Komiksová série Amulet od japonsko-amerického autora Kazua Kibuishiho není ve světě žádnou horkou novinkou – první díl tohoto populární seriálu vyšel už v roce 2008 a autor momentálně pracuje na devátém a posledním dílu. Než jej dokončí, mohou se čeští čtenáři začíst do prvních dvou knih.

Hned na začátek a zcela narovinu je třeba říci, že příchod Amuletu na pulty českých knihkupectví je rozhodně pozitivní zpráva. Kvalitních komiksů pro děti i dospělé není nikdy dost, a tato krátká série nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co u nás v současnosti vychází.

Navíc jde o poměrně temný příběh, jenž vhodně vyvažuje jiné dětské komiksy z momentální nabídky – zejména Hildu (s níž bude asi chtě nechtě často srovnáván), která se i přes občasnou melancholii vyznačuje především milým humorem a roztomilostí protagonistů. Hlavní hrdinové Amuletu – sourozenci Emily a Navin – příliš roztomilí nejsou, zato však nabízejí akci a zajímavý fantastický svět, který zaujme svou různorodostí a místy i brutalitou.

Kde už jsme to jen četli?

Abychom však nepěli samou chválu, je rovněž nutné poznamenat, že Amulet není v žádném případě dokonalý a možná ani neokouzlí tolik, jak bychom si přáli v počátečním nadšení nad novou sérií, notabene označovanou jako „fenomén a základní kámen moderní tvorby pro děti a mládež“. 

Základní premisa – rodinná tragédie a stěhování do domu po tajemném příbuzném, kde hrdinové nacházejí vstup do fantastického světa – rozhodně nečiší originalitou a stejný neodbytný pocit, že tohle všechno už někde bylo, provází čtenáře oběma knihami.

Samozřejmě můžeme přispěchat s obhajobou, že určité motivy se ve fantastickém žánru opakují pravidelně, a přesto to nemusí být na škodu.

Ani v Amuletu nejde o zásadní problém, ovšem právě ta trocha originality navíc by z dobrého komiksu udělala výjimečný. Příběhu příliš neposlouží ani mírné nelogičnosti či trochu těžkopádnosti ve vyprávění (kdo se jen tak sebere a beze všeho nastěhuje do domu, který v životě neviděl?), ale přičítat jim příliš velkou váhu by bylo malicherné – takový přístup by zabil vícero dobrých komiksů i knih.  

Stylová jízda s mírným kodrcáním

I přes výše uvedené výtky je však příběh Emily, Navina a jejich přátel i protivníků poutavý a napínavý. Kibuishiho fantastický svět nečítá jen klasické elfy a příšery s mnoha chapadly, ale též antropomorfní zvířátka a báječné roboty na létajících strojích.

Dramatickými scénami se nešetří a příběh netrpí hluchými místy, takže se čte velmi rychle, čemuž přispívá i výtvarné zpracování.

Kazu Kibuishi sice prožil téměř celý život v USA, ale jeho styl nezapře inspiraci mainstreamovou mangou, která je patrná především v nadšeném užívání ne vždy typických zvukových efektů a v rozfázování a rozvržení panelů, které dodává čtenáři velmi vítaný pocit, že sleduje akční film, a dokonale tak dává vyniknout dynamické atmosféře, jíž se oba díly vyznačují.  

Co ovšem poněkud vázne, jsou dialogy, které navzdory kvalitnímu překladu Michala Prokopa občas vyznívají poněkud pateticky a prkenně.

Paseka vůbec věnovala Amuletu pečlivou práci, obě knihy mají pěknou pevnou vazbu, solidní tisk a lettering je příjemný a hodí se k temnější atmosféře příběhu. 

Doporučujeme malým i velkým

Amulet si bezpochyby najde své čtenáře mezi dětmi i dospělými – je zábavný, napínavý, přiměřeně temný a nejde přitom o nekonečný seriál, který by hrozil příliš zatížit rozpočet.

Zároveň však není ani výjimečnou záležitostí aspirující na povinnou četbu pro všechny komiksové nadšence. Prostě milý nadprůměr, jehož četbou si příjemně vyplníte chvíle mezi skutečnými lahůdkami. 

Amulet: Prokletí kamene

Vydal: Nakladatelství Paseka

Obálka: Kazu Kibuishi

Překlad: Michal Prokop

Počet stran: 187 (1. díl) a 219 (2. díl)

Cena: 329 Kč

Anna Křivánková
Překládám komiksy a romány z angličtiny i japonštiny a občas píšu o japonské společnosti, historii a populární kultuře. V mezičase se coby redaktorka Nového Orientu a Archivu Orientálního snažím ždímat příspěvky z tuzemských i zahraničních akademiků. Nejlepší na tom všem je, že když na chvilku přestanu a nedělám nic, zažívám chvíle nefalšované nirvány.