Příběhy s Kedrigernem byly vůbec první, které se mi dostaly pod ruku, když jsem coby náctiletá holka začínala s fantasy. A bylo to fascinující, nadmíru zábavné čtení. Jak ale vlastně charakterizovat čaroděje, jenž nemá rád svoje povolání, jelikož obnáší příliš mnoho potíží a cestování?

Pokud jste někdy chtěli nahlédnout do života čaroděje, tak právě tahle humorná fantasy plná nečekaných a vtipných situací vám to umožní. Díl po díle se seznamujete s čarodějem, jenž se od mladého a začínajícího kouzelníčka vypracoval po mocného čaroděje. Když jsem se ptala kamaráda, jak by tuto fantasy ohodnotil, odepsal mi následující. Je znám pod přezdívkou Skrblík a nemine ho nic, co má písmenka:

„Série o Kedrigernovi od Johna Morressyho je lehké a zábavné fantasy čtení. Kedrigern je mocný čaroděj, který se specializuje na odeklínadla a velmi, velmi nerad cestuje k zákazníkům. Protože na cestách prší a je tam bláto. Nebo horko. Nebo sníh. Nebo loupežníci. Protože v hostincích jsou štěnice. A blechy. A mizerné jídlo. A mizerní lidé. Nicméně jako profesionál každým coulem nakonec jede, zakletým pomůže a problémy vyřeší. V příbězích je cítit autorova inspirace klasickými pohádkami, které vtipně a nápaditě zpracovává do Kedrigernova životního příběhu. Varování pro staré mládence, kteří stejně jako Kedrigern rádi v pohodlí tráví čas s knihou v útulné pracovně: tu žábu neodeklínejte, Princezna by vám mohla zůstat na krku“

Humor, vtip, nadsázka. Tohle je stručná charakteristika čaroděje, který představuje všechny archetypy kouzelníků, jež si dokážete vybavit. Jedná se o „mladého“ čaroděje, kterému je 160 let a zažívá všemožná dobrodružství. Je až fascinující, že místy humorná fantasy přechází do parodie. Ale nevadí to. Morressy zvládl mistrně skloubit několik žánrů a neopomněl žádná pravidla. Prostě si je přizpůsobil k obrazu svému a díky tomu čtenář dostává komplexní svět, v němž magie a rozum hrají velkou roli.

A tak se setkáme nejenom s podivuhodnými tvory, kteří vás mohou připravit o život, s loupežníky, drakem či princeznou, ale i naprosto obyčejným dilematem, co dál se životem. Kedrigern je čtenáři mnohem bližší než si zpočátku uvědomuje. A pak se přistihne přitom, že bez tohoto čaroděje nemůže žít a rád se k jeho dobrodružstvím znovu a znovu vrací,

Ale aby to celé dávalo smysl, je třeba začít od začátku. Jako první jsem se dostala k titulu Kedrigern a hlas pro princeznu. Patří do tzv. hlavního cyklu, kam spadá sedm knih. Mladý čaroděj se ožení s krásnou princeznou, která byla proměněná v žábu. Bohužel jí zůstalo žabí kvákání. A tak se Kedrigern snaží své vyvolené pomoct. Což se podaří, ale aby to neměl jednoduché, princeznu mu zaklejí znovu. Doteď se nemohu zbavit představy kvákající princezny. Velmi vtipné jsou rozhovory manželů, kdy mu krásná žena může odpovědět pouze: „Kvá, kvá, kvá.“ Vybuchla jsem smíchy pokaždé, když k tomu došlo. Princezna je totiž člověk, který rád a často mluví a nedokázala se s tím smířit.

Další v řadě je Kedrigern a spletitá výprava, kde se v podstatě dál řeší princezna. Náš hrdina dospěl, vyzrál a získal si mezi čaroději reputaci. Jenže, co mu brání v rozletu, je jeho vrozená lenost. Pokaždé ho musí něco popostrčit dopředu. V tomto případě dostanou pozvánku na Čarocon. Jenže, omylem mu dva kouzelničtí joudové ženu znovu promění na žábu. A v ten okamžik začíná záchranná výprava, protože kouzlo, které Kedrigern použil, je jednorázové a on musí přijít na jiný způsob, jak princeznu znovu změnit na člověka. Aby na tak těžký úkol nebyl sám, přizve si věru podivné pomocníky, kteří místo, aby mu záchranu usnadňovali, tak mu ji znepříjemňují. Navíc si ho na mušku vzala samotná Smrt. A chtě nechtě se dostane do budoucnosti, do děsivého a pro něj neznámého světa zvaného LA…

Pokud na tuhle milou knížečku někde narazíte, neváhejte. Obecně platí, že spousta dílů série se shání těžko, ale tahle mezi nimi hraje prim. Samotnou mě doteď mrzí, že některé díly nemám, a když jsem měla možnost, nekoupila jsem si je.

Třetím dílem je Kedrigern a Kouzelná hůlka. jakmile máte vedle sebe už tři díly série, zjistíte, jak je sjednocená a knížky se dají strčit do kapsy. Většinou se totiž Morressy vejde do 300 stránek. Což je praktické. Jedná se tak o velmi příjemné a lehké čtení na cesty, které potěší nejednoho čtenáře. I teď se ráda k těmto humorným fantasy vyprávěním vracím a připomínám si Kedrigernova dobrodružství. Protože takhle po těch dvou třech knihách je už čaroděj natolik uvěřitelný, že máte skoro pocit, jako by skutečně existoval. Je mocný, ale má svoje chyby. Nebojí se si je připustit, ale zároveň dává přednost svému vlastnímu pohodlí před prací. Pokud je však nějaký problém, řekněme něco, co ohrožuje jeho rodinu a blízké, nedej bože dokonce samotnou existenci světa, dokáže svoji lenost překonat. Najednou je z něj právě TEN Kedrigern jehož všichni milujeme.

Osobně se na mě nejvíc podepsal díl Kedrigern a drak Comme II Faut. Dovolím si tvrdit, že právě v tomto díle je humorná linka dotažená k dokonalosti. Morressy se svým obvyklým nadhledem lehce oťukává stará fantasy klišé a elegantně je přenáší do nám známých situací. Takže i setkání s drakem působí naprosto přirozeně. A vy si přijdete, jako kdybyste si povídali se starým kamarádem a ne nebezpečnou bestií, jež dokáže chrlit oheň.

Tady se do popředí dostává princezna, jež není již jen zakletou kráskou, ale na povrch se dostává její charakter. Tvrdí totiž, že všechny princezny a je jedno, zda jsou krásné, ošklivé, chytré či hloupé anebo od každého trochu, mají nárok na svého prince. A snaží se to za každou cenu prosadit. A tak se setkáme s další princeznou, která byla proměněná v mravence, dvěma upovídanými pavouky a drakem dodržujícím mravní zásady. Morressy opět dokazuje, že mu není nic svaté.

Každé vyprávění o čaroději Kedrigernovi má své kouzlo. Jedno na čtenáře zapůsobí více či méně, ale přesto ve vás všechny v závěru vyvolají pocit radosti. Takže klidně šáhněte i po zatím nezmíněných dílech, což jsou Kedrigern a kouzelný pár, Pozornost pro Kedrigernaa naprosto úžasná sbírka povídek Kedrigern doma a na cestách. Nebo se pobavte i trilogií o Mladém Kedrigernovi. Ta sice už není tak skvělá, ale pořád je to hodně svěží vyprávění.

Mimochodem, popularita cyklu byla u nás tak velká, že několik knih vyšlo v češtině dřív než v angličtině. A krom toho, že atmosféra a styl humoru nám Čechům prostě sedl, je to jistě zásluha i naprosto kongeniálních obálek paní Bouškové. Vygooglete si je, je to nádhera a ta pohoda a lehkost z nich doslova čiší. Jen škoda, že se nikdy nepodařilo dovydat Kedrigernova dobrodružství ve vázané podobě… Málokterý čaroděj by si to zasloužil víc!

Vždyť, kdo by nechtěl být zachráněn čarodějem jehož doprovází jeho krásná princezna!

John Morressy – série o Kedrigernovi