Hellboy: Neuvěřitelné příběhy cover
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy je složen z antologie dvaceti osmi příběhů z per mnoha scénáristů a kreslířů, které spojuje jediné téma – láska k rudému výplodu Mike Mignoly.

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy obálka
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Tomu ještě zdatně sekunduje evidentní nadšení, se do toho světa pustit a vypořádat se s ním zcela po svém.

Díky tomu jsme svědky těch nejbizarnějších nápadů a zcela neočekávaných variací na známá i méně známá témata. Přesto však to stále zůstává náš milovaný Hellboy.

Doporučená chronologie četby nás zavádí k poslední zastávce před rozehráním souvislé dějové linky, ovšem jestli to posledně vedlo k nedočkavému žehrání, zde na něco takového zkrátka není čas.

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy totiž skutečně přináší neskutečnou porci brilantních nápadů a především neskutečné pestrosti.

Napříč příběhy nacházíme přehršel témat a motivů, fantastickou plejádu střídajících se výtvarných stylů, nicméně ať už jde o absurdní skeče, mytologické výjevy, či okultně detektivní rutinu, antologie si uchovává vnitřní koherenci a vše se stále točí kolem nám známých postav.

Jen jsou jejich příhody tu vyprávěny ve stylu lehce nadpřirozeného sitcomu z pracovního prostředí, jindy jde o válečný příběh a támhle zase o noirovou romantickou detektivku.

Celou knihu lze v zásadě chápat jako poctu detektivovi s upilovanými rohy, tedy nejznámější figuře Mikea Mignoly, nicméně je v zásadě svého druhu cvičením, kam lze až s touto postavou (a jejími souputníky či protivníky) zajít.

Kniha je rozhodně určena pro čtenáře, kteří nejsou v tomto univerzu nováčky, neboť jen tak lze plně docenit narážky a odkazy na události minulé i budoucí. Jen opravdoví fanoušci si totiž užijí různé polohy – od dobrodružné či tajuplné, až po nepokrytě parodickou či absurdní.

Fascinující na celé knize je ovšem samotný fakt, že to doopravdy funguje a užijete si jak vážné, tak zcela nevážné epizody napříč knihou.

Lze jen těžko projít či alespoň jen nastínit všechny příběhy, které se v tomto nadstandardně objemném svazku skrývají, ale v rámci recenze je záhodno navnadit alespoň těmi nejpovedenější kousky.

Hned zkraje nás čekají příběhy, ve kterých sám Hellboy nevyskytuje, nicméně jsou velice úzce spřízněné s jeho osudem a jejich protagonisty již známe z dřívějška.

První dva příběhy, jejichž výtvarné stránky se zhostil Guy Davis, nás totiž dovedou do carské Rusi za Kostějem Nesmrtelným a Babou Jagou (v příbězích „Kterak Kostěj nesmrtelnosti došel“ a „Hostina Baby Jagy“.

I třetí příběh, nazvaný „Děti černého pahorku“ zůstává ve stejných krajích, nicméně krom Baby Jagy nás zde čeká překvapení v podobě mladého studenta teologie, který nechvalně proslul pod svým pseudonymem Muž z oceli.

Zde se tento mladý Gruzínec a budoucí revolucionář potýká s problémy zcela jiného kalibru než mu přisuzují učebnice dějepisu.

Další známou postavou je Humr Johnson, až karikaturně podaný hrdina, jehož příběh je poctou šestákovým komiksům staré školy. Scénárista a kreslíř John Cassaday mu zde vtiskl zcela unikátní podobu v úsměvném staromilském komiksovém příběhu.

Rozhodně stojí za pozornost i z toho důvodu, že s Humrem Johnsonem se nesetkáváme naposledy. Ostatně je na něm vidět i jistý paradoxní efekt, který Mignolovy charaktery nezřídka mají – totiž zcela vážné či dokonce tajuplné chování a vzezření v protikladu k jejich nepříliš seriózně pojatému původu.

Notnou dávkou (černého) humoru oplývá i příběh z pera Erica Powella (známého především pro svou ne zrovna rezervovanou sérii Goon) nazvaný „Půlnoční cowboy“, zde se setkáme s mladým Hellboyem na vojenské základně, který řeší problém zmutovaného psa.

Na notu vyloženě humornou hraje také příběh „Abe Sapien: hvězda Ú.P.V.O.“ z dílny Johna Arcudiho, který nám ukáže Abeovy fantazie o tom, jaké by to bylo být hlavní postavou místo „nafrněného“ Hellboye.

Do pracoviště Ú.P.V.O. nás přivede také kraťas „Přestávka“ Boba Fingermana. Výrazně stylizovaným stylem nám autor vypráví příběh o konfliktu mezi Hellboyem a výdejním automatem. Ano, čtěte správně.

Humorných či až groteskních epizod se zde dočkáme ještě několikrát, opravdu výrazný je například střet s norskými metalisty, zombie orchestrem, nebo vizuálně úchvatné obrázky z Hellboyovy návštěvy pekla.

Ale svazek není ani zdaleka tvořen jen nevážnými příběhy, hlavní náplní jsou pochopitelně tradiční Hellboyovské příběhy, kdy se náš paranormální vyšetřovatel podívá do různých koutů světa a vypořádává se s nejednou překážkou a paleta je opět převelice pestrá.

V povídce „Rodinná aféra“ se setkáme s magicky nadaným chlapcem, na zadním sedadle auta se Hellboy střetne s příšerou zvanou Kozlohlav v příběhu „Láska děsivější smrti“, nechybí ani okultní divadelní společnost, cirkus, oživlé mrtvoly a kostlivci či zapomenuté chrámy a ohavné rituály.

Ke slovu (a ráně) navíc nepřijde jen Hellboy, ale i jeho kolegové z Ú.P.V.O. – Liz Shermanová, Abe Sapien, homunkulus Roger a médium Johann Kraus.

Některé povídky se svým vyzněním zcela vymykají, ať už jde o meditativní miniaturu „Zchladit si hlavu“ od Scotta Morse kde zastihneme Hellboye ve vzácných chvílích odpočinku, či hororovou vizi „Mrtvě narozený“ od Alexe Maleeva, která se odehrává z většiny přímo v Hellboyově snu.

Když k tomu všemu připočteme ještě obsáhlou galerii a průběžný doprovodný grafický materiál, vyjde nám fenomenální výsledek. Každý příběh je unikátní a střídání žánrů a velice distinktivních kreseb vytváří velice bohatý čtenářský zážitek.

Disparátnost sbírky zde vůbec není na škodu, naopak nám ukazuje všechna možná zákoutí, vážná i nevážná, do kterých může Hellboy (či jeho přátelé) zavítat. Snad ani jednou se při čtení nezarazíte a nebudete považovat tu či onu povídku za „přestřelenou“ či „mimo“; celková koncepce antologie, která je oslavou Mignolova světa, jeho postav, jejich humoru a práce s atmosférou to totiž vůbec nedovoluje.

Dovoluje ale ponořit se do myriády nesouvisejících střípku mytologie, napětí, akce, hororu a humoru a užít si vskutku radostné čtení. Navíc jde o knihu, které se bude jistě i rádi vracet, ať již pro zážitek z barvité mozaiky, či pro pomalé a pečlivé vychutnávání jednoho konkrétního příběhu.

Ze všeho výše řečeného je asi jasné, že jde knize jen sotva co vytknout.

Hellboy jako celek je úchvatná záležitost a jeho svět je plně etablovaný a zde poskytl plejádě perfektních komiksových autorů platformu, kde se můžou blýsknout se svým umem a zároveň si užít svou návštěvu v jednom z nejoriginálnějších děl světového komiksu.

Fanouškům snad ani netřeba doporučovat, předpokládám, že tento klenot mají na poličkách a zacházejí s ním s patřičnou úctou. Ostatním doporučuji – běžte si pro předchozí díly, fanoušky se stanete též a k Neuvěřitelným příběhům se časem dopracujete a náležitě si je užijete.

Hellboy: Neuvěřitelné příběhy

Scénář a kresba: Mike Mignola a další

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2018

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 264 stran

Cena: 489 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
95 %
Zpracování / cena
95 %
Styl a překlad
95 %
Cíl knihy a splnění
95 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
hellboy-v-neuveritelnych-pribezich-dostaneme-ten-nejsilenejsi-koktejl-napeti-hororu-erotiky-humoru-okultismu-mutaci-a-mytu-s-pekelnym-demonem+ Neskutečná pestrost + Napínání možností fiktivního světa na samé maximum - Hlavně pro Hellboyovské fanoušky - I se svými dvě stě šedesáti stranami a osmadvaceti příběhy to není dost!