Stephen King: Billy Summers cover
Zdroj: Nakladatelství Beta

Letošní novinka od krále hororu je působivé dílo, které navzdory proměnlivé dynamice tvoří fascinující celek s napínavým příběhem a sdělením mezi řádky. Stephen King své čtenáře nezklame a nabízí kvalitní počtení, ve kterém ukazuje mnoho tváří temné strany.

Billy Summers je kniha, která vás nechá nahlédnout do prostředí, kam se normální smrtelník nedostane, zároveň vám dá tolik podnětů k přemýšlení, že nebudete odcházet zklamaní.

Billy Summers je také elitní sniper, válečný veterán, nájemný vrah, traumatizované dítě a inteligentní muž ve středních letech, který právě zjišťuje, jak chutná život.

Příběh by se dal přímým řezem rozdělit na dvě poloviny. Před a po poslední prácičce Billyho Summerse. Každá polovina má svůj náboj a drive. Zatímco první část je více pozvolna plynoucí detektivní román, ta druhá je napínavý road trip. Vše propojuje vzpomínková military linka, které se nemusí bát ani zapřisáhlí odpůrci válečné literatury. Tato vyprávění nám lépe pomáhají pochopit motivaci hlavního hrdiny Billyho Summerse.

Stephen King: Billy Summers obálka
Zdroj: Nakladatelství Beta

Poznáváme jej jako odevzdaného muže, který před kápem Nickem předstírá, že je trochu hloupý. Ačkoliv je tento nájemný vrah součástí podsvětí, dokáže si na začátku získat sympatie čtenáře. V porovnání s ostatními padouchy, je totiž náš hrdina jasný morální vítěz.

Billy se rozhodne přijmout poslední prácičku, zastřelit jistého Joela Allena, a to jen proto, že odpovídá jeho zásadám a jde o špatného chlapa. Ovšem od začátku si Billy uvědomuje, že na celé akci něco smrdí. Možná to je majitel budovy, ve které má před vraždou splynout s davem, nebo přímo Nick. Billy ale spoléhá na svůj instinkt a důkladnou přípravu.

Zatímco předstírá, že je spisovatel a přátelíčkuje se s kolegy a sousedy, spřádá plány, jak po celé akci bezpečně zmizet. Prvních sto stran může být pro nepozorného čtenáře celkem náročný oříšek, protože se tu čachruje s několika identitami pro více lidí – nejen v reálu, ale i v autobiografickém příběhu, který se Billy rozhodně skutečně psát jako součást krytí.

A ačkoliv je pro Stephena Kinga typické, že se v jeho dílech objevují přehršle postav, tak v případě, že každý druhý má ještě dvě (tři) krycí jména, přezdívku, nebo je účelně přejmenovaný, jde z toho čtenáři hlava kolem. Nicméně stačí pár stránek pro zorientování se a vyfiltrování toho nejpodstatnějšího.

Billy pod identitou spisovatele Davida žije život, o kterém se mu dosud nesnilo. Klidný, spořádaný, bez drásavé minulosti, kterou si dovoluje otevírat jen na papíře. Jeho krytí neplánovaně přerůstá do osobnějších rozměrů, kdy ze sebe dostává tíživou minulost a zároveň si plní tajný sen, že bude psát knihy. Billy tím v sobě postupně buduje něco, co jej vytáhne z apatie, které se v drtivém koloběhu života odevzdal. Dalo by se říct, že vnitřně kvete. Čtenář s napětím sleduje jeho cestu a čeká, kdy se něco pokazí a hlavní hrdina bude až po krk v průšvihu.

Stane se to?

King si zde se čtenáři trochu pohrává a příběh rozhodně není předvídatelný. To platí i ve chvíli, kdy všechno rozhasí nová postava. I když se její potenciál může jevit jako ne úplně využitý, dost možná se jedná o autorský záměr, kterak podnítit čtenářovu fantazii. Nová postava, ať se nám jeví jakkoliv, zde vytváří spojovací můstek několika linek a motivů, bez kterého by první a druhá polovina příběhu neměla vypovídající hodnotu.

Stephen King se v knize bravurně soustředí nejen na příběhovou linku plnou napětí, ale stejného prostoru se dostává i vnitřním dialogům ačkoliv příběh je vyprávěný er formou. Chapadla příběhu se sice prolínají skrz celou knihu, ale nejde o výrazně propracovaný děj, kdy spisovatel tahá čtenáře za nos do poslední chvále. Naopak se události kupí jedna za druhou (s logickou návazností), ale vůči situaci postav si nemůžete být jisti další vteřinou, a to udržuje napětí.

Postupně rozházené otazníky jsou nám zodpovídány, ale nikterak překvapivě, protože Billy sám tyto možnosti dostatečně nastínil. Osobně bych uvítala v závěru výraznější aha moment, takhle se před námi jen rozvinul další příběh, cesta a problém, který je nutno vyřešit. A protože se v těchto místech vyprávění chýlilo ke konci, čtenář pojímal podezření, že konec nastane velice brzy. Ovšem, Stephen King nezapomněl překvapit.

Kromě příběhu sledujeme v knize různá sdělení, některá vyjadřují autorovy politické postoje, jiné mají za úkol upozornit na problematické otázky života v Americe. Najdete zde narážky na školský systém, nebo na prohnilost lidí, kteří mohou ovlivňovat veřejné mínění, co jsem ale osobně vnímala nejsilněji, bylo upozornění na mizerné podmínky začlenění válečných veteránů zpátky do běžného života. S tím jde také ruku v ruce jejich neuspokojivý psychický stav.

Dobře to vystihnul Andrzej Sapkowski v sáze o Zaklínači, když mladá zaklínačka Ciri prohlásila: „Naučili mě zabíjet, tvrdili, že tak budu zachraňovat životy, to byla velká lež…“

Kromě věcí k zamyšlení nemá kniha nouzi o odkazy na další autorova díla a pravý fanoušek si smlsne v hledání easter eggů. Překvapivá je i práce s klišé, kterých se zde autor nevyhýbá, ale pracuje s nimi s nadhledem sobě vlastním. Bez zaváhání z nich dělá přednosti celého příběhu.

Další z fascinujících věcí jsou popisy. Nejsou nikterak přemrštěné, i když se někdy opakují a snaží se snadno a rychle navodit atmosféru beznaděje prašného Iráku. Jinde zase jen obyčejné reklamní noviny, posloužily mistrovi řemesla k vytvoření perfektní atmosféry vybydlené čtvrti.

Více než cokoli jiného jsem knihu vnímala jako pozvolna plynoucí řeknu, která je někdy línej olej a jindy pěkně dravá potvora. Ale nezastavuje, teče dokud nedosáhne svého konce. Přitom za sebou zanechává nesmazatelnou stopu. Jako správné literární dílo.

V tomto názoru mě utvrzuje i obálka, která ladí zlato-červenou barvou a opticky roztržený přebal odhalující text, vytváří iluzi řeky. Jedoucí auto v řece je pak odkazem na druhou část knihy, i když barevně nekoresponduje se zmíněným dodgem.

Billy Summers je člověk, který má nepochybně své minusy, ale Stephen King vás pustí do jeho hlavy tak blízko, že mu porozumíte. Billy dokáže v důležitých chvílích dělat správná rozhodnutí, a to z něj dělá dobrého člověka. I když si to sám nepřipouští.

Jestliže je pro vás King dosud neznámou a zároveň se bojíte jeho pověstné schopnosti vyvolávat děs a hrůzu, je Billy Summers ideální dílo, kde začít a stát se tak jeho oddaným fanouškem.

Protože ať už se vám líbí, nebo nelíbí žánr, kterým King sděluje své názory a sdílí svou představivost se světem, nemůžete mu upřít, že mistrně ovládá práci s textem, fabulaci a vytváření atmosféry. A právě tyto věci přikovají ke knize i věrné fanoušky.

Stephen King: Billy Summers

Vydal: Nakladatelství Beta, 2022

Překlad: Adéla Bartlová

Počet stran: 416, hardback

Cena:  480 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost:
90 %
Zpracování, cena:
85 %
Styl a překlad:
90 %
Cíl knihy, splnění:
95 %
Andrea Čekanová
Spisovatelka, která vystudovala knihovnictví, aby nakonec pracovala v oblastí síťových technologií. Matka tří kousků, které učí lásce ke knihám. Fanynka Stephena Kinga, Ira Levina, Jonase Jonassona. Svět fantastiky pro ni dlouho nepřekročil práh Bradavic, Středozemě, těžařské lodi Červený trpaslík, Tardis, Rivie či Zimohradu. Nyní, samozřejmě s ručníkem přes rameno, vyráží do nekonečna a ještě dál.
billy-summers-stephen-king-prinasi-pribeh-ktery-je-vstupenkou-do-hlavy-najemneho-zabijaka-s-mnoha-prichutemi+ originální práce s klišé + nepředvídatelný děj + popisy + nekompromisní upřímnost + neotřelé postavy - přemíra krycích jmen a přezdívek - místy opakování informací - závěr který ne tak docela uzavírá začátek