Atmosféra planety Země se postupně promění v toxickou a pozabíjí miliony lidí. Lidstvo se proto, jak už to tak bývá, uchýlí ke hvězdám v naději, že nalezne lepší zítřky a novou planetu, kde by mohlo znovu vybudovat civilizaci.

Největší mozky planety proto vytvoří projekt Exodus, kdy vyšlou do vesmíru miliony lidí, kteří se ubytují ve vesmírné kolonii blízko měsíce Jupiteru, který se nazývá IO. Pravidelně ze Země odlétají další a další transporty s lidmi a blíží se chvíle, kdy k nebi vzlétne poslední transportní loď a Země zůstane nadobro opuštěna.

S touto myšlenkou se však nesmířil doktor Henry Walden, který se svou dcerou Sam nabádá lidstvo, aby zůstalo na planetě a snažilo se najít způsob, jak na Zemi přežít. Zkouší najít genetickou mutaci, která by uzpůsobila živé tvory k dýchání jedovaté atmosféry.

Přestože je celá planeta zamořená, existují místa, kde prozatím lze žít bez dýchací masky a na jednom takovém místě v horách také žije Sam. Postupem času se ukázalo, že Samin otec tak docela neměl pravdu a také zemřel. Od té doby Sam žije sama a sbírá vzorky půdy a organismů, které se pomalu uzpůsobují jedovatému ovzduší.

Dlouhé chvíle si Sam krátí vzděláváním, pěstováním zeleniny  a komunikací se svým milovaným Elonem, kterému propůjčil hlas Tom Payne známý hlavně jako Jesus ze seriálu Walking dead. Ten je inženýrem na vesmírné stanici. A nutno říct, že jejich pochybný vztah na dálku dostává dost zabrat.

Sam se celou dobu těší na setkání s ním, a když už se ono setkání má přiblížit, tak Elon přijme místo inženýra na misi k Alfa Centauri a Sam mu musí dát definitivně sbohem a šáteček. Takže jediné, co Sam zbývá je sledovat teleskopem vesmírnou stanici a říkat si, jak byla hloupá. Ó ano, zapomněl jsem se zmínit, že ona enkláva, kde Sam přežívá je bývalá hvězdárna.

Multi kulti duo

Jednoho dne přistane Sam doslova před dveřmi balon, ze kterého vypadne pohledný muž, který původně přišel vynadat jejímu otci, že dal s dalšími lidmi na jeho radu a díky tomu viděl umírat mnoho lidí kolem sebe.  

Když zjistí, že je Henry Walden mrtvý, tak se rozhodne Sam vzít na poslední start vesmírné lodě do vesmíru. Mezitím samozřejmě stihne se Sam navázat i intimnější vztah.

Celý film v podstatě stojí na dialozích těchto dvou postav, které se kolikrát snaží být velmi hluboké, ale nějak to celé vlastně ani nedává smysl. Vypíchnu jednu zajímavou myšlenku, a to Platónův pohled na lásku a její filosofické vysvětlení.

Roli černého cestovatele Micaha si střihl Anthony Mackie, kterého známe hlavně z marveláckých Avengers jako Falcona. Nemůžu si pomoct, ale tahle role mu moc nesedla. Utrápený výraz a rádoby nedostupnost mu prostě nevěříte a to, že po něm Sam vyjela, muselo být opravdu dáno tím, že ještě nikdy neviděla chlapa jiného než svého otce. No a boooom. Sam otěhotněla.

Sam Walden ztvárnila poměrně neznámá Margaret Qualley a nebýt její hezké tvářičky, tak už by ten film šel do kopru úplně. Když už nic, aspoň se na ni hezky koukalo. I když její neohrabané flirtování a svádění Micaha bylo fakt zlé.

Rádoby hluboká filosofie

Abych jen nehanil, tak prvních 15 minut filmu, kdy se moc nemluví a Sam prochází a projíždí ruinami města, bylo celkem povedených. Rozvaliny a rozpadlé budovy bez jakýchkoliv známek života působily věrohodně a asi tak nějak bych si představoval postapo, kde nikde není ani komára, natož živáčka.

Vizuálně byl film celkem dobře zvládnutý. Ať už ruiny měst, nebo nádherná náhorní plošina s okolními horami, kde byla postavena ona hvězdárna. Celkem příjemně překvapila i hudba, která se nevtíravě linula v pozadí. Při klavírní skladbě jsem si zase rád zavpzomínal na Hannibala Lectera, který měl tuto skladbu uloženou v oblíbených ve svém playlistu.

IO se snaží být dost hluboký a filosoficky zaměřený, a rozebírá už tisíckrát ohrané myšlenky, jak lidstvo zabíjí svoji planetu a ta se začne bránit. A jako správné matičce Zemi se jí to daří více než dobře. Výňatky z umění a antických filosofických děl působí dost uměle a na sílu. A že Sam nutně potřebuje vidět galerii antických obrazů než opustí Zemi, i když zbývají pouhé hodiny, aby se mohli zachránit, už vás ani nepřekvapí.

No a konec mě rozsekal úplně. Sice je celkem překvapivý, ale filmaři se ani neobtěžovali vysvětlit jak je to možné. Což je dost zásadní, když celý film vidíme a posloucháme, jak nic nemůže přežít a chudáci prasátka i včeličky natáhnou bačkory po pár vteřinách.

Jak běžně tyhle filmy z produkce Netflixu hodnotím celkem pozitivně, tak v tomhle případě jsem prostě sáhl vedle. Nezvládnutý, a hlavně proklatě utahaný a nudný scénář je asi největším minusem filmu. Snaha o pomyslnou hloubku je hned vzápětí. 

No, bohužel se ne pokaždé všechno vyvede a IO okamžitě zapadne do oceánu podprůměrných filmů, které měly na víc, ale někdo to prostě nezvládl. Ještě že má film relativně krátkou stopáž. Ale i tak by se to vešlo do hodiny.

Závěrem bych se rád ještě autorů zeptal, proč se film jmenuje IO, když je to název měsíce, na který se ve filmu nejen že nepodíváme, ale na děj filmu nemá vůbec žádný dopad.

Za mě slabota. Bohužel. Než si to dát znovu, radši bych si sundal dýchací masku a nechal se zabít onou jedovatou atmosférou, která ve filmu zabila vše živé.

IO

Dobrodružný / Drama / Sci-Fi
USA, 2019, 96 min

Režie: Jonathan Helpert
Scénář: Clay Jeter
Kamera: Andre Chemetoff
Hudba: Henry Jackman
Hrají: Margaret Qualley, Anthony Mackie, Danny Huston a další

Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?