Pohádky a pohádkový svět umí být někdy i pěkně zákeřné, plné nástrah, smůly a prokletí. Takže se pak nemůžeme divit, že Locika krade jablíčka Sněhurce, Paleček blokuje cestu Kocourovi v botách nebo Král drozdí brada se nedostane ani z města, jelikož mu kostky nenesou žádné štěstí.
Čarovné kostky jsou rodinnou hrou, která má zabavit jak dospělé hráče, tak i ty mladší. Doporučený věk je až od deseti let, ale spíše bych to viděl ještě na pár let více. Ne, že by desetileté dítě nepochopilo pravidla, ale vzhledem k zákeřnostem to nemusí být pro mladší dobře přijato.
Herní doba je okolo jedné hodiny, samozřejmě záleží na počtu hráčů, a ve dvou se dá celá partie dohrát do půl hodinky. Co se týče nějaké přípravy před začátkem hry a pochopení pravidel, ty jsou velmi rychlé a snadné, takže vše snadno vstřebá i příležitostný hráč deskových her.
Cesta do kouzelného světa
Na první pohled už zaujme vcelku veliká krabice s pěknou ilustrací, která znázorňuje pohádkové postavy vyskytující se ve hře, jak se baví u ohně. Stejná ilustrace se nachází i na pravidlech. Ty jsou snadno pochopitelná, a proto i jejich nastudování příliš času nezabere.
Základem je pak herní deska. Jejím středem je malé městečko, které slouží jako počáteční místo pro start putování a také pro příjímání dalších úkolů. Kromě města obsahuje několik pohádkových bytostí, staveb, vedlejších postav a oblastí.
Místa jako oblaka, peklo, oceán či velehory kromě krajiny zastupují i pohádkové bytosti v podobě draka, obra, nebo pekelného psa. Tyto oblasti slouží pouze k plnění úkolů, stejně tak stavby, jakými jsou studna, most, kostel a hostinec. Úkoly se skládají převážně z činností někam dojít, něco vzít a někomu to odnést nebo někomu donést daný počet surovin.
Suroviny je možné získávat na určitých místech. Pro chleba je potřeba dojít k peci, jablka je možné získat u jabloně a zlato v truhle. Úkoly jsou rozděleny do tří úrovní a na základě toho jsou i bodově ohodnoceny. Každá úroveň má svůj balíček karet a na začátku si každý hráč může vybrat až tři karty s úkoly a pak další získávat ve městě, nebo u speciálního políčka krále. Na tomto místě si může hráč dokonce tři karty odkrýt a vybrat si z nich.
Podobné speciální políčko zastupuje víla, tady si mohou hráči zase vybrat surovinu dle libosti. Nicméně pozor na tyto místa, jelikož se jedná o slepé uličky, takže je možné tam hráče i uvěznit. Ještě jsem nezmínil vedlejší postavy těmi jsou lovec, stařenka, dřevorubec a voják. Tyto postavy slouží k plnění úkolů, ale také dávají příběhovou kartu. Opět záleží na náhodě, zda příběhová karta poskytne hráči štěstí, vedlejší úkol, nebo obdrží spíše prokletí či kartu smůly, která uškodí.
Samotné herní pole jsme si více méně prošli, ale to nejdůležitější jsem ještě nezmínil, a to je pohyb mezi jednotlivými oblastmi.
Čarovné kostky postrádají moc
K tomu se pojí i další část toho, co najdeme v krabici, a to jsou barevné, tedy čarovné kostky. Každá kostka v sadě pro jednoho hráče je jiná. Obsahují klasická čísla od jedné do šesti, ale není to tak u všech, některá mají jedno číslo vícekrát, některá zase obsahují speciální symboly, které slouží jako šestky, ale ještě mají speciální funkci.
Na začátku tahu si hráči hodí všemi kostkami a s výsledkem operují po celou dobu jedné kapitoly, těch je celkem šest. V každé kapitole dokonce působí jiná karta události, ty dávají nějaký negativní či pozitivní účinek pro celou kapitolu.
Ale zpět ke kostkám a jejich fungování. Na herní desce jsou mezi jednotlivými oblastmi cesty, kdy uprostřed je dlaždice s určitou hodnotou. Aby hráč mohl jít z oblasti, kde se nachází na vedlejší oblast musí na dlaždici umístit kostku se stejnou nebo vyšší hodnotou.
Pokud tou samou cestou chce projít protihráč, musí na kostku umístit další kostku a opět stejné hodnoty, nebo vyšší. Takto se nelze přebíjet do nekonečna a maximálně lze umístit čtyři kostky na jednu cestu. Ale do hry ještě může promluvit třeba speciální symbol na kostce jako je zákazová stěna a ta lze přebít jen opět zákazovou stěnou.
Takto se hráči mohou mezi sebou blokovat a zamezovat plnění úkolů. Naštěstí pokud je hráč úplně v koncích a má ještě pár kostek, tak je může využít u lesních duchů ty jsou na rozích herního plánu. U některých je potřeba vyhrát nejvyšší kostkou a tím získat výhodu do příští kapitoly, u některého stačí použít jakoukoliv kostku, až na vlka. Vlk aktivuje svoji schopnost ihned a hráč tak snadno může uškodit všem ostatním.
Pro usnadnění pohybu jsou tu ještě políčka hřebci (celkem tři na celé desce) ty slouží k rychlému cestování, ale jen mezi těmi třemi políčky, ale i tak se tak může hráč snadno přiblížit k potřebné lokaci, nebo se vymanit ze záplavy kostek na jednom cípu desky.
Hra vychází z pohádek Bratří Grimmů, takže jejich ústřední postavy poznají téměř všichni. Hráči se ujmou jedné z pohádkových bytostí. Každou bytost reprezentuje kartička s popisem speciální schopnosti. Tyto schopnosti ale nikterak výrazně neovlivňují hru, takže hráči mohou spíše využít osobní sympatie než taktizovat, co bude nejúčinnější pro jeho hru.
K tomu se pojí i to nejdůležitější, co je v krabici a možná i důvod proč je cenovka deskové hry trošku vyšší, a to jsou postavičky jednotlivých hrdinů, kterými pohybujeme po herní desce.
Postavičky jsou opravdu velice krásně zpracované a rozhodně se nejedná o žádné prcky. Jejich velikost se malinko liší dle postavy, ale i ta nejmenší postavička je přes celou dlaň ruky. Figurky jsou i přes jejich pěkné zpracování jednoduché, takže každý, kdo není úplný anti talent na malování si je dokáže i nabarvit, aby byly ještě více výraznější.
Závěrečné pocity
Z málokteré hry bych byl tak schizofrenní jako právě z Čarovných kostek. Zde se prostě nemohu rozhodnout, jestli je ta hra tak skvělá nebo mdlá, jestli je to pro děti nebo vlastně není. Zda je způsob umisťování kostek zábavný, nebo by byl lepší jiný způsob.
Když se na to podívám iracionálně a z čistého prožitku během hraní, tak jsem se slušně bavil, stejně tak ostatní hráči, jen nesmíte mít nikoho, kdo se rád uráží, když mu ostatní škodí. Což je právě problém u těch dětí, kteří se budou náramně bavit při tvorbě naschválů rodičům či kamarádům, ale ne všechny děti unesou, že to bude někdo dělat jim.
Na druhou stranu, na tohle všechno tvůrci mysleli a do hry zakomponovali i možnost kooperativního hraní, což eliminuje všechny naschvály, a rázem z toho máme opravdu hru vhodnou pro děti a urážlivé jedince. Hráči se prostě snaží splnit, co možná nejvíce úkolů a jako tým obdržet, co možná nejvíce bodů. Sice pak hra se v tomto režimu rychleji ohraje, ale pro klid všech zúčastněných je to někdy dobré.
Dokonce je tu varianta hry pro „nečtenáře“. Ta ze hry odstraňuje vše, kde je potřeba porozumět textu, kromě karet postav. Tato varianta hry by se možná dala využít pro hráče mladší, kteří ještě neumí tak dobře číst, nebo potřebují hru mít co nejsnazší. Nechybí ani varianta pro dva hráče, která se nikterak nemění, jen lze vyložit na sebe pouze dvě kostky.
Čarovné kostky působí na pohled absolutně kouzelně, postavičky jsou nádherně zpracované a pokud jim dáte tu péči s barvou, tak se hodí i do vitríny či na poličku. Herní deska zaujme na první pohled, stejně tak i karty.
Ale i přes krásu komponentů může cenovka dost lidí odradit, ještě když se jedná o rodinnou hru, a nikoliv žádný blockbuster. Nicméně krátce po vydání se hra dá sehnat už se slušnou slevou, což pak tento největší problém eliminuje.
Čarovné kostky
Počet hráčů: 2 – 5
Doporučený věk: od 10 let
Herní doba: do 60 min
Lokalizace: čeština
Vydavatel: Korona Games
Vydavatel v ČR: ADC Blackfire Entertainment
Autoři: Istvan Szauer
Cena: 1359 Kč