Stephen King: Carrie cover
Zdroj / Autor: Laz Marquez

Jsou díla, která se neomrzí, nezapadnout a zůstanou milníkem literární tvorby. A Carrie rozhodně jeden takový milník představuje. Jak se ale stalo, že krátký děsivý příběh o šikanované středoškolačce s telekinetickými schopnostmi má své místo na knižních pultech už několik generací?

Brzy tomu bude padesát let, kdy první vydání Carrie spatřilo světlo světa. Prvotina dnes velmi uznávaného autora se dočkala několika filmových zpracování, muzikálového uvedení a čtyř vydání jen na tuzemském trhu.

To vše svědčí o faktu, že Carrie není prvoplánové hororové dílo. Kniha převážně hovoří o dopadech náboženského extremismu a xenofobní společnosti na dospívající dívku. Postavy se zde sestávají téměř archetypy moderní doby.

Kdo ještě neví, tak…

… Carrieta Whiteová, dospívající dívka, je dlouhodobě terčem posměšků na Chamberlainské střední škole. Vyrůstá s fanaticky věřící matkou, je vyloučena ze společnosti vrstevníků, kteří si z ní neustále utahují kvůli její víře i vzhledu, mírné nadváze či pubertálnímu akné. Překážkou k jejímu začlenění do společnosti přitom není ona sama, ale matka, která veškeré projevy dospívání považuje za hřích.

Bradavky měly barvu bílé kávy. Přejela si po nich rukama a tělem jí proběhlo mírné zachvění. Zlo, špatnost, bylo to tu. Matka jí říkala, že něco takového existuje. A to Něco je nebezpečné, pradávné a nevýslovně zlé.

(…)

Carrie si myslela, že ono Něco už k ní přišlo. Zakryla si rukama prsa (nečisté polštáře) a kůži měla chladnou, ale bradavky jí žhnuly a byly tuhé, a když si za jednu zatahala, byla náhle slabá a úplně rozložená. Ano, tohle bylo to Něco.

Když Carrie dostane první menstruaci ve školních sprchách, neví oč se jedná a má strach, že vykrvácí, ostatní dívky se jí krutě posmívají. Zastane se jí až tělocvikářka slečna Desjardinová, která Carrie uklidní a ostatním dívkám udělí týden tělocviku po škole. Kdo odmítne, má zákaz blížícího se maturitního plesu.

Vzepře se jen Christine, která se domnívá, že se ničím neprovinila a ta Whiteovic kráva si to zasloužila. Její kamarádka Sue se za své jednání stydí a ve snaze jej nějak odčinit, požádá svého přítele Tommyho, aby vzal Carrie na maturitní ples. Což rozlítí právě Christine a s přítelem Billym naplánují pomstu.

Stephen King: Carrie obálka
Zdroj: Nakladatelství Beta-Dobrovský

Po traumatizujícím zážitku ve sprchách v sobě Carrie objeví telekinetické schopnosti, tedy ovládání věcí prostřednictvím myšlenek. Uvědomí si, že to není poprvé, kdy něco podobného dokázala. Pomalu se učí své znovu objevené schopnosti ovládat, až se nakonec vzepře matce, aby mohla jít na ples.

V hlavní roli

Postavy v knize mají přesně danou roli, kterou přesvědčivě zastávají. Margaret Whiteová, Carrieina matka, představuje mírumilovnou ovečku boží, přesvědčenou o zhýralosti okolního světa, před nimž se snaží Carrie uchránit. Sama trpí sklony k sebepoškozování, její počínání hraničí s paranoiou a výchovné metody naplňují znaky týrání. Svou dceru ponižuje, trestá fyzicky i psychicky.

Carrie pod vlivem této výchovy samozřejmě nezapadá do party, je tichá, jiná, zvláštní. Jakákoliv odlišnost v náctiletém věku je bohužel vždy důvod k posměškům.

Slečna Desjradinová sehrává klíčovou roli, protože právě ona se pokusí propojit Carrie s jejími vrstevníky, navíc je první, u níž dívka najde zastání a chybějící podporu připomínající tu mateřskou.

Christine je bohatá namyšlená dívka, přesvědčená o tom, že Carrie si výsměch zasloužila a nikdo nemá právo ji zakazovat ples. Její přítel Billy je klasický křupan, který se pro trochu povyražení nechá zmanipulovat, i když stejně jako Chris trpí bludem, že on je pánem situace. Za to Sue zastává roli sociálně uvědomělé inteligentní dívky. Paradoxně je to právě její sebereflexe, která dá do běhu smrtící kolo událostí.

Trocha teorie

Původně napsal King Carrie jako povídku pro časopis Cavalier (v knize vystupuje hotel Kavalír, v němž se odehraje většina špatných rozhodnutí) a Carrie nesnášel. Jen díky své ženě Tabithě příběh dokončil.

Vznikla krátká novela, kterou až postupně proložil fiktivními novinovými články, záznamy výpovědí, či výňatky z několika odborných knih, které se zabývají Carrieiným případem. Mezi ty nejzajímavější části patří citace z životopisné knihy Sue Snellové.

Další zvláštností je využití kompozičních prostředků. V závorkách je uvedeno nevyslovené, nebo myšlenky a pocity. Působí to trochu rušivým dojmem, ale zároveň stupňuje vyznění.

King se od začátku děje nijak nebál spoilerovat a mluvit o tragédii, která se odehrála na maturitním plese. Už na začátku se tak dočkáme zmínek o ničivém požáru a stovkách obětí. Protože příběh Carrie je i svědectvím o následcích našich činů a rozhodnutí, nijak to neubírá na napětí.

Vyprávění nezúčastněným pozorovatelem a nelineárně nastolený konec, umožňuje čtenáři komplexní vhled do celé situace.

Přesah

Závěr za sebou zanechává spoustu palčivých otázek. I když si v první řadě hraje s myšlenkou, zda-li je svět v bezpečí za předpokladu, že existují další jedinci s telekinetickými schopnostmi, předkládá toho daleko více. Kam až může dojít náboženský fanatismus? Kde končí dětské pošťuchování a začíná jít do tuhého? A co by změnil včasný pedagogický zásah?

Ačkoliv je kniha bezesporu hororového ražení s prvky nadpřirozena, jde zároveň o rozbor mezilidských vztahů. King ve svých románech často pracuje s myšlenkou co by kdyby? Rád fabuluje na nejrůznější témata, skrz něž promlouvá k světu.

Carrie je bezesporu nadčasové dílo, a to zejména proto, že šikana stále zcela nevymizela za školního prostřední. Navíc (a bohužel) i v současném světě často stojí ublížený jedinec za masovými vraždami. Je snad třeba tomu předcházet zákazem podobné literatury?

Velmi výstižně se k tomuto tématu vyjádřil King v eseji Guns: „Žádné dítě nikdy nespáchalo násilný čin, který by byl vyprovokován deskou Metallicy, Marilyna Mansona nebo románem Stephena Kinga. Jestli se na to vymlouváte, tak ignorujete skutečné příčiny a chcete léčit příznaky. Pokud z toho obviňujete filmy a knihy, je to jako kdybyste zabili posla, protože vám přinesl špatnou zprávu.“

A právě tuto situaci skvěle rozebral v Carrie. Nejen jedinec, ale společnost je vina. Kdyby  matka Carrie nebyla zaslepená vírou, kdyby spolužačky měly více empatie, kdyby společnost nebrala odlišnost jako sociální stigma. Kdyby…

Čtvrté vydání u nás má na svědomí opět Kingovo domovské nakladatelství Beta-Dobrovský a zvolilo osvědčeného překladatele Ivana Němečka. Obálka vyobrazuje symboly knihy, tedy dívku a krev. Plus rozhodně sklízí za anonymizaci ženské postavy.

A jestli lze něco vyčíst? Snad jen to, že na straně 133 je tvrzení, že otec Carrie zabránil Margaret, aby svou dceru zabila. Ovšem už na začátku je čtenáři sděleno, že umřel ještě před narozením své dcery. Ale technicky vzato se toto zmrtvýchvstání dá považovat za další blud Margarety Whiteové.

Kniha Carrie je zkrátka výjimečné dílo. V roce prvního vydání (1974) popisovala vlastně blízkou budoucnost (1979). Byla zakazovaná na školách hlavně kvůli vyobrazení násilí, sexu nezletilých a náboženskému zostuzování. Přesto, nebo právě proto se jí prodalo přes miliony výtisků po celém světě.

Pozorný čtenář zde nalezne i spousty mouder vyřčených hlavními protagonisty nebo napsaných mezi řádky. Mít v knihovně jeden nebo více výtisků k je sice povinnost pro všechny fanouška Kinga, ale zároveň by měli zbystřit a číst všichni knihomolové.

Stephen King: Carrie

Vydal: Nakladatelství Beta-Dobrovský, 2022

Překlad: Ivan Němeček

Počet stran + vazba: 216, brožovaná

Cena:  269 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
98 %
Zpracování, cena
90 %
Styl a překlad
88 %
Cíl knihy, splnění
90 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
carrie-kultovni-dilo-stephena-kinga-v-novem-havu-ale-se-stejne-uhrancivym-obsahem-a-poselstvim+ nadčasové vyznění + originální práce s textem + jasné postavy - hledat mínusy na kultovním díle je jako mučení koťátek, dala by se vytknout mizerná příprava na zfingování hlasování o králi a královně maturitního plesu, která byla lépe zinscenovaná ve filmech