Avenue 5 cover

Skvělé obsazení v čele s „doktorem Housem“ Hughem Lauriem v čele měla podpořit uznávaná legenda britského televizního humoru současné doby Armando Iannucc, který usedl do režisérského křesla a chopil se i scénáře. Nápad na příběh už před lety prověřil Červený trpaslík i Star Trek. Všechny dobré ingredience však pohromadě chutnají prapodivně. První díl seriálu Avenue 5 se moc nepovedl.

Avenue 5 lodKulisy pro nový seriál HBO skvěle prověřil legendární seriál Červený trpaslík. Na palubě vesmírné lodi ztracené ve vesmíru lze vytvářet humor na sto tisíc způsobů a stejně vám nějaký ten gag ještě zbude. Do stejného prostředí se proto vydali i tvůrci Avenue 5 a posadili své postavy na palubu luxusní výletní vesmírné jachty, která se právě nachází kdesi daleko od Země na výletní cestě sluneční soustavou.

Superluxusní křižník řídí léty prověřený a na první pohled důvěru budící kapitán Ryan Clark, kterého hraje mistr britského humoru Hugh Laurie. Šedivý plnovous, hříva stříbrných vlasů, slušivá námořnická uniforma se zlatými prýmky, doktoru Houseovi to sekne jak ještě nikdy. Jenže ani mistr skečů a sarkastických hlášek nesvede nic ve scénáři, který nedokáže vytvořit ani jednu povedou pointu.

Dovolená s partou Němců

Avenue 5 posterTřicet minut pilotního dílu diváky v bouřlivých ovacích rozhodně nenechalo. Kdybychom měli použít hlášku z Červeného trpaslíka, tak nový sitcom je příjemný asi jako dovolená s partou Němců. Něco vás na něm bude prostě štvát.

Dokonalé, zlatem se třpytící interiéry luxusní vesmírné jachty jsou jen barevných pozlátkem, které řídí naprosto neschopní a dokonale odporní diletanti. Přiznám se, že tady bych právě viděl jeden z velkých problémů. Až na jednu techničku v seriálu chybí sympaťáci! Většina postav je tu totiž napsaná jako dokonalá osina v zadku. Jsou protivní, naštvaný, nervózní, arogantní, totálně neschopní, prostě a jednoduše „na přesdržku“. Jejich herci je hrají tak sugestivně, že scénu doslova zaplaví negativní náladou. To fakt od komedie nechcete, že ne?

Avenue 5 palubaNapříklad Josh Gad hraje miliardáře a majitele lodi Avenue 5 Hermana Judda tak sugestivně, že se divákům bude pomalu otevírat kudla v kapse, jen se objeví na scéně. Věčně nespokojený, ubrečený, hysterický kňoural přidává k dobu jednu sarkastickou hlášku za druhou.

Sekunduje mu jeho asistentka Iris Kimura hraná Suzy Nakamurou. V kostýmku oděná pomocnice splňuje všechny aspekty odlidštěné korporátní zrůdy, které ani zdaleka nezáleží na lidech, ale čistě na profitu společnosti.

Tady někde se skrývá humor. Kontrast mezi na první pohled profesionální posádkou supermoderní jachty a totálně neschopnými lidmi, kteří ji řídí. Ona totiž vedoucí Juddova střediska vesmírných letů na Zemi není právě dvakrát schopná manažerka ani psycholožka. Jenže tomu humoru chybí šťáva.

Improvizující herci na pohřbu  

Avenue 5 argumentaceKdyž tedy vezmeme sice dobře hrající herce, ale blbě napsané postavy, začne rovnováha prvního dílu dost kolísat na tu špatnou stranu. Vtip však také hodně pokulhává. Mizerné načasování a především naprosto do sebe splývající dialogy nedávají vůbec žádnou šanci k tomu, aby scénář diváka na vtip připravil a pak mu naservíroval pointu jak na podnose.

Herci mluví rychle, scéna míhá scénku a prostor pro pointu a smích seriál prostě nenabízí. Nemluvě o tom, že ty vtipy opravdu nejsou skvělé a připomínají spíš improvizovanou komedii hranou známými herci, kteří se právě vracejí z pohřbu kolegy.

Avenue 5 strazGagy nejsou nijak nové ani náročné, ale seriál jakoby nejistě přešlapoval na místě a váhal, zda se vydat cestou peprných vtipů a ryze dospělé a hutné komedie odhalující to nejhorší v lidech, nebo to zkusit cestou jemného, bláznivého humoru, jako to udělali tvůrci Červeného trpaslíku.

Po příběhové stránce má přitom Avenue 5 nastartováno do osmidílné série doslova raketově. Přeci jenom, není to žádná náročná sci-fi, kde by si scénáristé museli lámat hlavu s nějakými technobláboly. Cestující a posádka uvíznou na lodi a teď se musí nějak dostat domů. To už jsme tu viděli mnohokrát, a i přes notnou omšelost tohoto tématu se autorům scénáře nabízel dostatek prostoru pro kvalitní a zajímavý, nebo alespoň komediální seriál.

Komedie či drama

Avenue 5 drinkKromě vlažných a nejistých vtipů má seriál problém s vlastní identitou i co se žánru týče. Na jedné straně máme (pokusy o) vtipné hlášky a gagy, na druhé straně mrtvoly a docela vážné téma: „Jak se hergot dostat domů.“ Což na divácké spokojenosti opravdu nepřidá, protože jeden žánr popírá druhý.

Respektive, ono by se to teoreticky mohlo doplňovat, ale pro Avenue 5 to platí naprosto. Jakýkoliv vtip a nevázanou atmosféru nabourává hrozba okamžité smrti v kosmu, napětí a strach ze ztracení ve vesmíru podhlodávají nemístné poznámky a nelogicky neprofesionální chování personálu.

Avenue 5 Hugh LaurieRozpolcenost seriálu dokonale ilustruje samotný Hugh Laurie, který na jedné straně hladí po uších svých hlubokým hlasem vesmírného kapitána, vzápětí začne pištět fistulí hysterického blba, protože mu to jeho role přikazuje.

Jasně, zahrané je to skvěle, ne, nemůžeme čekat od kapitána Clarka vesmírného doktora House, ale stejně to není zábavné, spíš to diváka jen ještě více… znervózní. Laurie totiž v několika momentech působí docela až zoufale.

První díl Avenue 5 rozhodně nepatří mezi nejlepší pilotní díly v historii seriálů. Stěží dosáhne na průměrné hodnocení. Kulisy, herci i příběh skrývají velký potenciál jak pro vesmírné drama tak pro odpočinkovou komedii, jenže zatím nedokáže nabídnou pořádně ani jedno z toho, pročež zanechává diváka s pocitem, že něco nepochopil, protože se ani nesmál ani nebrečel.

Avenue 5 logoByla to velmi rozpačitá půlhodina vyplněná snahou rozumět a ocenit vtipy a narážky, jenže buď jsem kulturní barbar, nebo je tento seriál i na pověstný britský humor moc suchý.

Avenue 5

komedie / sci-fi, USA, 8 dílů po 30 minutých

Režie: Armando Iannucci, Natalie Bailey

Scénář: Armando Iannucci, Simon Blackwell, Tony Roche

Kamera: Eben Bolter

Hudba: Adem Ilhan

Hrají: Hugh Laurie, Suzy Nakamura, Josh Gad, Zach Woods, Lenora Crichlow, Nikki Amuka-Bird, Rebecca Front, Jung Sun den Hollander, Himesh Patel a další