Star Wars: Jabbův palác cover
Autor / Zdroj: Luca Merli

Han Solo byl zamražen v karbonitu a prodán kriminálnímu lordovi Jabba Huttovi coby dekorace. Jeho přátelé z řad rebelů vymysleli plán jak ho osvobodit a vrhají se na nebezpečný gambit s nejasným koncem.

Na úspěšném konceptu hry Milostný dopis vznikla tahle svižná karetka ze světa Star Wars. Má ovšem nová verze opravdu co nabídnout, nebo jen kopíruje ?

Vizuál a obsah balení

Do ruky dostanete plastový hanger obal “ozdobený” tváří známého zločineckého magnáta Jabby Hutta. Po jeho rozbalení na vás vykoukne tajemný pytlík. Konkrétně krásný hnědý, sametový sáček s obrázkem Jabbova paláce. Tento pytlík slouží zároveň jako „krabička“ pro vaši hru. Uvnitř najdeme přehled pravidel, 13 žetonů  a 29 karet. A to je vše. Balení tedy nijak monumentální není.

Star Wars: Jabbův palác 1
Zdroj: ADC Blackfire

Hra samotná obsahuje vlastně jen dva druhy komponentů, takže jim můžeme věnovat plnou pozornost. Začněme žetony. Musí vám být jasné, že Jabbův palác se svým obsahem není zrovna velká hra. U menších her bývá zlozvyk, že se kvalitě komponentů nevěnuje patřičná péče.

Třináct žetonů vítězství by mohlo být z tenkého plastu, nebo nedej bože z tvrdého kartonu. Pravda u tvrdého kartonu je alespoň krátkodobé zadostiučinění při jeho vyloupávání, ale to je tak vše. To naštěstí není případ Jabbova paláce. Dodané žetony jsou z velmi kvalitního materiálu, podle zvuku bych odhadl barvené sklo. Navíc je každý zdobený stejným potiskem jako dodávaný pytlík, takže i hezky vypadají. 

Hlavním komponentem hry jsou ovšem karty. Z 29 dodaných karet je 19 karet postav, které tvoří balíček, 4 karty plánů a 6 přehledových karet. Co se týče materiálu, tak tady výrobce sáhl po klasickém tvrdém papíru o několika vrstvách. Aby toho nebylo málo, tak povrch je z obou stran navíc i „poplastovaný“.

Poplastovaný povrch pomáhá jednak v míchání (a toho je ve hře hodně!), tak samozřejmě i brání poškození. I přes tuto vrstvu se ale nemohu ubránit pocitu jakési křehkosti materiálu.

Karty jsou srovnatelné, s běžnými pokerovými kartami, ale například o srovnatelné kvalitě s běžnými sběratelskými karetními hrami se nedá hovořit, tyhle jsou zkrátka tenčí. Tomu nepomůže ani poplastování.

Star Wars: Jabbův palác 2
Zdroj: ADC Blackfire

Naštěstí existuje snadná pomoc, kterou bych doporučil i při sebelepší kvalitě karet, a tou je obalení karet. K tomu poslouží jakékoliv obaly, které se u karetek běžně používaji, případně v pravidlech najdete na obaly doporučení. 

Pravidla

Hra začíná předáním přehledové karty každému hráči. Podle počtu těchto karet (šest) vám jistě dojde, jaký je maximální počet hráčů pro Jabbův palác. Přehledová karta obsahuje seznam všech devatenácti dostupných karet postav, jejich hodnotu, popis schopnosti i počet v balíčku.

Náhodně se vybere jeden z plánů, který rebelové zvolí k záchraně Hana Sola a ten určí vítěznou podmínku každého kola po celou hru. Posledním přípravným krokem je zamíchání zbývajících 19 karet postav a rozdání po jedné z nich každému hráči. Po zvolení prvního hráče začínáme.

Na začátku kola si hráč lízne kartu a následně jednu ze svých dvou karet musí zahrát a vyhodnotí její efekt. Po vyhodnocení karty mu zůstává opět jedna karta na ruce a předává kolo dalšímu hráči. Tak to pokračuje až do té doby, dokud nenastane jeden ze dvou scénářů.

Star Wars: Jabbův palác 3
Zdroj: ADC Blackfire

Scénář první – Dolízání balíčku. Pokud si hráč lízne poslední kartu v balíčku postav, tak odehraje svůj tah a následně kolo končí. V tuto chvíli vyhodnocujeme plán, který se určil na začátku hry. Hráč (nebo hráči v případě remízy), který vyhrává, získá jeden vítězný žeton.

Scénář druhý – Zůstal jeden nebo žádný hráč. Během hry Jabbův palác se může stát, že vás nějaký efekt karty vyřadí z kola. V tu chvíli odhazujete svojí zbylou kartu tak, aby všichni věděli, co jste měli na ruce a máte do příštího kola volno. Pokud takto zůstane v kole “naživu” poslední hráč, vyhrává kolo a získává vítězný žeton.

Ve vzácném případě se může stát, že Rancor sežere všechny zbývající hráče. V tu chvíli nezíská žeton nikdo, ale většinou z toho mají všichni hráči radost i tak, protože Rancor nemá hlad. 

Ať už skončí kolo jakkoliv, tak se karty zamíchají, každý hráč opět jednu dostane a počínaje vítězem začíná další kolo. Takto hra pokračuje tak dlouho dokud některý z hráčů nemá potřebný počet žetonů aby zvítězil úplně. 

Dojmy z hraní

Jabbův palác je hra malá, ale zábavná! Jak je jasné z pravidel, tak jde o karetku s rychlým spádem a jedno kolo může skončit velmi záhy (rekord máme cca 3 vteřiny – vyřazení po první zahrané kartě ve hře dvou hráčů). Celkově vám jedna hra může zabrat maximálně 15-20 minut.

Star Wars: Jabbův palác 4
Zdroj: ADC Blackfire

I přes naprostou jednoduchost je Jabbův palác skvěle vybalancovaný podle počtu hráčů. V závislosti na tom kolik vás bude hrát se samozřejmě mění i strategie hry a její spád. Ve dvou hráčích se nám nikdy nestalo, že bychom vyhodnocovali koncový plán, k tomu reálně může dojít tak od čtyř hráčů výše. 

Neustále je potřeba dávat pozor a sledovat jaké karty už byly zahrány, co vás ještě může čekat a co na vás soupeř chystá. S každým odehraným kolem je odhaleno více karet a klesá tak prvek náhody.

Podle vydavatele je hra doporučena pro hráče starší deseti let, ale není to určitě podmínkou. Stačí umět číst a i čerstvý školáček si karty rychle zapamatuje a může se s chutí pustit do hry (vyzkoušeno za vás!) .  

Jak bylo řečeno na začátku, Jabbův palác je v jistém slova smyslu nová verze karetky Milostný dopis. Herní systém a pravidla jsou stejné, ale liší se v několika maličkostech.

Samozřejmostí je herní svět, kterým jsou Hvězdné války a tím tak Palác apeluje na mnohem širší publikum. Navíc zde najdeme o několik více herních karet a jiné jsou i některé schopnosti, takže nemůžeme říct, že by šlo o vyložený klon.

Star Wars: Jabbův palác 5
Zdroj: ADC Blackfire


Kromě hezčích obrázků a pár karet toho Jabbův palác ovšem zase tolik navíc nepřináší. S výjimkou situace s Rancorem by se dalo říct, že je vlastně úplně jedno, co je na obrázku, jen si v tomhle případě připlatíte nějakých 50 korun za licenci. Nemluvím samozřejmě o fanoušcích Star Wars, kteří už pravděpodobně vykoupili své dodavatele deskovek.

Jabbův palác bych zařadil do kategorie her, kterým říkám startér. Jsou to pro mě svižné hry, jednoduché na vysvětlení a plné zábavy. Nejsou to deskovky, se kterými strávíte celou deskoherní noc, ale skvěle rozproudí zábavu a připraví náladu na další hraní.

Star Wars: Jabbův palác

Autor: Justin Kemppainen, Seiji Kanai

Vydal: ADC Blackfire

Věk hráčů: 10+

Počet hráčů: 2-4

Doba hry: 15-20 minut

Čeština: ano

Cena: 379 Kč

Závěrečné hodnocení
Zábava hraní / kvalita hry
70 %
Vojtěch Rabyniuk
Jedu v komiksech. Ve velkým. Vlastně víc než ve velkým. Zaprodal jsem duši lidem v pláštích a škraboškách a chci vás všechny obrátit na tu správnou komiksovou víru. A nebo z vás udělat fanoušky Stephena Kinga.
jabbuv-palac-osvobodte-hana-sola-ze-slizkych-pracek-jabba-hutta-v-svizne-a-zabavne-karetni-star-wars-hre+ svižné tempo + jednoduché na vysvětlení + skvělá zábava + STAR WARS - kvalita karet  - stávající hráče (nefanoušky SW) asi ke koupi nepřesvědčí