Jan Žižka - Zrození vojevůdce: herní adaptace nejdražšího českého filmu
Zdroj. Albi

Jan Žižka – Zrození vojevůdce je dobrodružná desková hra, ve které se postavíte nepřátelům a nástrahám temného středověku.

Deskové hry jsou těžká disciplína pro vývojáře, protože deskovkáři jsou těžká cílovka pro uspokojení. Někdo má rád karetky, někdo eurošky, někdo má rád holky někdo zase vdolky.

Udělat takovou hru, aby uspokojila fanoušky daného žánru, je těžké a vymanit se z pout žánru ještě těžší. A právě o to se pokusili autoři Jindřich Pavlásek a Petr Vojtěch.

Jan Žižka – Zrození vojevůdce už svým názvem dává jasně najevo do jaké doby, země a historicko-kulturní situace nás zavede. Hra sama uvádí přelom 14. a 15. století v českých zemích jako solidní bitevní pole. Mocenský boj mezi Zikmundem a Václavem na pozadí jen umocňuje ambice hlavních protagonistů hry.

Vojevůdcové Boreš, Kateřina, Torak a Žižka (můžeme mu po vzoru ostatních říkat třeba Honza) jsou ti, kteří se rozhodli stát vůdcem, který v této vrtkavé době bude měnit osudy světa, nebo tedy aspoň Čech. 

Hra vznikla na motivy světově opovrhovaného filmu Petra Jákla (světově opovrhovaný je především v obci českých historiků). Pokud tedy patříte mezi ty, kteří film nesnáší, zkuste se od něj oprostit, protože s ním má opravdu společné jen to, že Žižka vypadá jako Ben Foster a to ještě letmo. 

Jan Žižka - Zrození vojevůdce: herní adaptace nejdražšího českého filmu
Zdroj: Albi

Na druhou stranu můžeme říct, že úvodním časovým zasazením končí také veškerá historická podobnost. Hra je tedy to, čemu se dnes vtipně říká alternativní historie. Je totiž jen na vás, jak se stanete vítězem hry a možností máte mnoho!

Na začátku nás čeká velmi jednoduchý a na poměry moderních deskovek i poměrně malý herní plán. Připravíme náhodně žetony událostí na příslušná pole, rozdáme karty vojevůdců se základní družinou a hra může vlastně začít. 

Každý hráč má k dispozici dvě akce. Díky nim si připraví svůj tah. Rozhodne se, zda se bude pohybovat, napadat ostatní hráče, vyhodnocovat události, či najímat nové družiníky. Veškeré akce, které vyhodnotíte, vám přinesou určité množství vítězných bodů.

Pokud nějaký hráč přesáhne na konci kola hodnotu dvaceti vítězných bodů, tak začne finální fáze. Všichni ostatní hráči odehrají svoje tahy a mají šanci předhonit jeho skóre. Hráč s největším počtem bodů na konci této fáze zvítězí. A to je vlastně vše. 

Herní mechaniky – přeplácaná kostkárna?

Na první pohled po přečtení pravidel vypadá Jan Žižka – Zrod vojevůdce přesně jako přeplácaná kostkárna. Polovina věcí se vyhodnocuje tím, že házíte kostkami a druhá polovina akcí slouží k tomu, že máte víc kostek a možností, co s nimi dělat.

Jan Žižka - Zrození vojevůdce: herní adaptace nejdražšího českého filmu
Zdroj: Albi

Na první pohled ani pravidla nedají naději, že by to mohlo být jinak, než jen o tupém házení kostek a doufání, že z toho něco vyleze. Celá pravidlová kniha… co kniha, spíš takový leták, má osm stran včetně obálky. Takto “obsáhlá” pravidla nedávají moc nadějí, že hra bude kdovíjak komplexní. Chyba lávky.

Po přečtení pravidel totiž budete mít naprosto opačný dojem. Můj první dojem po přečtení byl dokonce velmi skeptický. Mimo hlavní mechaniku, kterou jsou kostky, tu máme opravdu velké množství dílčích prvků.

Hra Jan Žižka – Zrod vojevůdce operuje s faktorem morálky. Máme zde vliv panovníků, který přináší do hry unikátní kostky. Můžeme během partie dobývat tvrze. Hráči získávají zatykače, aby se staly cílem ostatních u stolu. Je toho hodně, je to jako když pejsek a kočička vaří dort, a navíc to oproti všem očekáváním skvěle funguje.

Kostky tu nejsou jen tupým hybatelem herních událostí, ale musíte sakra dobře přemýšlet, co si můžete a nemůžete dovolit. Události mají několik úrovní splnění, kdy základní splnění stačí trefit jen několika málo kostkami, ale každá další trefa z kartičky vám dá sladší odměnu.

Ani morálka zde není nijak složitá ani zbytečná mechanika navíc. Ať už hrajete za grázla nebo klaďase, tak vám to například otevře či uzavře cestu k některým pokročilým družiníkům.

Jan Žižka - Zrození vojevůdce: herní adaptace nejdražšího českého filmu
Zdroj: Albi

Obecně bych rád řekl, že hra velice příjemně využívá právě tyto dílčí mechaniky, aby hráč musel přemýšlet, zda bude získávat body z událostí. Pár kol bude „strategizovat“, aby obecně zesílil, nebo se rozhodne potrestat ostatní hráče zato, že se jim příliš daří.

Hra Jan Žižka – Zrod vojevůdce je nečekaně skvěle balancovaná. Pokud třeba někdo příliš času věnuje tomu, že získává silnější pomocníky, ostatní mu utečou v bodech. Pokud ale budete sílu družiny podceňovat, těžko získáte dostatek vítězných bodů. 

Herní doba je autory taky skvěle zvládnutá. Krabice sice uvádí 60 a více minut, ale to je za mě přehnané. Potažmo lehce přes hodinku může trvat první hra ve čtyřech lidech, kdy si budete prvních několik kol kde co ověřovat s příručkou pravidel. Pak se do toho ale dostanete a vše poběží jako na drátkách.

Zpracování a vizuál 

Co se týká technického zpracování komponentů, tak většina je v pořádku. Rozhodně vás to nevytrhne z trenek, ale určitě nebudete psát recenze na ty internety, jaká je to hrůza. Žetony, deska, hrdinové i peníze jsou prostě klasický kartonoví bojovníci.

Hra Jan Žižka – Zrod vojevůdce má ve většině obchodů cenovku pod tisíc dvě stě korun, takže lze jen těžko očekávat dřevěné desky a kovové mince. Jedno velké pozitivum tu ovšem máme! Hra nám pro hrdiny mimo jejich stavových desek nabídne i čtyři slušně zpracované figurky. 

Jan Žižka - Zrození vojevůdce: herní adaptace nejdražšího českého filmu
Zdroj: Albi

Trochu rozpolcený jsem z vizuálu, ke kterému se autoři hry uchýlili. Nejprve je třeba pochválit design desky. Je jednoduchý a přesně ve stylu, který si většina z nás představí pod středověkými iluminacemi. Někteří pak určitě budou srovnávat s nadšením s mapou z oblíbené videohry Kingdom Come. Ve stejném duchu jsou provedeny i žetony a musím říct, že to působí opravdu skvěle.

No, a pak tu máme hrdiny a družiníky. Vynechám zmíněnou lehounkou inspiraci filmem, který beztak nikdo neviděl. Z nějakého důvodu je i pro karty družiníků zvolený prapodivný výtvarný styl. Vypadá to jako by špatná AI vzala do ruky zastaralou aplikaci na úpravu fotek a přes filtr imitující kresbu prohnala náhodné fotky z LARPu.

Bohužel je to naprosto nekonzistentní styl, který působí opravdu rušivě. Dokonce natolik, že uvažuji o výrobě vlastních kartiček v “iluminačním” stylu hry.

Verdikt

Nesourodý vizuální styl je velkou výtkou. Na druhou stranu je to po zahrání hry jediná opravdová výtka, kterou mám. Jan Žižka – Zrod vojevůdce je moderní a zábavnou hrou se vším všudy. Máme figurky, přijatelnou herní dobu a zábavný gameplay s dostatečnou variabilitu, která zaručí dlouhé hodiny zábavy a partie, které nebudou jedna jako druhá.

Jan Žižka – Zrod vojevůdce

Autoři: Jindřich Pavlásek, Petr Vojtěch

Vydavatel: Albi

Herní doba: 45+ minut

Počet hráčů: 1-4

Doporučený věk hráče: 10+

Lokalizace: Ano

Pravidla: český jazyk

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
85 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
jan-zizka-zrozeni-vojevudce-herni-adaptace-nejdrazsiho-ceskeho-filmu+ Herní doba + Design Desky + Rozumná práce s kostkami + Variabilita herních možností + Jednoduchá pravidla a zároveň komplexní gameplay - Design hrdinů a družiníků, který naprosto nekoreluje s designem zbytku hry.