Olivia Blake: Atlasova šestka cover
Zdroj: Nakladatelství Laser

Šestice mágů schopných natolik, že už mohou používat speciální označení „medeiáni“, se sejde v Alexandrijské knihovně. To není začátek vtipu, ale nové knihy Olivie Blake s názvem Atlasova šestka.

Libby právě ukončila Univerzitu magických umění v New Yorku, stejně jako Nicolás, kterého ze srdce nesnáší a který jí vyfoukl prestižní pozici v jisté magické instituci. Namísto oslav však oba obdrží od tajemného Atlase pozvánku, kterou nelze odmítnout – nikoli kvůli prestiži, ale proto, že přece nelze dlouholetému sokovi přenechat místo v elitním kroužku!

Z různých koutů světa se k nim připojí Parisa, Reina, Tristan a Callum. Nabídka zní velmi lákavě: celý rok budete provádět magický výzkum, dostanete přístup k nejpřísněji střeženým archivům lidského i medeiánského vědění a na konci se pět z vás stane členy Společnosti, která chrání tajemství Alexandrijské knihovny.

Ano, přesně té, která za vlády Julia Caesara shořela, ale vlastně ne tak úplně. Její vědomosti zůstaly zachovány právě pro medeiány a jistý Atlas Blakely je aktuálně jejím správcem. A právě nastal čas vychovat si nové adepty pro tuto tajnou organizaci. Jenom se účastníkům této podivné soutěže o elitní pozice zapomněl zmínit, co všechno je to bude stát.

Elitní šestice a jeden podvod

I když podobný námět, tedy něco jako magickou akademii, navíc ve spojení s vyprávěním ze šesti úhlů pohledu, jsme už v současné fantasy literatuře měli možnost vidět mnohokrát, Atlasova šestka stále má čím překvapit. Například tím, že tohle opravdu není žádná jednoduchá oddechová young adult záležitost.

Olivia Blake: Atlasova šestka obálka
Zdroj: Nakladatelství Laser

Libby a Nico jsou jako čerství absolventi univerzity v šestici nejmladší. Tomu odpovídá i magický výzkum, kterému se věnují. Není příliš podrobně popsán, což asi není potřeba, jelikož časoprostorové kontinuum, červí díry a další záležitosti spadající málem do kvantové fyziky, asi nebudou denním chlebem běžného čtenáře.

První zhruba polovina knihy se zaměřuje na důkladné seznámení s jednotlivými protagonisty. Odkud pocházejí, co zažili před příchodem do Alexandrijské knihovny, jaké jsou jejich schopnosti? A hlavně – jaká tajemství chtějí schovat před svými kolegy?

Autorka se zaměřuje nejen na jednotlivé členy, také na vztahy mezi nimi. Ohledně Nica a Libby je jasno od samého počátku – ti dva se nesnášejí, neustále do sebe ryjí a jdou si po krku. Libby se původně těšila, že se toho otravného a nadutého Nica nadobro zbaví.

Později se však díky pohledu ostatních lidí, kteří tuto dvojici vidí poprvé, dozvídáme, jak na ně působí Nico, a hlavně co dělá a jak se chová Libby.

Stejně tak odtažitá Reina, najde si mezi ostatními spojence? Protože spojenectví ve skupině, kde je jasné, že jeden z nich půjde z kola ven, musí zákonitě vzniknout. Nebo Parisa, která na to jde přes postel – bude jí tato taktika v rámci šestky k něčemu?

Autorka si vcelku umně pohrává s názorem čtenáře na jednotlivé členy sestavy. Každý je unikátní, má své schopnosti, minulost a negativní vlastnosti. Každého budete chvíli nesnášet a určitě několikrát změníte názor na to, koho byste vyřadili vy.

Potom ale přijde velmi zvláštní odhalení ohledně závěrečného zasvěcovacího rituálu a magická hra musí přitvrdit. Autorka se neštítí poslat své hrdiny do roztodivných situací, které zahrnují ovlivňování mysli, ohrožení ve snových světech nebo skupinový sex.

Šest a jeden vypravěč

V podstatě po celou knihu si autorka udržuje systém střídání vyprávění z pohledu ústřední šestice postav. V občasných mezihrách se objevuje i pohled na samotného Atlase, avšak nikoli jeho očima. Na závěr se však objevuje výstřelek v podobě převzetí vypravěčské role někým úplně jiným.

Většinou toto vybočení ze zajetého rámce nevnímám pozitivně, u mnoha autorů působí spíš jako berlička, když už nevědí, jak jinak děj podat dostatečně poutavě. Olivia Blake si však cestu k tomuto vypravěči budovala pozvolna po celé dosavadní vyprávění.

Jeho převzetí pomyslného žezla tak není logické, je však pochopitelné. Je to právě tento tajemný člen, jehož intriky a zákulisní působení ovlivnily mnoho z toho, co se ústřední šestici v knize děje.

Přes to všechno však závěrečné odhalení nepůsobí jako výbuch atomové bomby, jako něco, z čeho si čtenář sedne na zadek a nebude moct dvě noci usnout. V mém případě zapůsobilo jako „hmm, aha“, snad kvůli jisté překombinovanosti intrik a také nízké empatii vůči tomuto narušiteli.

První odezvy čtenářstva, pokud knihu rovnou neodepíší jako šedý průměr, se odkazují právě k úchvatnosti závěrečného odhalení. Nepovažuji ho za dechberoucí a cítím proto jistý zmatek a zklamání z nenaplněného potenciálu a jistého příslibu.

Z vnějšku artefakt, a zevnitř… no, skoro taky

Pokud váháte, zda si knihu pořídit, vezměte si ji v knihkupectví do ruky. Je to opravdu krásná, více než 400 stránková práce, která upoutá už svou obálkou.

Na druhý pohled si jistě všimnete barevné ořízky a po zběžném prolistování vaši pozornost přitáhnou také ilustrace, které oddělují jednotlivé části knihy. Na nich umělkyně vystupující jako Little Chmura zpodobnila právě jednotlivé členy Atlasovy šestky.

Co však poněkud kazí onen úžas z krásné knihy, je nedotažená redakce a korektura. Kromě chyb, které zůstaly po překladateli – za všechny zmiňme například kalhoty na jógu, kterým se říká prostě legíny, nebo špatné pohlaví Morgan le Fay – text obsahuje opravdu velké množství chyb v čárkách v souvětích.

Do toho občasný pozůstatek v podobně archaického výrazu – ne, autorce by se asi nelíbilo, kdybyste od čtení příběhu odbíhali pro slovník. Zkrátka jsou to drobné chybky, které však celkem zásadním způsobem ovlivňují plynulost čtení a tím čtenářský zážitek.

Atlasova šestka není první knihou autorky. Olivia Blake je pseudonym Alexene Farol Follmuth, která již v minulosti vydala několik knih na pomezí fantastiky, a také společně s Little Chmurou vytváří webový komiks Clara and the Devil.

Pokračování Atlasovy šestky je již na spadnutí, The Atlas Paradox by v angličtině měl vyjít na konci letošního října. Doufejme, že nabídne rozuzlení problému, který nastoluje poslední kapitola této vizuálně krásné knihy.

Olivia Blake: Atlasova šestka

Vydal: Nakladatelství Laser, 2022

Překlad: Jiří Jaňák

Obálka: Neil Lang

Počet stran: 431 / vázaná

Cena: 499 Kč

Závěrečné hodnocení
Příběh, zábava, čtivost
80 %
Zpracování, cena
95 %
Styl a překlad
60 %
Cíl knihy, splnění
75 %
Alena Tománková
Hledejte mě v knihovně. Starám se o přijíždějící zahraniční spisovatele a pomáhám se žánrovým conem. Píšu blog o knihách, bookstagram pro mě není sprosté slovo a audioknih poslouchám stejně jako přečtu knih. Univerzální témata k hovoru: Pokémoni, divné knihy, audioknihy, nesmrtelnost brouka.
atlasova-sestka-sest-neobycejnych-magu-tajny-spolek-alexandrijska-knihovna-zrada-a-intriky-ve-fantasy-pro-dospele+ dobře propracované charaktery postav + zajímavý nápad se ztracenou knihovnou a tajnou společností + papírová kniha jako artefakt – trochu moc intrik a pletichaření zpomaluje děj – závěr není dechberoucí – odbyté korektury