Vzhledem k tomu, že Miroslav Žamboch ve svých posledních vydaných knihách preferoval jiné žánry než hrdinskou fantasy, která ho vynesla na výsluní přízně českých čtenářů, málokdo tomu věřil. O to radostněji si můžeme zařvat: „Je zpátky!!“. Řeč je o legendárním bojovníkovi bez slitování, lidské kose, armádě jednoho muže… prostě Baklym.

Pokud se ptáte, kdo je to vlastně ten Bakly a proč to nadšení, dovolte mi krátký historický exkurs.

Jméno Miroslava Žambocha, jedné z legend české fantastické literární scény, již mladším čtenářům mnoho neřekne, ale na přelomu tisíciletí zářil tento spisovatel jako supernova. Jeden z jeho nejslavnějších hrdinů, Bakly, se vynořil poprvé v roce 2003 v knize Bez slitování, a vzbudil mezi čtenáři slušný poprask.

Příběh muže s nadlidskou silou, výdrží a odhodláním, který řeší své problémy především hrubou silou, pokračoval ještě třemi miniknihami (takzvanými kolibříky), aby se v roce 2010 na dlouhou dobu uzavřel sbírkou povídek s názvem Čas žít, čas zabíjet.  

Žamboch stvořil ještě jednoho hrdinu bojujícího s Baklym o přízeň čtenářů: Koniáše, vzdělaného a přemýšlivého šlechtice utíkajícího před hněvem svého otce; ten byl v mnoha ohledech Baklyho pravým opakem a rozdělil autorovy fanoušky na dva tábory.

Oba se dokonce potkali v povídce s názvem Fanoušek, ale to už odbočujeme příliš. Každopádně – i Koniáš však leží již dlouhou dobu v šuplíku.

Žamboch totiž došel na své spisovatelské dráze do bodu, kdy hodlá psát výlučně příběhy, které ho baví a do jejichž tvorby má chuť; a v poslední době to byly upírské řežby, sci-fi s roboty nebo postapo, takže návratu k fantasy vůbec nic nenasvědčovalo.

Baklyho zmrtvýchvstání

Snad už tedy chápete to nadšení, když byl po dlouhých osmi letech ohlášen návrat jednoho z autorových kultovních hrdinů. A přitom stačilo tak málo: Žambochovi se jednoho dne před očima zčistajasna objevila scéna, ve které Bakly tlačí káru plnou mrtvol (tuto scénu v knize opravdu najdete!), a začal přemýšlet o tom, co k tomu vlastně vedlo.

A zamyslel se opravdu hluboce, protože Bakly s podtitulem Hledání smrti se rozkošatil do více než čtyř stovek stran. A to ještě není zdaleka všechno, protože kniha je pouhou polovinou celého příběhu – druhá na čtenáře čeká v brzké době a bude mít podtitul V objetí smrti.

A když už je řeč o knize, musíme se zmínit i o limitované edici (pouhých 150 výtisků), která má tvrdší desky, je podepsána samotným autorem a především vymazlenou (jakkoliv to slovo nemám rád, je dokonale výstižné) ilustraci na obálce. Cena je samozřejmě oproti standardnímu vydání o něco vyšší, ale celý výtěžek poputuje na charitativní účely!

Hned na počátku však nekompromisně musíme nadšence plné očekávání zchladit. Kniha Bakly – Hledání smrti je totiž dost odlišná od svých předchůdců. Pokud jste předchozí Baklyho dobrodružství četli, budete nejspíš očekávat příběh chlapíka, který si své problémy nejprve sám vytvoří a poté i s razancí buldozeru vyřeší. Jenže pravda je tentokrát úplně jinde, a Žamboch přichází s prvky, které až doposud příliš nevyužíval. 

Nikdy nejsi sám

Jako první udeří čtenáře do oka fakt, že Bakly už není jediným hlavním hrdinou. Na samém počátku totiž zjistíte, že známý bijec tentokrát „pouze“ přišel splatit dluh, a kryje záda své nevlastní dceři Zuzaně vyslané do města Grafzatzy coby špeh s důležitým posláním. I přesto, že má tato dáma působivé osobní strážce, je jasné, že jí stejně půjde o život. Do třetice hlavních postav je tu velmistr Rumělkového klanu, který vlastní mocný magický artefakt využitelný coby velmi mocná zbraň v hrozící válce.

Na jednu stranu je zklamáním, že v centru pozornosti už není pouze samotný Bakly. Na stranu druhou je však neskutečná zábava sledovat cesty, po kterých tři odlišné osoby míří za téměř stejným cílem. Zatímco Zuzana se musí vžít do role venkovské baronesy a pátrá mezi vyššími vrstvami obyvatelstva, jde na to Bakly pěkně odspoda a začíná si sjednávat pořádek a získávat kontakty mezi městskou spodinou. Kontrast mezi nóbl bály a pajzly plnými rváčů funguje dokonale. 

Staré a nové

A ještě na skok zpět ke starému známému: Baklymu. V Hledání smrti to již není bijec plný energie, ale starý muž unavený životem, který má už jen málo co ztratit, a tak hledá opravdovou výzvu, která se má stát jeho osudovou. Alespoň to se nám snaží autor namluvit, ale žádný strach – i přes pokročilý věk Baklyho neopouští jeho zarputilost, stále disponuje nadlidskou silou i porcí ďábelského štěstí. Věřte tomu, že budete valit oči, jak to na stará kolena dokáže „dědek“ rozbalit.

Je nezvyk vidět, respektive číst, Baklyho jako staříka, který navíc postupně propadá záchvatům berserku; znalcům předchozích dobrodružství bude zaručeně chvilku trvat, než si zvyknou

Abychom nezapomněli na toho třetího do party: Žamboch hlásí do jím vytvořeného světa postupný návrat magie, a tak ji oproti svým zvyklostem využívá v ději více, než jsme byli doposud zvyklí, k čemuž je jeden z velmistrů ideálním prostředkem. I mocný mág se však musí bát o vlastní život, takže intriky a boj o moc jsou na denním pořádku.

Charaktery hlavních postav jsou výborně zpracované, a i přesto, že se občas chovají iracionálně nebo zbrkle, budete chápat, proč se tak stalo. Trochu obecněji: postavy v Žambochově podání byly vždy pilířem příběhů, a důvodem, proč je čtenáři milovali. V Hledání smrti autor bez problémů udržel vysoko nastavenou laťku a částečně a vytvořil živé, sympatické a zapamatovatelné protagonisty – částečně i díky různorodosti a kontrastům mezi nabízenými hrdiny.

Oproti svým zvykům využívá autor kromě magie i další fantastické prvky, kterými doposud výrazně šetřil. Asi nejvýrazněji do děje promluví zvláštní monstrum žijící v kanálech. Tahle potvora ze všeho nejvíc připomínající koberec vytvořený ze slizu. Pohlcuje ostatní živé tvory, učí se přijímat jejich podobu a nasává jejich inteligenci. Je jen otázkou času, kdy její růst povede k pořádnému průšvihu.

A co na to nováčci?

Námětem k zamyšlení zůstává, jak přijmou nového Baklyho čtenáři, kteří doposud s tímto hrdinou neměli žádné zkušenosti. Z mého pohledu to může být u této knihy výhoda, protože „znalec“ přibližně ví, co očekávat, a NEdostane to, což může vést k určitému zklamání. Oproti tomu nováček nemá být z čeho zklamán: příběh je spletitý a různorodý, obsahuje výrazné fantasy prvky promíchané s intrikami, akčními scénami, postavy mají sílu zaujmout… A to vše v opravdu skvělém řemeslném zpracování!

Žamboch totiž psát umí; je v podstatě jedno, co napíše, protože svůj příběh umí zabalit do líbivého řemesla a díky tomu velmi dobře prodat. Přesto, že se zaměřuje v popisech na detaily, dokáže najít správnou míru, takže nenudí. Bojové scény má i díky bohatým osobním zkušenostem zmáknuté a působí věrohodně (ačkoliv většina z nich patří do kategorie Doma to rozhodně nezkoušejte). Umí pracovat s dynamikou příběhu, a přesto, že má děj pomalejší rozjezd, dokáže ho před koncem dostat do neuvěřitelných obrátek, takže samotný konec v podobě suchého „to be continued…“ budete po dočtení ještě notnou chvíli proklínat. 

Balky – Hledání smrti přináší mnoho změn. Vysoká kvalita příběhu, ať již co se týká děje nebo zpracování, však zůstává zachována; v tomto ohledu je Miroslav Žamboch jistota. Navíc je z celé knihy patrné, jak si autor psaní užíval a vychutnával.

Možná si budete muset chvíli zvykat, ale nakonec vás příběh stejně strhne. A pak už jen budete očima tlačit čas, aby se na pultech konečně objevila jeho druhá, závěrečná, polovina.

Miroslav Žamboch: Bakly – Hledání smrti

Vydal: Nakladatelství Triton, 2018

Počet stran: 432

Cena: 359,-