní Joe Benitez, autor kreslíř v jedné osobě, celkově přistoupí.

Vodní kapitola nám přináší především možnost poznat fyzické schopnosti a přednosti postavy jménem Lady Mechanika. Zjistíme, že je celkem pohledná, vynikající atlet a takřka akrobat, skvělá v souboji beze zbraně i se střelnou zbraní a vůbec má plno vychytávek. Nejvíc zvláštní na jejím vzhledu jsou pak černé oči s červenými duhovkami. Vybavena svým fyzickým talentem a solidním arzenálem se vydává po stopách jakéhosi netvora a při jeho dopadení čtenář zjišťuje velmi důležitou informaci: Lady Mechanika nezná celou svou minulost a ta je spjata jednak s malým divným stvořením (oním démonem) a jakýmsi tajuplným tvůrcem.

To už se ovšem bryskně přesouváme v čase o rok dopředu léta Páně 1879. Sledujeme mladou dívku, která připomíná spíše hororové monstrum. V noční košili běží temným lesem, místo rukou má ostré pařáty kovového vzezření a v očích slzy. V očích, které připomínají oči naší známé Lady Mechaniky, až si na první dobrou můžeme myslet, zda to není ona, ale nenechme se zmást. Zatímco ji její pronásledovatelé ženou až k pádu z útesu na střechu vlaku mířícího do města Mechanika, představí se nám jedna z antagonistů knihy Commander Winter – nemilosrdná žena, která má podle svých slov a významného záběru na pásku přes oko nevyřízené účty s Lady Mechanikou, která operuje ve stejnojmenném městě. Winter pracuje pro tajuplného Lorda Blackwooda, který také prohlašuje, že má s Mechanikou ještě co dohánět.

Zpátky k mladé dívce. Po pádu na střechu vlaku a černé jízdě do Mechaniky totiž toto mladé zmučené stvoření ještě trochu žije. Tedy ne moc dlouho, protože u východu z nádraží jí čeká exitus. A právě pátrání po původu dívky, ne docela nepodobné naší hlavní hrdince, je hlavním tahounem první knihy. A jak Lady Mechanika proniká hlouběji do minulosti, vrací se i její staré nemesis a rozplétá pavučinu tajemství nejen tajuplné dívky, ale i svojí vlastní minulosti.

Krása kam se podíváš

Lady Mechanika je na první pohled jedním slovem úchvatná. Dostane se vám do ruky velkoformátová kniha v pevné vazbě a uvnitř ohromení pokračuje. Spousty detailů, pompézní a dynamická akce, megalomanské, technologií poháněné, město, ze kterého viktoriánská Anglie jen srší. Přesto, že Benitezova kresba nepatří k těm nejvíce oslavovaným v komiksovém médiu a rozhodně se nemůže rovnat s malbou například Lee Bermeja nebo Alexe Rosse, ani s jasnou linkou Mikea Deodata jr., tak volba steampunkového prostředí se vyplatila. Krajkové pompézní hadříky, obrovské dopravní prostředky zdobené tak, až z toho přechází oči, hromady zbraní a udělátek to všechno jsou věci, které Benitez využívá a umí s nimi pracovat ve svůj prospěch.

Další doménou je, že autor umí skvěle a přehledně kreslit akci. Kolikrát je akce tak skvěle podaná, že se až chce otáčet stránky rychleji, aby čtení drželo se scénou tempo. Ale skvěle zvládnutou dynamiku nemá Benitez pouze v akci, ale i mimo ni. Kresba skvěle pracuje s vyprávěním a prací panely, kdy například využívá široké a nízké panely k navození atmosféry westernových duelů, nebo epické dvojstránky, na kterých vám pózující záporáci přijdou epicky a ne komicky. 

Steampunkové mistrovské dílo?

Joe Benitez: Lady Mechanika sberatelkaSteampunk je zkrátka prostředí, které popouští uzdu fantazii a nechává představivost putovat naplno takřka jakýmkoliv směrem si autor umane. Popsaný styl kresby a mistrovství v dynamice a panelování by napovídali, že se Benitez rozhodne pro detektivní akční jízdu, nebo vzhledem k vlastnostem Lady Mechaniky, k detektivce ve stylu moderního pojetí Sherlocka Holmese, případně se samozřejmě nabízí mix obojího a vznikne nám ženský James Bond (určitě ne James Bond v sukni, protože ty Lady Mechanika určitě do akce nenosí). Bohužel se autor vydává jinou cestou.

Benitez rozjíždí několik linií a přesto, že je příběh opravdu povrchní, kdy hledají dívku, najdou vodítko, jdou pro tělo dívky, tak se rozhodl že bude neustále přidávat náznaky linií minulostí všech zúčastněných postav, ať už je jejich úloha v příběhu sebemenší. Takové postupy by se jakž takž daly překousnout, ale jsou bohužel doplněny neskutečnou ukecaností, a ve výsledku se musí Benitez hodně snažit, aby k nějaké akci vůbec došlo a kolikrát je hodně uměle připravovaná, jako například případě střetnutí s romským cirkusem, kdy dojde k několikastránkové konfrontaci, následované úmorný a nudným dialogem. 

Mnohdy jsou stránky tak narvané bublinami, že se nemají za co stydět nejen nejukecanější knihy Briana Azzarella, ale s pozdravem mávají z knihovničky i staré dobré komiksy ze zlatého věku, kde bylo textu víc než v bibli. Tento samotný fakt a šroubovanost dialogů, kterou se snaží Benitez přiblížit viktoriánské Anglii, ze které Steampunk čerpá nejvíce, umí být místy opravdu ubíjející. Navíc takové dlouhé texty a bubliny svědčí o ne úplném zvládnutí scénáře, kdy právě toto ne úplně ovládnutí disciplíny rozbíjí plynulost čtení a tím pádem i zážitek, protože příběh ztrácí na tempu a důležité momenty na jejich váze, protože než se dostanete k pointě situace, tak usnete. 

Obrovské plus knihy je ovšem české vydání, které vychází v pevných deskách a velkém formátu, který je na první pohled opravdu nádherný a člověk si až řekne, že je ho pro takový komiks škoda. Na druhou stranu velký formát lichotí kresbě a o tu v tomhle komiksu jde především. 

Prázdnota v krásném hávu

Ve výsledku je tedy Lady Mechanika především nudný a zároveň přeplácaný příběh, který je táhnutý velmi zdařilou a pěknou kresbou a úžasným prostředím. Je to ve výsledku trochu promarněný potenciál, na druhou stranu pokud Benitez dokáže s rozpracovanými liniemi dobře pracovat a ubere na nudných dialozích, mohla by z Mechaniky být slušná série, ale obávám se, že po první knize budou v tomhle komiksu pokračovat jen skalní fanoušci steampunku nebo právě fanoušci kresby.

Nejen ve světě ale i u nás je možné sáhnout po lepších steampukových komiksech jako  je například právě u Arga vyšlý Nemo: Srdce z Ledu

Joe Benitez: Lady Mechanika

Vydal: Nakladatelství Argo, 2017

Překlad: Richard Klíčník

Počet stran: 168, vázaná vazba

Cena: 598 Kč