Audioknižní výběr roku 2020 cover
Zdroj: Red Diamond Audio

Loňský rok přinesl mnoho změn, které šly jen těžko předvídat, a tak zatímco se vydavatelství tištěných knih musela narychlo vrhnout na propagaci elektronického čtiva a fanoušci na jejich záchranu nakupovali balíky knih v crowdfundingových kampaních, audioknihám se překvapivě dařilo.

Přinášíme proto přehled tipů a zajímavostí, které se v roce 2020 objevily na virtuálních pultech digitálních distributorů.

Na konci loňského roku se už po sedmé uskutečnil Velký audioknižní průzkum. Zúčastnily se ho téměř čtyři tisíce posluchačů audioknih a 12 % z nich se s audioknihami seznámilo právě v roce 2020.

Nejoblíbenějším žánrem jsou stále detektivky a thrillery, v závěsu za nimi jsou však fantasy audioknihy a spolu se sci-fi dohromady tvoří procentuálně téměř stejný podíl jako detektivky. 

Proto se jeví jako zajímavé a paradoxní, že mezi 40 největšími bestsellery roku 2020 najdeme pouze tři fantasy audioknihy, z toho jedna je staršího data vydání.

Obě zbývající fantastické záležitosti pocházejí z pera stejného autora a obě vzešla ze stejného vydavatelství – mluvíme tady o Terrym Pratchettovi a vydavatelství OneHotBook.

Dobrý sekáč Terry

Audioknižní výběr roku 2020 1
Zdroj: Vydavatelství OneHotBook

Dobrým znamením, u kterých samozřejmě nesmíme zapomenout na stále žijícího spoluautora Neila Gaimana, jistě do značné míry pomohla seriálová adaptace z roku 2019 s Michaelem Sheenem a Davidem Tennantem v hlavních rolích.

Jejich podobizny zkrášlují také obálku stejnojmenné audioknihy, kterou načetl Jan Zadražil.

Přesto není důvod předpokládat, že za úspěchem stojí pouze tváře známé z obrazovek nebo slavná jména obou autorů.

Také Jan Zadražil už nejednou prokázal svůj herecký um a cit pro fantasy audioknihy – svůj hlas propůjčil dalším Pratchettovým audioknihám, konkrétně sérii o zeměplošské Hlídce.

Druhou nejprodávanější fantasy audioknihou je sice přírůstek této slavné řady, avšak nikoli z cyklu Hlídky nebo Čarodějek. Loni se vydal na svou pouť Smrť s hlasem Jana Vondráčka, který se představil v audioknize Sekáč.

Proč sáhnout právě po tomto dílu? Tak třeba kvůli tomu, že Vondráček se s Terrym Pratchettem setkal osobně, hrál v divadelní inscenaci Maškarády v Divadle v Dlouhé a pomohl také vzniku české verze slavné Ježčí písně. Tak proto.

Kotleta nebo Pacovská?

Audioknižní výběr roku 2020 2
Zdroj: Vydavatelství Čti mi!

Terryho Pratchetta však nemůžeme označit za nejnačítanějšího fantasy autora loňského roku.

Domnívám se, že o tento titul se poperou známý František Kotleta s ne tak známou Ilkou Pacovskou.

František Kotleta si rozhodně potenciál audioknih uvědomil už dávno, a tak vedle svých „hlavních“ děl nechává načítat také povídky a jiné kratší útvary.

Nejmohutnějším titulem loňska se v tomto ohledu stal Poutník z Mohameda, který svým velmi rozvážným tempem načetl Martin Zahálka, a tak se ze více než pěti set stránkové knihy stala téměř dvacetihodinová nahrávka.

Nejkratší mezi osmi loňskými audioknižními tituly je hodinu a čtvrt trvající povídka Kód Zeta, která vyšla v mamutím sborníku Ve stínu apokalypsy, následovaná Sitarane ze série s Tomášem Koskem a z dalšího sborníku Ve stínu magie.

Audioknižní výběr roku 2020 3
Zdroj: Vydavatelství Čti mi!

Jiné než Kotletovy povídky však z těchto stínových antologií načteny nebyly.

Pro poslední loňskou audioknihu se Kotletovi navíc podařilo sehnat opravdu známé jméno – Operaci Thümmel načetl Martin Stránský, dabingový hlas Doktora House a dlouhodobě jeden z nejoblíbenějších českých audioknižních vypravěčů.

Ilka Pacovská Kotletu poráží na počet vydaných titulů.

V relativně novém, nezavedeném a kvalitou zpracování zatím nejistém vydavatelství Čti mi! jí vyšlo deset dílů série Sedmý smysl určené spíš mladším posluchačům.

Autorku inspirovala série o Harrym Potterovi, v jejích knihách se české děti přesouvají do čarodějnické školy a setkávají se s draky, jednorožci a dalšími magickými bytostmi.

Nová značka na trhu

Audioknižní výběr roku 2020 4
Zdroj: Vydavatelství témbr

Ještě před propuknutím davového šití roušek se na trhu objevila nová audioknižní značka – témbr.

Jedná se o počin Euromedia Group, v rámci kterého vznikla samostatná divize pro mluvené slovo, stejně jako před časem Albatros Media začala pro své audioknihy používat značku Voxi.

U témbru tedy primárně najdeme nahrávky podle předloh, které vycházejí u vydavatelství z této rodiny, například Knižního klubu, Ikaru, Kalibru, Yoli nebo třeba Laseru.

A právě díky tomuto spojení vznikla audiokniha Půl krále od Joa Abercrombieho, první díl série Moře střepů, kterou načetl zkušený a oblíbený audioknižní vypravěč Matouš Ruml. 

Témbr se pustil do málo probádaných vod audioknih pro věkovou kategorii young adult – už dříve v roce 2020 vyslal do světa Smrtku Neala Shustermana načtenou Vasilem Fridrichem a Janou Strykovou. V ní se mladí lidé stávají smrtkami, aby zabránili přelidnění Země, na které nikdo neumírá na nemoci nebo stáří.

Superpadouši & supernova

Audioknižní výběr roku 2020 5
Zdroj: Vydavatelství Host

U young adult se ještě chvíli zdržíme. Vydavatelství Host spojilo svoje síly s Audiotékou, druhým velkým hráčem na audioknižním trhu a také vydavatelem.

V interpretaci Kristýny Podzimkové vyšla krátce před Vánocemi Meta, superhrdinská kniha Pavla Bareše.

Tady se ale primárně nejedná o příběh o superlidech, zvláštní schopnosti tvoří pouze kulisu k něčemu daleko závažnějšímu.

Přestože se kniha o fantasy nebo sci-fi žánr spíš lehce otírá, dovolím si knihu zahrnout pro ilustraci toho, že s young adult tituly se pravděpodobně budeme v následujícím období setkávat čím dál častěji.

Ve spojení Hostu s Audiotékou vznikl také další sci-fi román čínského autora Liou Cch’-sina, Věk supernovy. I když se nejedná o přírůstek do světa známé série Problém tří těles, u Audiotéky je dvorním vypravěčem knih tohoto autora Zbyšek Horák, a tak se ujal i načítání zatím posledního titulu.

Vzhůru do vesmíru

Audioknižní výběr roku 2020 6
Zdroj: Vydavatelství Tympanum

Vzdálíme se nyní ze Země, a to díky dvojici audioknih, z nichž první je tak trochu retro a tak hodně epos – Měsíc je drsná milenka od Roberta A. Heinleina.

Kniha získala cenu Hugo v roce 1967 a popisuje trestaneckou kolonii na Měsíci celé tři roky před tím, než vůbec Američané na tomto tělese přistáli.

Audioknihu v interpretaci Luboše Ondráčka vydali Walker & Volf, kteří už mají na svém kontě další dva tituly tohoto autora: kultovní Hvězdnou pěchotu a Dveře do léta.

Druhým vesmírným výletem je Stopařův průvodce galaxií, konkrétně druhý díl této pětidílné trilogie, Restaurant na konci vesmíru.

Audioknihu vydává stejně jako jedničku Tympanum, jedná se ale celkem o překvapení, jelikož první díl série toto vydavatelství uvedlo už v roce 2014. Navíc se (nutno podotknout, že naštěstí) změnil interpret. Místo Vojtěcha Dyka se ujal slova jiný Vojtěch – Kotek.

Jeho projev je o poznání civilnější, přesto však právě tato úprava znamená krok vstříc lepšímu posluchačskému prožitku, protože verzi prvního Vojtěcha nelze označit jinak než jako přehnanou.

České slovo na závěr

Audioknižní výběr roku 2020 7
Zdroj: Vydavatelstvá OVA AUDIO

V uplynulém roce zaznamenala značný rozmach hned dvě spíše nízkorozpočtová vydavatelství: výše zmíněné Čti mi! a ostravské OVA AUDIO.

První uvedené se vedle dekalogie Ilky Pacovské zasloužilo o vydání trilogie Pavla Renčína Městské války a uvedlo také tři tituly Petra Heteši.

OVA AUDIO se pustilo do Střípků času  Petry Slovákové (taktéž fantasy young adult) nebo třeba hororových Ostravských mystérií Marka Skřipského.

Co nabídne letošní rok? Z připravovaných nebo již vydaných titulů je jasné, že se mnoho společností chytilo výročí úmrtí George Orwella, z jehož knih jsou do značné míry díla volná, můžeme se proto těšit na Farmu zvířat a 1984 v minimálně dvou provedeních.

OneHotBook chystá Muže z Vysokého zámku od Philipa K. Dicka a předpokládat můžeme také vznik další audioknihy ze Zeměplochy. Tympanum již uvedlo Bezhvězdné moře od Erin Morgenstern.

Je proto jisté, že letošní rok, stejně jako ten loňský, bude v audioknižních světech pestrý, pravděpodobně mírně posílí segment young adult knih. A pokud bude vycházet dostatek kvalitních titulů, je pravděpodobné, že sekce detektivek proti fantasy a sci-fi audioknihám ještě více oslabí.