Předně, než se pustíte do čtení, tak to tady proklikejte a najděte tlačítko, kterým potvrzujete, že můžete číst věci dovolené až po desáté večer. Našli, nenašli? Tak asi počkejte do těch desíti, anebo se na jeho hledání vybodněte a čtěte dál. Deadpool si s takovýma hloupostma taky hlavu neláme. Bere to šmahem. Korektnost tohohle filmu si můžete domyslet leda tak, jak se mu bimbá u rozkroku v těch záběrech, kdy mu pod košilí dorůstají nožičky a které prostě nedostanete z hlavy. Tolik ke korektnosti, pojďme si to užít.

Dívejte se s kým chcete, ale dobře si to rozmyslete

Za další si rozmyslete s kým to budete sledovat. Máte několik variant:
Vezměte svoje nerdí kamarády, kteří viděli první díl a ideálně i všechny díly Žraločího tornáda a po skončení si můžete poměřovat velikost svých obzorů či hrát kdo dál dočůrá v soutěži “poznej odkazy a odhal vtípky”. Nebo vezměte milovanou bytost.

Pokud je tou milovanou bytostí malé dítě. Dejte mu před začátkem pusu na rozloučenou a po skončení bijáku očekávejte, že vás bude čekat paní ze sociálky s policisty. V průběhu sledování s dítětem si připravte epický výstup ke svému zatčení za ohrožování mravní výchovy, inspirace k tomu jak se nechat zatknout s trapnou grácií načerpáte od týpka v červeným dost a robě bude mít jistě na co vzpomínat.

Anebo vezměte přítelkyni, jasně, klidně manželku. Prověří to váš vztah. Buďto vás vaše milovaná zatratí jako zvrhlíka, a nebo si to s vámi bude chtít rozdat ještě než projdete kolem těch brigádníků v multiplexu, co čekají po skončení až se poslední nadšenec do potitulkových scén zvedne a budou moci uklidit použité kondomy a popcorn v sále.

Konečně, klidně běžte do kina sami, libo-li tak v červeném oblečku nebo si ho oblečte až doma, kdy budete googlit, co je to dubstep, či co vám uniklo a smát se ještě dodatečně. Sami, no.

Správná disneyovka

Jako správná disneyovka… (Ano, disneyovka, fanoušci vzpomenou flame z prosince 2017, kdy Disney kupoval majoritu ve studiu Fox a ze spojení Disney a Deadpool vzniklo mnoho vtípků a obav, jak tohle dopadne).

Takže, jako správná disneyovka i druhý Deadpool začíná vraždou. A to je asi tak všechno, co potřebujete vědět k ději.

Film očekává, že nepotřebujete žádné trivia. Víte, že Wade je bývalý žoldák doslova až za hrob milující bývalou prostitutku Vanessu (Morena Baccarin), který skončil v prackách magorů, jež mu přislíbili zbavit se rakoviny a návdavkem dostal regeneraci tak silnou, že je v podstatě nezničitelný – a tak se zrodil Deadpool.

Tohle všechno už divák jistě ví a jakýmkoli opakováním se film nezdržuje, přesto není děravý, je bez logických lapsů, když připustíme superschopnosti coby premisu, a příjemně odsýpá.

Hodnocení, jaká byla kamera, hudba, jak mocné byly speciální efekty se může Deadpool smát, nablít do masky anebo si do ní nacpat čtvrt kila koksu.

Tento marvelovský kus nám nabízí exkurz do universa, které se protíná s X-Men, tedy s mutanty, kteří svoji superschopnost/mutaci tu více tu méně zvládají držet na uzdě a používat k dobrému nebo ke zlému, to už záleží.

Deadpoolova superschopnost rychlého a ještě rychlejšího hojení neprošla X-Mení “První třídou” a ostatně, když jej do univerzity Profesora X okolnosti zavanou, kvapem bere kramle a celkově s touhle skupinkou jedná dosti s despektem, což je ilustrováno jízlivostmi na adresu Colossuse, i ostatních X-Menů, které známe i z prvního dílu. Koneckonců, nálepka X-Men Deadpoolovi nepřijde genderově vyvážena a založí si vlastní skupinu superhrdinů X-Force. Tím, kdo a jak v X-Force zaperlí se nechte překvapit, prozradím jenom, že štěstěnou oplývající nová postava Domino (Zazie Beetz -tu asi neznáte, ale odteď budete) si pro sebe získá kus filmu a budete s potěšením sledovat její kousky.

Další významný mutant na scéně je Firefist, tlouštík s ohnivýma rukama (Julian Dennison — možná znáte z Hon na pačlověky), kvůli kterému se děj filmu zvrátí poprvé, podruhé i potřetí. A konečně je tu slibovaný Cable (Josh Brolin — kdysi jednooký Willy v Goonies, jinak komixový matador, tentokrát v tělové barvě, zato s robotickou rukou, ale kterého diváka v téhle době ještě bere robotická ruka, že?) Proč slibovaný?

Vzpomínáte na potitulkovou scénu z jedničky. Deadpool v županu? Volně cituji:
“Vy jste ještě tady?”…
…“Prozradím vám, že bude Cable”
“Úžasná postava, bionická ruka, cestování časem.”
“Jen ještě nevíme, kdo ho bude hrát.”
“Potřebujeme velkýho chlápka s plochou hlavou.”
“Mohl by to být Mel Gibson, Dolph Lundgren, Keira Knightley… Kdo ví?”

Nakonec se Keira castingů zřejmě nezúčastnila, ale do užšího výběru se dostal třebas Brad Pitt a Brolin nakonec roli získal. Pro tedy Brada Pitta v tomto díle jenom poskrovnu a v jiné roli.

Z trailerů je jasné, že Deadpool a Cable se buď pozabíjí nebo skamarádí, a nebo něco jiného. A tak máme o zábavu postaráno.

Samotný Deadpool (Ryan Reynolds — titulní herec a spoluautor) – přemýšleli jste někdy o tom, že v tom červeném kostýmu je celou dobu kaskadér? I když tu masku sundá, taky ho moc nepoznáte, ale kašlete na to. Andymu Serkisovi jsme taky Gluma v LOTR nebo Césara v Planetě opic mohli jen věřit. Takový je holt náš cinefilní svět.

A pak jsou tu další, jejichž jména tu nesmím vyslovit, jako třeba Hugh Jackman. Jejda, to mi ujelo, pardon!

Krása i ďábel spočívají v detailu

Rozhodně neplatí, že všechno, co potřebujete vědět, jste viděli v trailerech. Z trailerů zvíme jenom to, že Deadpool je znovu na scéně a že mu sekunduje Cable. Kdo chtěl a na druhý díl se po zjevení prvního dílu těšil, mohl se připravovat zveřejňovanými teaser trailery, které anoncovaly, že Deadpool se vrátí a bude tam více toho, co jste milovali na jedničce.

Sečtěte si tříštění pozornosti mezi hlavní dějovou linku se třemi zásadními twisty aktuálního děje na plátně, kde se dějí některé vtípky na pozadí, sledování titulků a vychytávání metaobsahu. Vyjde vám, že pokud nechcete jen klouzat po povrchu filmu, který má všechno, aby obstál na festivalu pozorného diváka, čeká vás náročná podívaná.

Rozhodně je to snazší zážitek pro ty, co viděli první díl a pro ty, kteří vládnou angličtinou tak, že titulky nepotřebují pro přežití a nemusejí se zabývat drobnostmi, třeba jak někdo (František Fuka — zřejmě nejlepší volba pro titulky k tomuto filmu u nás) přeložil třebas “Kiss me like you miss me, Red!”

Takový drobný test. Jestli si v jednom okamžiku budete myslet, že v písni na pozadí chor zpívá “Holy shitballs…” sledujete pozorně a máte pravdu, zpívá se to tam. Neustávejte tedy v pozornosti, jste na dobré cestě si to užít.

Podobně jako malé děti dostaly před pár lety na hraní Lego universum v Lego Movie, tak velcí kluci a drsný holky dostaly na hraní Deadpoola, mohou si představit cokoli. Oddělat, roztrhnout, prostřelit, vybouchnout… A on se vždycky složí a ještě u toho udělá vtípek, wow.

Díky úspěchu prvního dílu má Reynolds sice sem tam urvanou hlavu či nohy, díry kdekoli, ale rozhodně nemá svázané ruce a nakládá divákovi padesát odstínů černého humoru, co se do něj vejde.

Správná disneyovka 2

Jako správná disneyovka, i druhý Deadpool je plný životního moudra, překvapivých zvratů, lásky, nezištnosti, hapyendů, sebeobětování, hledání rodinného štěstí, princezen (Sorry! Spoiler: princezna tam nebyla, tedy aspoň na první skouknutí. Princeznu si škrtněte)

Jako správná marvelovka, i druhý Deadpool je plný mluvených i vizuálních hlášek, rádoby náhodného setkávání superhrdinů a jejich propriet, ironických poznámek na superschopnosti a neschopnosti. Fakt jsem čekal, zjevení Strážců galaxie či jiných Avengers a Deadpoolův dotaz: A vy jste, k čertu kdo? (Sorry! To je zřejmě z jiné recenze)

Jestli vám tohle stačí ke spokojenosti, odlepte zpocený zadek od počítače a vyražte do kina nebo pokud jste zaspali a čtete si to až po letech, kdy kina dávají kdovíco, si Deadpoola 2 koukejte sehnat a užít si.

Jestli vám to nestačí, zkuste Deadpoola vzít vážněji. Ten chlapík chce být s tou, kterou miluje a ruku na srdce, kdo z nás ne. Ten chlapík se bojí. Jasně, jeho noční můrou je to, že, sakra, nemůže chcípnout. A to si buďte jisti, že se vždycky najde nějaký snaživý cvok, co to zubaté překazí… Má to prostě těžké.

Víte, když jsme byli malí, tak fungovalo takové to, že bychom chtěli být v kůži toho či onoho filmového hrdiny. Kdo pamatuje Vinetoua, ví o čem se mluví.

Teď, když už jsme velcí, funguje takový to, že bychom určitě nechtěli být v kůži hrdiny. Zatraceně nechtěli. Už totiž víme jak chutná žluč života, ale nevíme jak chutná pocit díry v hlavě nebo střev, který jednomu visí od pasu dolů. Tak sledujeme, bavíme se a superhrdinové nám nastavují zrcadla.

Komfortní zónou Deadpoola (chcete-li Wade Wilsona, ať nejedeme jen v těch přezdívkách) je gauč, crocsky na nohou, vytahané triko a nějaký film sledovaný v mamahotelu u slepé Al. Ano, k mamahotelu lze zřejmě tento nekonvenční vztah asi přirovnat nejlépe. Dovolím si v těchto kulisách představit část cílovky, kdo takto žije?

Nejen, ale mnohdy právě, fanoušci komixů, kteří buďto mají málo síly k tomu někomu říct “miluji tě” anebo to někomu již řekli a přišli o něj a hledají, kam svoji lásku směrovat. Je možná cesta celou svoji citlivost a něhu zabalit do masky a dělat ze sebe drsňáka, všechno, co by mohlo být hluboké a važné stočit do vtípku a odvést tak pozornost od bolesti fyzické či té vnitřní a užívat své superschopnosti.

Děj zároveň před vedlejšími postavami (Firefist, Dopinger-ten taxikář ) vztyčuje ukazovák a varuje, kam to může směřovat, když drsnost či touha po pomstě, rozumějte: zneužití superschopnosti, převáží a stane se hnací silou života. Ono se potom může stát, že o svoji schopnost přijdete a co potom zbude? V tomto případě láskou soužený, jakoby popálený týpek s rakovinou…

Cinefilní outro

Jak říkám, rozmyslete si s kým půjdete. Víte s kým jsem byl v kině já?  Přemýšlel jsem, že bychom mohli do takového toho 4DX, jak se s vámi houpou sedačky a stříká vám cosi do obličeje, ale nakonec je to zbytečné, budete se třást smíchy a ucvrkávat blahem, takže nic víc i včetně 3D netřeba, rozměrů najdete dost i bez technologických vymožeností. Já byl s dalšími třemi nerdy. Jen se mi klidně smějte.

Ale vedle mne seděla slečna s mladíkem a ptám se: Lidi, kde ta byla, když jsem hledal matku svých dětí? Ta se vám smála, úplně přesně se mnou, takové až kosmologické souznění dvou cizích lidí na cizích sedačkách v multiplexu.

A víte co se stalo po skončení? Ona nadšeně rozkládala rukama vykládala tomu mladíkovi, řehnila se. A ten mladík? Ten dělal takové to “Hmmm, hm, hmm…” Veřejně prohlašuji: “Ten chlapík je suchar, dámy a pánové!” Přeji jim klidný rozchod a slečně mávám. Haló, tady jsem!

Snímání červené masky

K hodnocení napíši, že jestli se vám líbil první díl, běžte a buďte spokojeni. Publikum se jistě rozdělí na to, které našlo další srdcovku a budou souznět s autory, pro které práce na Deadpool 2 zjevně byla rovněž srdeční záležitostí a zbytek jsou diváci, kteří recenzi shrnou lakonicky : “Blbost!”. Jako srdcař bych volal a ptal se: “Co by ještě chtěli!? Neboť mi k dokonalosti tohohle bijáku chybělo jenom to setkání s Avengers!”

Deadpool 2

Režie: David Leitch

Délka: 119min

Scénář: Rhett Reese, Paul Wernick, Ryan Reynolds

Kamera: Jonathan Sela

Soundtrack: Tyler Bates

Hrají: Ryan Reynolds, Josh Brolin, Morena Baccarin, Zazie Beetz, Julian Dennison a další…

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

Milan Kovář
Srdcař amatér, co přečetl Neználka už ve školce a potom pod peřinou vše, co bolševik umožnil. Vzpouru mozků, Kruanovu cestu, Galaxiu, Arnala... Dětská sobotní odpoledne jsem trávil s utěrkou u nádobí při poslechu rozhlasových her, kde královnou mých pozdějších vlhkých snů byla doktorka Draga Milčevová (O. Neff, Ano, jsem robot). Po převratu mi do života vstoupili třebas Tolkien, Vasmírná odyssea 2001, A.C. Clarke a Dračí Doupě, kterým jsem propadl a které tlačím i do svých dětí. A stále hledám a objevuji filmy, knihy, komixy, které o další krůček rozšiřují nekonečné hranice lidské fantazie.