Co mají společného roguelike žánr, řecká mytologie a výchova dětí? Na tyhle a více otázek nalezneme odpovědi v nejnovějším počinu studia Supergiant Games. Nastupte na Cháronovu loďku a vydejte se vstříc temným zákoutím podsvětí.
Hra Hades je tu s námi už nějaký ten pátek, ale teprve v srpnu tohoto roku se podívala i na velké domácí konzole, kde i já jsem počítal dny, kdy už konečně zabere čestné místo na mém Xboxu.
A o co se vlastně jedná? Děj nás zavede do dávných a mýtických dob řeckých bohů a hrdinů, kde nebylo nouze o hrdinské skutky i rozmarnosti místního božstva. Ujmeme se role překvapivě ne boha podsvětí, ale jeho prostořekého syna Zagrea.
Zagrea začíná pomalu pálit dobré bydlo, a tak se rozhodne, že už má dost nářků zemřelých duší a chmurné výzdoby paláce. Motiv jeho útěku nám hra postupně hra vypráví přes krásně nakreslené dialogy a výborný dabing.
Hádovi se samozřejmě plán útěku jeho syna nezamlouvá, a tak našemu hrdinovi bude po celou dobu házet klacky pod nohy v podobě hord svých služebníků a různých pastí. S čím ale nepočítal bylo, že se bohové z Olympu dozví o existenci Zagrea, a jelikož neměli nic lepšího na práci, rozhodli se mu v jeho cestě pomoci.
Smrt je teprve začátek
Ve hře nás čekají čtyři úrovně, které potěší nejedno oko, ať už se budeme kochat architekturou Tartaru, nebo obdivovat lávová jezera v Asphodelu. Na konci každé úrovně nás čeká místní boss, který dostal jasný rozkaz: Zagreus nesmí projít za žádnou cenu.
Bossové jsou velmi dobře zpracováni a každý fanda řecké mytologie si určitě radostí zachrochtá při pohledu na zpracování různých postav a monster.
V čem ale tahle hra naprosto exceluje je samotný gameplay. Jedná se o žánr roguelike, který je charakteristický v tom, že jakmile jednou zemřete, tak začínáte celou hru od začátku s „holým zadkem“.
Musíte si říkat, že tohle přece nemůže fungovat a že celá hra musí být značně frustrující, ale opak je pravdou. Právě tyto prvky dělají z Hades tak skvělou a návykovou hru.
Je nutno podotknout, že po vaší smrti vám zůstane určitý materiál, díky kterému se Zagreus stává silnějším, a další pokus o útěk tak může mít větší šance na úspěch. Další aspekt hraní je ten, že žádný průchod není stejný.
Lokace jsou náhodně generované tak nikdy nevíte, co v dané místnosti zrovna naleznete. To nás přivádí k dalším vylepšením, a to jsou požehnání od bohů.
Dárečky od příbuzenstva
Jak už jsme si řekli výše, tak bohové se vám budou snažit pomáhat, takže vám v místnostech občas zanechají různá požehnání. Bohů je ve hře 10 a každé jejich požehnání Zagrea přiblíží k vytouženému konci.
Zvolíte si cestu boha války Área nebo budete trávit jedem nepřátele s požehnáním od Dionýsa? Kombinací je opravdu mnoho a zvolená dvě požehnání mohou v kombinaci vytvořit silný efekt.
Samozřejmě, nebudete nepřátele fackovat holýma rukama, od toho tu máme různé zbraně, od klasického meče počínaje, až po první prototyp starověkého samopalu konče. Na své pouti za svobodou poznáte i spoustu nových přátel, které budete moci uplácet božským nektarem.
Na oplátku pak dostanete předměty, které vám dají větší šanci přežít. Potkáte duše zemřelých hrdinů jako je Achilles, ale i ostatní obyvatele podsvětí jako je bůh spánku Hypnos nebo roztomilá uklízečka paláce Dusa.
Mnozí z nich vám fandí a nabízí pomocnou ruku, ale najdou se i tací, co kopou za druhou stranu a budou se snažit vám znepříjemňovat život. Čím více budete umírat, tím víc se bude měnit i palác a obyvatelstvo v něm, takže si vždy po nevydařeném pokusu udělejte chvilku a dejte se s nimi do řeči.
Dozvíte se tak nové informace a později dokonce můžete vylepšovat palác a místnosti v něm, které vám opět mohou pomoci v dalším útěku.
Stylizace a hudební doprovod
Hades má překrásnou 2D grafiku a často se budete kochat krásně namalovanými objekty a celkově prostředím, ve kterém se hra odehrává. Boj je velice svižný a na mém Series S hra běžela naprosto plynule i přes několik tucet objektů, co mě chtěly zasáhnout.
Ovládání hry je celkově velmi příjemné a při trošce cviku a naučení schopností se budete nepřátelům a jejich střelám vyhýbat jako Neo z Matrixu.
V závislosti na svém buildu pak budete šikovně odstřelovat nepřátele z dálky nebo rozsévat smrt s kontaktními zbraněmi. Rozhodně se nebojte, že jediné zvuky při boji budou praskající kosti nepřátel a řev gorgon.
Po celu hru vás bude doprovázet velice příjemný soundtrack, který vždy dokáže podtrhnout situaci, ve které se v danou chvíli nacházíte.
Strunné nástroje lehce brnkají, když se procházíte po Hádově paláci, v žáru bitvy zase naopak burácí metalový doprovod. Tak jako tak hudební podkres byl vybrán skvěle a vždy vás dokáže nabudit k lepším výsledkům.
Zkusím ještě jeden pokus a jdu spát…
Ke konci se dostáváme k jedné otázce, která nás může během hraní napadnout… Čím to je že dnešní AAA tituly od velkých společností dostávají vlažné hodnocení a většinou jste rádi, že hru tak tak dohrajete a pak už jí víckrát nezapnete?
Hades nabízí obrovskou znovuhratelnost a takový ten feeling, který vás nutí zkoušet to pořád dál a dál a doufat, že teď vám konečně padne to vytoužené požehnání od Dia.
Dnešní velké tituly mohou této hře jedině závidět. Hlavně to, jak Hades dokáže v dnešní době hyperrealistické grafiky a obřích herních map uspět tam, kam se herní korporace marně snaží dostat, a to zejména na poli hratelnosti.
Co říct na závěr? Hades je rozhodně jednou z nejlepších her, co jsem za svojí hráčskou kariéru hrál a smekám před tvůrci. Možná někomu nesedne tempo hry a časté umírání, ale rozhodně byste měli hře dát šanci a uvidíte, že vám sympaťák Zagreus přiroste k srdci.
Takže nasaďte okřídlené sandály, popadněte meč, a ukažte svému tatíkovi, že puberta se nevyhýbá ani bohům.
Hades
Vývojář: Supergiant Games
Vydavatelé: Supergiant Games, Private Division, Take-Two Interactive
Platformy: Nintendo Switch, PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X a Series S, macOS, Microsoft Windows, Mac OS