Free Guy cover
Zdroj: 20th Century Studios

Free City je násilným místem, které velmi nápadně připomíná známé GTA. Miliony hráčů, kteří jsou díky svému vzhledu trefně označeni za „ty s brýlemi“ zde plní mise, získávají úrovně a užívají si svůj volný čas. Občané Free City na druhou stranu každodenně podstupují různé způsoby ponížení, zločinů a násilí. Hrdiny s brýlemi považují za nedosažitelné bohy, jejich brutalita jim zřejmě nijak nevadí.

Protagonista Guy (Ryan Reynolds) se jakožto bankovní úředník potýká s mnohými loupežemi, ze kterých si však také pranic nedělá. On a spoluobčané ve hře představují pouhé bezvýznamné NPC (non-playable charakter), naprogramované k napodobování života lidí.

Free Guy 1
Zdroj: 20th Century Studios

Guy se každé ráno probouzí ve svém skromném bytečku se zlatou rybkou Zlatuš a deseti stejně modrými, později ikonickými, košilemi, a žije poklidný stereotypní život s jedinou linkou a mottem: „Neměj dobrý den, měj skvělý den.“

Jednoho dne Guy potká dívku snů (Jodie Comer). To by bylo ještě v pořádku, pokud by tou pravou nebyla hrdinka s brýlemi, rozuměj skutečný člověk. Guy dokonce zajde tak daleko, že si sám nasadí brýle a svět se mu obrátí vzhůru nohama.

Tato akční komedie přišla do kin v půli srpna a okamžitě na sebe strhla pozornost nejednoho fanouška videoher. Shawn Levy nám představuje svůj vlastní, dokonale promyšlený herní svět, který divákovi zanechá úsměv na rtech.

Shawn Levy byl již několikrát nasazen do postu režiséra pro natočení filmu podle videohry. Jak filmová verze Minecraftu, tak adaptace dobrodružného Uncharted, se však nakonec neuskutečnila, což je možná dobře, asi všichni víme, jak filmové verze videoher většinou dopadají.

Po zhlédnutí Free Guye si ale myslím, že zrovna Shawn Levy by dokázal natočit i to, co se většině režisérů se stejným záměrem nepovedlo.

Free Guy 2
Zdroj: 20th Century Studios

Hrdina nebo hlupák?

Správně nastavené NPC nás může snadno rozplakat, rozesmát, dojmout nebo naštvat. Guy je typickým příkladem možná až příliš šťastného a optimistického trouby. Ještě víc je tato povaha umocněna snahou být největším dobrákem ve hře, kde se všichni oddávají násilí a ničení.

Jo a pohled do akvária při ranním pozdravu Zlatuš udělá z Guye ještě většího ňoumu, když se mu oči opticky dvojnásobně zvětší. Mně osobně si Guy rychle omotal kolem prstu a stejně tak Ryan Reynolds. Chápu ale, že někomu Guyova nasládle hloupoučká povaha nebude příliš po chuti.

Kromě Guye v herním světě potkáme mnoho dalších typických NPC postav. V pozadí se objeví například Guyův nejlepší přítel Buddy v roli policajta, prodavač obuvi, jehož boty si Guy pořídí ihned po nasazení hrdinských brýlí, nebo nafintěná sexbomba, z níž se ale později vyklube víc než jen natvrdlá blondýna.

Vedlejším obyvatelům Free City není věnováno mnoho prostoru, i tak jsou vykresleny v jisté míře do hloubky, takže si je také snadno zapamatujete.

Free Guy 3
Zdroj: 20th Century Studios

Níže vám povím, proč není Free Guy pouhou stupidní komedií. Humor zde však hraje velmi důležitou roli, a tak by bylo vhodné rozebrat si jeho charakter. Mnoho narážek a hlášek je určeno hlavně pro hráče videoher, je tedy otázkou, zda se stejnou mírou budou bavit lidé, kteří se světu videoher vyhýbají.

Lehce černý a násilný humor koresponduje s prostředím Free City, které, jak už bylo řečeno, připomíná prostředí GTA. Je vidět, že si tvůrci dali při vymýšlení vtípků záležet, protože klišé momentů se tu objevuje minimum, zatímco u většiny se jedná o kvalitní humor šitý hráčům přímo na míru.

Je nutno říci, že Free Guy se neodehrává pouze v herním světě Free City. Později se seznamujeme také s problémy lidí ve skutečném světě, přičemž zejména v druhé polovině filmu jsou tyto dvě dějové linky vyrovnané a ani jednu nemůžeme považovat za důležitější, jelikož se velmi rafinovaně prolínají.

Přestože interakce reálného světa a videohry přináší mnoho zábavných momentů, zároveň se nám postupně začíná vyjevovat důležitá zápletka, která prozatímnímu čistě komickému snímku dodává určitou hloubku.

Free Guy 4
Zdroj: 20th Century Studios

Kolísavé tempo

S rychlostí vyprávění se to má jako na horské dráze. Zatímco začátek příběhu je svižný, vtipný a podle mě skoro dokonalý, v pozdější fázi se film začíná zpomalovat, zrychlovat a opět zpomalovat, až jde z toho hlava kolem. Je to jistě dáno postupnou proměnou atmosféry filmu, kdy se z čistě akční komedie stává také lehce romantická a dramatická záležitost.

V kině jsem si občas všimla ztráty pozornosti při změně příběhového tempa, ve výsledku jde jen o maličkost, která na finálním dojmu nezanechá viditelné šrámy.

CGI efektů zde najdeme tolik, že bychom je ani na třetí zhlédnutí nedokázali spočítat. Nic jiného bych ale od filmu z videoherního prostředí neočekávala a myslím si, že do prostředí vcelku dobře zapadají. Celkový vzhled odpovídá nijak malému rozpočtu, který byl pro natočení zprostředkován a já v něm nevidím nic, co bych mohla zkritizovat.

Co se týče hudebního doprovodu, ve filmu se střídají občasné až epické skladby se známými popovými a rockovými klipy. Právě ten druhý typ je podle mě pro Free Guye osobitější a akčním scénám dodává tu pravou atmosféru, podobnou, jako například v Ready Player One.

Ryan Reynolds dokázal ztvárnit komplexní sympatickou postavu, pro kterou, jak se zdá, byl přímo stvořený. Ačkoli filmu lehce ubližuje nestálé tempo a humor je natolik osobitá věc, že také každému nemusí úplně sednout, opravdu nemám filmu více, co bych vytkla.

Free Guy 5
Zdroj: 20th Century Studios

Až na nepatrné drobnosti je tedy Free Guy konečně téměř dokonalým počinem z videoherního prostředí, který bych se nebála doporučit každému hráči. Zároveň pokud vás nadchl o něco starší snímek Ready Player One, jistě nebudete z Free Guye zklamaní.

Jedná se o úžasný akční komediální snímek, který vzápětí dokáže překvapit hloubkou a otázkami – kdo si zasluhuje na světě existovat či jak se vymanit z přiřazené role, která nám nestačí.

Free Guy

Režie: Shawn Levy

Scénář: Matt Lieberman, Zak Penn

Kamera: George Richmond

Hudba: Christophe Beck

Hrají: Ryan Reynolds, Jodie Comer, Joe Keery, Lil Rel Howery, Taika Waititi, Utkarsh Ambudkar, Britne Oldford, Owen Burke, Matty Cardarople, Alex Trebek a další

Závěrečné hodnocení
Zábava/příběh/kvalita
85 %
Míša Bartošová
Hráčka, čtenářka, studentka literatury a fitness nadšenkyně. Tohle všechno se snažím zařadit do svého každodenního života. Přečtu vše od klasiky po sci-fi, z her pak nejvíce holduji fantasy a JRPG. A protože se k mým závislostem přidaly také filmy a seriály z produkce Netflixu, většinou nevím, kde mi hlava stojí.
free-guy-ryan-reynolds-zachranuje-free-city-a-s-nim-i-povest-videohernich-filmu+ akční scény + herecké výkony + easter eggy, příběh + hudba + efekty - tempo vyprávění - humor nesedne každému