Dveře českých kin rozkopl Deadpool & Wolverine a diváci se mohou těšit na nejzábavnější superhrdinský film poslední dekády.
Je to neskutečně sprosté, je to neskutečně násilné, je to otevřeně zdvižený prostředníček na celý korporát Disney a jeho politiku absolutní korektnosti, ale je to hlavně neskutečně zábavná a skvěle zrežírovaná podívaná, kterou budete chtít vidět znovu.
Ruku na srdce, Marvel Cinematic Universe se po vydání Avengers: Endgame topí v naprosté korporátní nudě a šedi. Společnost Disney do diváků cpe horem a dolem naprosto unifikovanou, neoriginální, téměř strojovou „zábavu“, která u publika ale propadá na celé čáře.
Což pochopitelně vyvolává vášnivé debaty, kdo za to může. A už i v korporátu si všimli, že ničemu nepomůže, když ze všeho budou obviňovat rasistické a bigotní diváky.
Zatímco se žánr superhrdinských filmů utápěl v bahně šedého neúspěchu, objevil se trailer na třetí film s Deadpoolem. Mimo jiné tam zazněla věta: „Jsem Ježíš Marvelu,“ a už tehdy to byla nesmírně zábavná hláška. Jenže to nebyla jen hláška. To bylo proroctví.
Nový snímek s prostořekým antisuperhrdinou v rudém spandexu Deadpool & Wolverine vzbuzoval nadšená očekávání každým svým aspektem.
Už název sliboval to, co Ryan Reynolds postupně teasoval v obou předchozích snímcích, a to návrat Hugha Jackmana zpět do své ikonické role Wolverina, kterou ukončil výborným a důstojným snímek Logan: Wolverine z roku 2017. No a co myslíte?
První snímky z natáčení to potvrdily a Hugh Jackman se nejenže vrátil do své ikonické role, kterou začal v roce 2000 v ikonickém snímku X-Men, ale navíc ještě oblékl autentický kostým Wolverina.
Ve filmové sérii nosil regenerující se mutant různé superhrdinské obleky, ale všechny byly laděné do černo-červena a obloukem obcházely komiksovou předlohu, kde postava obléká sytě žlutý kostým s modrými prvky a vysokýma „ušima“.
Očekávání byla fakticky veliká a nyní konečně můžeme vidět na stříbrném plátně to, co Reynolds sliboval. Očekávání v ničem neselhala, naopak. Nabušený trailer sice poodhalil, co nový snímek bude obsahovat, ale ani v nejmenším nedokázal pokrýt, jak moc megalomanský ten snímek bude a jak neuvěřitelná prča to bude.
Všechno, jen ne korektní
Deadpool & Wolverine je naprosto fantastická a fantasticky přehnaná akční komedie, která si absolutně nevybíravým způsobem dělá legraci z celé filmové produkce a korporátní politiky společnosti Disney.
Jenže to nejsou jen ustavičně hlášky a narážky, celý snímek je koncipován jako takový protestfilm vůči zavedené tradici superhrdinských filmů posledních dvou dekád.
Zábava pro celou rodinu?
Zapomeňte, v tomhle filmu umírají stovky lidí v důkladných detailech a zcela originálními způsoby. Úvodní sekvence, který mimochodem naprosto perfektně navazuje na snímek Logan: Wolverine, posunuje úroveň filmového násilí na zcela novou úroveň. Ale dělá to naprosto vtipným a hlavně originálním způsobem. Toho násilí je ve filmu tolik, že to paroduje samo sebe.
Autorský tým naplno využívá toho, že ve snímku mají dva relativně nesmrtelné hrdiny, takže Deadpool s Wolverinem bojují proti sobě, i bok po boku, se stovkami nepřátel v mistrovsky naplánovaných choreografiích.
Je to doslova a do písmene tanec, protože na pozadí většiny bojových scén hraje nějaká řízná muzika a je úplně jedno, jestli to je orchestrální podkres nebo popový song z přelomu milénia, zrežírované je to k naprosté dokonalosti.
Slušnost?
Ani náhodou. Ryan Reynolds v roli Deadpoola dělá přesně to, co diváci zažili už dvakrát předtím – s ničím, ale fakt absolutně s ničím se nese*e. Nadává tak kreativně, že to mile překvapí i notorické sprosťáky.
To, co dokáže vypustit s pusy, vytváří novou kategorii sprostoty, ale absolutně to není bezúčelné a laciné. Jako již zmiňované násilí paroduje svou přehnaností sama sebe a současně je to tak originální a vtipné, že si ten snímek prostě budete užívat a nebudete se starat o nic jiného.
Čtvrtá zeď probouraná sbíječkou
Už v prvním Deadpoolovi začali tvůrci masivně používat techniky „prolomení čtvrté zdi“, kdy postava jakoby vystoupí ze svého filmového univerza a osloví napřímo diváky. Ve třetím filmu to skoro vypadá, jako kdyby tam žádná čtvrtá zeď nikdy nebyla a Reynolds se s diváky baví v jednom kuse. Až mu má člověk chuť odpovídat.
Funguje to výborně, protože díky tomuhle až stand-upovému humoru jsou mnohé hlášky a vtípky ještě víc kousavější. Zejména ty, které cílí na společnost Disney a její politiku absolutně korektní zábavy. Ta totiž nevyhnutelně vede k naprosto neoriginální nudě, na kterou v jednom kuse Reynolds naráží. Nebo na to, že bude úspěšné herce ždímat až do devadesáti.
Není to humor, který by vyžadoval nějakou hlubokou znalost filmového průmyslu nebo korporátních rozhodnutí firmy, každý vtip diváci pochopí hned a funguje samostatně.
Ona vlastně samotná stopáž filmu je jeden velký vtip, protože trvá jen zhruba dvě hodiny. Reynolds si několikrát během děje rejpne do tříhodinových snímků, které se v poslední době točí, a diváky to v polovině přestává bavit. A co myslíte? Stihnete se během dvou hodin a osmi minut nového Deadpoola & Wolverina nudit?
Ani náhodou!
Perfektní režie
Snímek je tak našlapaný, že akce přechází do klidnějších pasáží, aby se pak znovu odrazila k velké zběsilé sekvenci plné další epické akce.
V režisérském křesle usedl velmi zkušený a osvědčený Shawn Levy, který má na svědomí třeba výbornou akční parodii na počítačové hry Free Guy s Reynoldsem nebo skvělý snímek s boxujícími obřími roboty a Hughem Jackmanem Ocelová pěst.
Levy udržel tento bobtnající kotel nápadů, vtipů, urážek a bezuzdné akce na uzdě a dokázal vytvořit film, který se perfektně hodí do kin a který nerezignuje na klasické filmové řemeslo kvůli nějaké pomýlené agitce.
Nový snímek má především děj. Je to jednoduchý děj bez nějakých složitých zákrut, ale je dostatečně zajímavý, aby udržel divákovu pozornost, a vystupují v něm postavy dostatečně zajímavé, aby vyvolaly divákovu citovou reakci.
Teprve na tento absolutně nezbytný filmařský základ teprve začal tvůrčí tým věšet vše ostatní a díky tomu je nový snímek tak skvělou podívanou.
A v momentě, kdy už by se mohlo zdát, že už snímek nebude lepší, tak tvůrci odhalí svůj největší trumf, a tím jsou odkazy na staré superhrdinské filmy.
Vzpomínky na počátky žánru
Ve stínu masivního kolosu Marvel Cinematic Universe to skoro vypadá, jako kdyby žádné jiné superhrdinské filmy nebyly (a část publika ještě ani nebyla na světě, když měly v kinech premiéru), ale je až překvapivé, kolik takových snímků bylo.
Již zmiňovaná série X-Men vydržela nejdéle, ale pamatujete si na původní Fantastickou čtyřku? Na Daredevila s Benem Affleckem? Na Bladea?
Inu, Reynolds s Levym ano, a rozhodli se postavit na cameu různých herců celou zápletku a znovu na filmové plátno dostat postavy a jejich herce, kteří již dlouhá léta leží v zapomnění. Ona to vlastně nejsou camea pro jednorázové pobaví.
To, co začne jako parodie na nadužívaná camea, se záhy stočí do plnohodnotného děje, a tak to vydrží až do konce.
Občas to chce ale hodně lovit v paměti, kdo to je a kde hráli. Mladší diváci nebo ti, kteří superhrdinské filmy nemají tak nakoukané, budou v tomhle bodě značně v nevýhodě a přijdou o notný kus zážitku.
Když se třeba na scéně objeví Wesley Snipes, nebudou tušit, proč část kina vydechla překvapením a snaží se zakrýt slzu dojetí v oku. Nebo jak je možné, že Luke Evans na sobě nemá ten tolik známý a ikonický kostým…
Snímek však není jen samoúčelná přehlídka dávno zapomenutých postav, která z diváků ždímá nostalgii a vydává ji za příběh. Tito superhrdinové v ději mají svou roli a tu plní na výbornou. I když mají jen epizodní roli nebo několik vět, každá dostane zaslouženou pozornost a možnost zazářit.
A to jsem ještě nezmínil záporáky celého filmu. Ono totiž stále platí to, že kladný hrdina je jen tak dobrý, jak zlý je jeho protivník. A tady se do hry dostávají hned dva, postupně si předají štafetu a panenko skákavá, jak skvěle zahraní ti záporáci jsou.
Matthew Macfadyen začne jako Paradox v roli korporátního šmejda s neodolatelným britským přízvukem, aby pak s kartami pořádně zamíchala Emma Corrin, která coby omnipotentní mutantka Cassandra Nova nemá problém strhnout s postavy kůži a nechat zbytek těla, aby se prostě rozpadl.
Ježíš Marvelu
Je proto až neuvěřitelné, jak skvěle tento mix komedie, parodie, krvavé akce, nostalgie a superhrdinství funguje. Naprosto a jednoznačně platí, že Deadpool je Ježíš Marvelu. Tento snímek přináší divákům něco, co už dlouho pod hlavičkou MCU neviděli – originalitu a tvůrčí odvahu vystoupit z komfortní zóny hrát to na jistotu. Z toho také plyne další skvělá věc – je to přesně ten snímek, který chcete vidět v kině.
Je natočený tak, abyste na širokém plátně a s pořádným zvukem naplno ocenili tu souhru skvělé režie, úžasných hereckých výkonů, chytrého scénáře, výborně nastavené scény, dynamické choreografie i chytlavého a dobře vybraného hudebního doprovodu.
Deadpool & Wolverine jsou skvělý akční výplach do kina. Naprosto ukázkový blockbuster, který diváky vezme na skvělou jízdu, po které budou chtít jet hned znovu.
Víc takových filmů, prosím!
Deadpool & Wolverine
Délka: 128 min
Režie: Shawn Levy
Scénář: Shawn Levy, Rhett Reese, Ryan Reynolds, Zeb Wells, Paul Wernick
Kamera: George Richmond
Hudba: Rob Simonsen
Hrají: Ryan Reynolds, Hugh Jackman, Emma Corrin, Matthew Macfadyen, Rob Delaney, Jon Favreau, Morena Baccarin, Leslie Uggams, Karan Soni a mnoho dalších