Ú.P.V.O. – Černý plamen cover
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Zatímco neutuchající a vražedný žabí mor pustoší Severní Ameriku a terénní agenti mají plné ruce práce bojem a likvidací líhní podivných žabích monster, dávají se do pohybu věci, které slibují temný a nezvratný osud nejen našim hrdinům, ale zřejmě i celému světu. Události se přiostřují a již nejde o lokální šarvátky, ale místy o apokalypsu v přímém přenosu.

Černý plamen drnká na o poznání temnější strunu než jeho předchůdci. Globální katastrofa eskaluje a na jazyk se vkrádá slovo apokalypsa. Úřad pro paranormální výzkum a obranu má víc práce než kdy dříve a spoléhá se na něj celá vláda – žabí mor se totiž nekontrolovatelně šíří po celých Spojených státech.

Ú.P.V.O. – Černý plamen 1
Zdroj: Nakladatelství Comics Centrum

Všude se objevují velké líhně a zelené potvory jsou neustále opovážlivější a své výboje podnikají i v obydlených oblastech, což si dříve netroufli. Silný tým pod vedením kapitána Daimia se mnohem méně zaobírá výzkumem a mnohem více obranou.

Prst na spoušti, neustávající střelba na žabí monstra a vypalování líhní – z toho se stal denní chléb Ú.P.V.O. Tempo je mnohem urputnější a je zde mnohem méně prostoru na vydechnutí a zpracování emocí, neřkuli na lyrická intermezza, na škodu to ale rozhodně není.

Základní osu příběhu tvoří samotný boj proti nadpřirozené epidemii žabích stvoření, který vypukl již v třetím svazku série, knize Žabí mor. Tento boj neutuchá a postupně se ukazuje, že jsou dokonce tací, kteří jej naopak přiživují.

Do hry znovu vstupuje společnost Zinco, která kdysi fungovala jako zbrojovka Ú.P.V.O. a z jejíhož šéfa, Rodericka Zinca, se nakonec vyklubal sympatizant a spolupracovník projektu Ragnarok a jeho pohrobků (kdo si chce tento příběh připomenout, musí se vrátit až do druhého svazku Hellboyovy série Probuzení ďábla).

V současnosti se do čela společnosti nesmlouvavě dere Landis Pope, přičemž hned první pohled do jeho tajné pracovny jasně ukáže, odkud vítr vaně – nacistické praporce, okultní předměty a kuriozity spjaté s Třetí říší rozhodně nesignalizují, že by šlo o altruistického filantropa.

Postupně sledujeme jeho vzestup k moci v rámci společnosti, podporu experimentů s žábami i jeho velký projekt impozantního kovového obleku, kde přilbu obemykají zlověstné černé plameny.

Ú.P.V.O. mezitím tápe v temnotách co se týče nějakého důslednějšího řešení problému s epidemií. Původ je sice jasný – vše začalo drobnou sporou bytosti zvané Sadu Hem z prostor Cavendish Hall.

Fakt, že tuto sporu Ú.P.V.O. nezničila, ale pěstovala a pozorovala v jedné ze svých laboratořích mělo ve třetím svazku série za následek propuknutí epidemie a rozkvět nejen líhní, ale i podivných kultů. V současnosti je, i přes veškeré snahy úřadu a plné bojové nasazení, záplava žab pomalu nezvladatelná, a to i přes efektivitu kapitána Daimia.

Jediným vodítkem zůstává zvláštní runové písmo, které pochází zřejmě přímo od oněch monster a kterým zanechávají vzkazy na zdech svých líhní (či svatyň) a které se Johann Kraus marně snaží rozluštit.

Zcela jisté je, že se schyluje k něčemu neblahému ba přímo katastrofickému. K tomu vedou i útrapy pyrokinetičky Liz Shermanové, která zápasí se svými sny, kde ji navštěvuje podivný orientálec, který ji poněkud arogantním, a navíc velice kryptickým způsobem varuje před nadcházejícími událostmi, aniž by ovšem dal k lepšímu konkrétní radu.

To celkově přispívá k ne zcela ideální atmosféře na samotném úřadu – Liz sužují podivné sny hraničící až příliš těsně s realitou, Johann marně bojuje s podivným runovým písmem a všechny snahy o jeho rozluštění selhávají.

Abe Sapiens se stále není s to vyrovnat s vlastní minulostí a zcela rezignuje na terénní operace a dá se na kancelářskou práci a kapitán Daimio dělá, co může, ale i nad ním se stále vznáší řada otazníků, jako například jak přežil vlastní smrt a proč využívá služeb náhle zázračně mizejícího asijského maséra.

Jediný homunkulus Roger se zdá být v největší pohodě. V kapitánu Daimiovi zřejmě našel svůj velký vzor a kopíruje nejen jeho chování a zvyky (až do komické míry), ale také jeho efektivitu, což je pro úřad požehnáním.

A zatímco se tedy naši hrdinové vyrovnávají se stresem a neustálou akcí (a drtivými personálními ztrátami), Landis Pope, nyní již ředitel a většinový vlastník firmy Zinco, experimentuje na žábách, a dokonce je naučí mluvit.

Vše spěje k uskutečnění jeho ambiciózního, řádně proradného a pochopitelně také krátkozrakého plánu, který má vést, jak také jinak, k dosažení nadpozemské moci a síly. Že vše nedopadne tak, jak si představoval, je zřejmě nabíledni a je to zcela v souladu s pravidly žánru.

Krom samotných monster, a podivných výjevů z míst jejich líhní a rituálních míst se nám dostane i další porce vizuálních orgií.

Samozřejmostí je celá plejáda laboratorních prostor (přičemž ty ze Zinca jsou přímou poctou Jacku Kirbymu, jak je uvedeno v poznámkách ke skicáři), dále velice působivý kostým, který dal svazku název a další přírůstek do Mignolovy horrorové mytologie monster a prastarých entit – Kata Hem, monstrózní pokračovatel ničitele Sadu Hema (kterého známe hned z prvního hellboyovského svazku, tedy z knihy Sémě zkázy).

Kata Hem je jeden z tři sta šedesáti devíti Ogdru Hem, tedy menších zkázonosných potomků a heroldů draků Ogdru Jahad – nositelů apokalypsy. Právě tyto mytologické linky činí ze série onen plnohodnotný zážitek něčeho vpravdě velkého a epického. Pro radost zkuste nahlédnout znovu do prvních svazků, uvidíte je už zcela jinýma očima.

Černý plamen je zatím nejdynamičtějším vstupem v rámci celé série. Nasazuje urputnější tempo a a lehkostí a bravurou buduje napětí a vzrušení. To, že zde chybí podobná lyrická intermezza, jako tomu bylo ve chvílích, kdy Abe kontemploval nad svou minulostí je skutečně jen drobounká vada na kráse, zmírnění tempa nám totiž zde totiž přináší spíše některé zvraty, které nesou velice silný emoční náboj, obzvláště pro dedikovaného čtenáře.

Spolupráce Mignoly, Arcudiho a Davise nám dala další klenot, který nám zatím neřekne, jestli tuto apokalypsu svět přežije, ale ujistí nás, že i kdyby ne, tak to bude skvělá podívaná.

Ú.P.V.O. – Černý plamen

Scénář: Mike Mignola, John Arcudi

Kresba: Guy Davis

Vydal: Nakladatelství Comics Centrum, 2016

Překlad: Jan Kantůrek

Počet stran: 176 stran

Cena: 419 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost:
91 %
Zpracování, cena:
91 %
Styl, překlad:
91 %
Cíl knihy, splnění:
91 %
Václav Valtr
Sinolog, divadelník a dj. Milovník velkolepých fikčních vesmírů, spekulativní fikce, SW i ST, HP i LoTR, young adult i pohádek. A v neposední řadě otec dvou dětí, u kterých doufá, že podědí jeho lásku k fantastice.
cerny-plamen-nacismem-posedly-reditel-mocne-korporace-privadi-k-z-davne-minulosti-zvestovatele-konce-lidstva+ Silný emoční náboj + Velká míra akce - Málo času na vydechnutí - Pro samou epiku chybí trošička lyriky