Squid Game / Hra na oliheň cover
Zdroj: Netflix

Dokonalá přehlídka zrady, sobectví, utrpení a totální degenerace lidské morálky, ve které pak jako diamanty září dobré skutky, sebeobětování a pomoc bližnímu svému. Nový survival seriál z korejské produkce vás posadí na zadek a nenechá vás ani na chvíli vydechnout.

Korejská tvorba se stále více dere do popředí a těší se čím dál tím větší oblibě u diváků. Po loňském hitu Alice in the Borderland se na Netflix přiřítil další seriál z korejské produkce a tentokráte má dokonce našlápnuto stát se historicky nejúspěšnějším seriálem této streamovací platformy.

Squid Game / Hra na oliheň 1
Zdroj: Netflix

Squid Game, neboli Hra na oliheň, se šíří světem jako nekontrolovatelný lesní požár a pouští si ho čím dál tím více diváků po celé planetě. Sklízí chválu víceméně ze všech stran. A to nejen od diváků, ale také od kritiků, a samotní tvůrci jsou z úspěchu seriálu velmi překvapení. No přiznejme si, takový úspěch nečekal asi nikdo.

V jednoduchosti je krása

Ještě přesnější v tomto případě by bylo rčení, že v jednoduchosti tkví dokonalost. Hra na oliheň totiž bere úplně triviální základ a příběh, který ale je zpracovaný s takovou dokonalostí, grácií, brutalitou, emocemi a citem pro detail, jaký na obrazovkách dlouho vidět nebyl.

V seriálu se skupina lidí zničených životem, většinou zadlužených tak, že nemají šanci se z dluhové pasti nikdy v životě vyhrabat, účastní her, kde hlavní cenou je obrovská suma peněz.

Tito lidé hrají variace na dětské hry ze svého mládí. Má to ale jeden podstatný háček. Když vyhrají, jsou blíže vysněnému bohatství. Když ale prohrají – zemřou.

Nejprve se to zdá jako vtip a jednotliví hráči moc nevěří tomu, co se kolem nich děje. Nicméně hned při první hře zjistí jaká je realita a co je v téhle hře bude čekat.

A bude je čekat jen násilí, bolest, krev, zrada a pro většinu z hráčů i dost nepříjemná smrt.

Squid Game / Hra na oliheň 2
Zdroj: Netflix

Jsi hráč?

Celé dění na obrazovce je v podstatě takový velký sociální experiment. Jednotliví hráči do her jsou velmi pečlivě vybrání mezi lidmi, pro které je každodenní život peklem na Zemi a kteří nemají co ztratit.

Dostanou ještě jednu šanci udělat něco se svým životem. A většina z nich po krátkém váhání přijme rizika a her se zúčastní.

Squid Game je potom velmi unikátní v tom, že pořadatelé her dodržují striktně férovost her a brutalitu a smrt vyvažují spravedlivým dodržením slova. Při pořádání her dohlížejí na to, aby vše probíhalo jak má a hráči dokonce mají možnost za určitých podmínek ze hry odstoupit.

Člověk potom pořád čeká nějaký háček a podvod ze strany pořadatelů, ten ale po celý seriál nepřichází a striktně se děje vše přesně tak, jak bylo hráčům oznámeno, že se dít bude.

V seriálu můžeme vidět šest megalomanských variací na dětské hry, jakými jsou například Green light, Red light, v našich luzích a hájích známé spíše jako Cukr, káva, limonáda…, kuličky, přetahovaná a podobně.

Tvůrci však každou z těchto her (ano, opravdu úplně každou) dokázali povznést na úplně jinou úroveň. Například přetahovaná v jednom díle je povýšena na skutečné umění. No a kuličky? Můžu vám s čistým svědomím říct, že tolik různých emocí při hraní obyčejných kuliček jste ještě rozhodně nezažili.

Squid Game / Hra na oliheň 3
Zdroj: Netflix

V hlavní místnosti, kde hráči přespávají pak visí ze stropu obří pokladnice ve tvaru zlatého prasete a po každé hře se do ní sypou hromady peněz pro budoucího vítěze. Tak málo stačí, aby hráči zapomněli na to, co právě zažili a co je ještě teprve čeká.

Nesympatičtí herci, které si zamilujete

Tak přesně tohle vás čeká. Korejci obecně v rámci herectví strašně přehrávají a hodně lidem právě tento fakt může dost vadit.

Ve Squid Game nejenom, že herci strašně přehrávají, ale většina charakterů je tak strašně nesympatických, že to ani není možné. JENŽE!! Charaktery jsou tak geniálně napsané, že si dokážete v tom množství hráčů vybudovat dost silný vztah v podstatě ke všem postavám.

Za příklad všeho můžu uvést první díl celého seriálu, kdy poznáváme hlavního „hrdinu“ a to poznávání není vůbec hezké. Je poměrně do detailu vykreslenou cestou do duše nespolehlivého, ulhaného gamblera a sázkaře, který bydlí u matky, kterou okrádá, kašle na svoji dceru a pokaždé, když si řeknete, že tohle už je tak akorát moc, tak udělá ještě větší hloupost.

Tento úvod je poměrně dlouhý, poměrně bolestivý a velmi nepříjemný ke sledování a je dost možné, že některý divák bude chtít Squid Game vypnout už v první epizodě.

Squid Game / Hra na oliheň 4
Zdroj: Netflix

Nedělejte to! Vydržte! Jakmile se pak dostaneme do hry a potkáváme se s ostatními hráči, tak si k nim divák totiž díky tomuto „trpičskému“ úvodu dokáže daleko snáze a rychleji vybudovat silný vztah.

Je opravdu zážitek sledovat jednotlivé herecké etudy, které jsou často až za hranou snesitelnosti. Právě díky tomu si Hru na oliheň užijete daleko více.

Herecké výkony jsou bravurní a velmi realistické a divák se dokáže vžít do teroru a šíleností, které musí jednotliví hráči zažívat.

A i když byly všechny výkony skvělé, stojí pak za to vypíchnout jeden konkrétní a to role Old Mana – starého muže trpícího demencí a rakovinou, který v seriálu hraje velkou roli, a díky kterému budou vaše emoce hnány do extrémů.

Budete cítit nenávist, lítost, sympatie…prostě všechno a v takovém množství, až vás to zaskočí. Jeho role je zahraná opravdu geniálně.

Atmosferická a emoční horská dráha

Squid Game by jeho práci s atmosférou a emocemi mohl závidět kdejaký seriál. To, co si totiž tvůrci pro diváka připravili, se na obrazovkách jen tak nevidí.

Squid Game / Hra na oliheň 5
Zdroj: Netflix

Po celou dobu seriálu má divák za krkem lehké nepříjemné mrazení, z toho co se na obrazovce děje.

Nutno přiznat, že kolikrát jsou události v Hře na oliheň prostě a jednoduše dost „psycho“ a dají zabrat i těm nejotrlejším divákům.

Squid Game je taková cesta to duše a mentality lidí. Na místě, kde se smývají rozdíly v bohatství, náboženství, rase a dalších segregačních měřítek, sledujete šílenou sondu do etiky a mravnosti lidí, kteří nemají co ztratit a jejich jediná šance na lepší život je výhra této zvrácené hry. A to za použití doslova jakýchkoliv prostředků.

Seriál je dokonalá přehlídka zrady, sobectví, utrpení a totální degenerace lidské morálky, ve kterém pak jako diamanty září dobré skutky, sebeobětování a pomoc bližnímu svému.

Divák tak může z první řady sledovat, co a koho je člověk schopen obětovat pro peníze a pro záchranu holého života. A není to vůbec příjemná podívaná. Zvlášť, když seriál často leze divákovi do hlavy a on si sám pak pokládá otázky, co by udělal na místě hráčů v jednotlivých situací…

Squid Game / Hra na oliheň 6
Zdroj: Netflix

Další plusové body mají tvůrci za to, že se nebojí likvidovat hlavní postavy. A to ve velkém. Nemáte šanci předem odhadnout kdo všechno, kdy a jak zemře.

A když už dojde na smrt, tak se vší parádou. Akční scény jsou výborné a drtivá většina smrtí je brutální, krvavá, surová a nekompromisní. A spousta scén je sestříhaná tak, že vám z toho bude běhat mráz po zádech.

Vážnost situace pak dokreslují scény s rakvemi ovázané růžovými mašlemi, které vás provází v podstatě celým seriálem a jen utvrzují diváka, že smrt je zde opravdu konečná a dost nekompromisní.

Audiovizuální klenot

Všechnu tu atmosféru a emoce Hry na oliheň pak naprosto dokonale podtrhuje dech beroucí vizuální zpracování, které do dokonalosti nemá daleko.

Seriál se může pyšnit perfektní práci s liniemi, tvary, barvami a hlavně naprosto odzbrojující na milimetr přesnou kamerou. Na obrazovce tak uvidíte nejednou něco, co jste prostě ještě neviděli.

Celý vizuální svět her je velmi originální. Nejenom, že je každá z her zasazena do obrovského a skvěle zpracovaného prostředí, ale tvůrci si dali práci i se vším kolem her a jejich zázemí.

Squid Game / Hra na oliheň 7
Zdroj: Netflix

Lokality jsou barevné až z toho přecházejí oči. Pořadatelé mají červené kombinézy a černé helmy, na kterých mají znaky, které jakoby náhodou kopírují značky z ovladače na Playstation.

Ti, co mají kolečko jsou holky a kluci pro všechno, trojúhelníky mají vojáci, kteří dohlížejí na pořádek a čtverečky označení dozorci dohlíží na to, aby vše probíhalo jak má.

Kostýmy jsou dost podobné těm z La Casa de Papel. Hra na oliheň ale udělala z tohoto španělského seriálu podívanou pro děti a naprosto ho zadupala do země.

Celou atmosféru dokonale podtrhuje skvělý soundtrack, který jen umocňuje všechno, co se děje na obrazovce, a tíživost situací je pak ještě o level jinde.

Hudebně je soundtrack velmi podobný tomu z legendárního filmu Battle Royale. Uslyšíme zde vážnou hudbu, jako třeba Na krásném modrém dunaji, skotskou hudbu jak vystřiženou ze Statečného srdce, ale i dost experimentální a tísnivé tóny v pozadí. Prostě paráda.

Z Battle Royal je v seriálu více podobností a inspirace tímto filmem (filmy) se nezapře. Na škodu to ale vůbec není, protože z Battle Royaly Squid Game vyzobal jen to nejlepší a zabalil to do dokonalého kabátku.

Squid Game / Hra na oliheň 8
Zdroj: Netflix

Hit světové úrovně

Squid Game se během týdne stal světovým fenoménem a přepisuje historii. Stal se totiž prvním korejským seriálem, který se dosáhl na první příčku v mezinárodním žebříčku sledovanosti, a dle dostupných informací má namířeno dokonce k nejsledovanějšímu seriálu Netflixu vůbec, což by pro korejskou tvorbu byl opravdu obrovský milník.

Není se čemu divit. Seriál diváka v podstatě pořád drží v napětí, pravidelně dodává nečekané zvraty a servíruje vše divákovi s takovou surovostí a reálností, až z toho mrazí.

Jak tvůrcům tak i hercům Squid Game už navždy změnilo život. Na Instagramu a jiných sociální sítích jim přibývají sledující po milionech každý den.

Je tak jen otázkou času, kdy můžeme očekávat druhou sérii. Ale podle předběžných informací by se tak mohlo stát začátkem roku 2023. Necháme se překvapit.

Jestli jste Hru na oliheň ještě neviděli, měli byste to hned napravit. Je to pravděpodobně nejlepší seriál, který v roce 2021 můžete na obrazovkách sledovat. Epická výprava do lidské povahy zalitá krví a vykoupením.

Doporučuji v originálním korejském znění, protože v angličtině to trošičku ztrácí své kouzlo. Ale jen trošičku…

Hra na oliheň

Thriller / Dobrodružný / Akční

Jižní Korea, 2021, 8 h 11 min (Minutáž: 32–63 min)

Režie: Dong-hyeok Hwang

Scénář: Dong-hyeok Hwang

Hrají: Jeong-jae Lee, Hae-soo Park, Sung-tae Heo, Ha-joon Wi, Yoo-mi Lee, Yoo Gong

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
90 %
Jan Šnajder
Řídím se heslem kdo si hraje nezlobí. Milovník her, knih, filmů, seriálů, komiksů, Japonska. A vlastně všeho spojeného se sci-fi a fantasy. Ve svém věku jsem stále duší kluk, který miluje toulky po fantastických světech všeho druhu. Když pominu Harryho Pottera, se kterým jsem vyrůstal, tak mě ke čtení dotlačila kniha Neila Stephensona - Sníh a Roberta Fabiana – Mariňáci. Tyto dvě knížky v podstatě nasměrovaly můj literární život tím správným směrem a rád se k těmto dílkům vracím dodnes. Když pominu tenhle soubor nerdích vlastností, tak mám svoji taneční skupinu a hraju poloprofesionálně bowling. ?
hra-na-olihen-zrada-sobectvi-temna-hloubka-lidskeho-charakteru-chamtivost-a-smrt-na-pozadi-detskych-her-v-serialove-pecce-od-netflixu+ skvělý nápad + dokonalý audiovizuál + skvělé herecké výkony + emoce + akce a brutalita – akce a brutalita – korejské herectví není pro každého – pomalejší rozjezd v prvním díle