Máte rádi klasickou fantasy? Hrajete rádi za mocného kouzelníka, neohroženého válečníka nebo vychytralého zloděje? Cítíte ráno ze svého hrnku vlny magenergie a místo podložky pod nohy máte na wc do lina vyrytý obrácený pentagram? A navíc nemáte nic proti karetním hrám, ideálně v elektronické podobě? Pak pokračujte laskavě tudy dále. Pro vás ostatní, sorry, dneska žádné lasery, warp, mezigalaktické cestování, vesmírné bitvy, kyber vylepšení ani běh ve stínech.

Nejdříve trochu historie

V roce 2011 kluci z Wulven Game Studios původně Shadow Eru vytvořili jako projekt pro Kickstarter. Plánovali vybrat 20 000 dolarů, nakonec skončili na částce více jak čtvrt milionu dolarů. Během následujícího roku už Shadow Era hrálo přes dva miliony lidí po celém světe. Ke dnešnímu dni hrají Shadow Era milióny hráčů po celém světě, hra má za sebou řadu updatů, grafických změn a doplňků, které mimo jiné reagují na přání a návrhy hráčů.

Shadow Era je CCG (Collectible Card Game), tedy elektronická karetní sběratelská hra, vy dříve narození a zkušenější můžete SE přirovnat třeba k Magic: The Gathering. Princip hry je založen na sbírání, obětování a vykládání karet různých hodnot a obsahu.

Na začátku si vyberete hrdinu, který vás bude reprezentovat – na výběr máte hned z několika povolání jako jsou (Warrior, Mage, Hunter, Rouge/Elemental). A ač se to zdá jako snadná volba, v praxi to tak není. Ke každému hrdinovi, jeho povolání, se váže určitý typ karet, které s ním můžete používat. Válečníci mají dostupné jiné karty než např. mágové, pomineme-li karty neutrální. Z  karet si skládáte balíček, který bude obsahovat navolené možnosti dle vaší strategie – kouzla, brnění, karty akcí, podpůrné karty, bojovníky, zbraně a mnohé další. Právě na variabilitě karet, jejich vzájemné podpoře a souhře a na selekci dle povolání stojí jedno z kouzel, protože tím Shadow Era poskytuje obrovský prostor pro spousty možností a strategií jak hru hrát. Na začátku v tom budete samozřejmě plavat, ale po čase se naučíte co na jakou kartu platí, na jakého hrdinu a jeho styl hry a naopak kde jsou slabiny vašeho herního stylu vůči nim.

Jak se to hraje?

Shadow Era je tahová hra na kola. Líznete si kartu, obětujete ji či ne, líznete si kartu pomocí podpůrného artefaktu, sešlete bouři blesků na nepřítele nebo zmrazíte jeho jednotky a následně končíte své kolo a na řadě je protivník. Na odehrání každého kola a jeho částí (obětování karty, hraní karty z listu) máte limitovaný čas, takže nehrozí, že byste hodiny čekali, až se protivník rozhodne co hrát. Jedna hra tak trvá minuty, delší vyvážené souboje kolem deseti minut. I když i podobné strategie jsem zažil, kdy jsem potkal hráče, kteří časový limit využívali do poslední sekundy a snažili se vám hru tak znechutit 🙂

Oproti Magicu v Shadow Era není žádná mana. Každá vaše karta, její vyvolání z ruky (listu) do hry stojí určité body. Tyto body získáváte obětováním (pálením) karet opět z ruky a počet karet na obětišti rovná se počet bodů k dispozici pro dané kolo vaší hry. Další rozdíl oproti Magicu je ten, že zranění způsobené útoky se do dalšího kola automaticky neregeneruje a v dalším kole se můžete léčit jen pomocí artefaktů nebo kouzel.

Shadow Eru můžete hrát jako single player v offline režimu a bojovat proti počítačovým protivníkům. Není to taková sranda a vydrží vám to na pár prvních dní. Pro mě osobně to byl takový tutorial, jak se naučit základy hry, jelikož jsem „Ikea guy“ a skládám nábytek bez návodu a stejně tak jsem přistupoval k Shadow Era. Principy hry se naučíte velice rychle. Hra je v angličtině, ale tak jednoduché, že ji zvládnou i žáci základní školy.

Opravdová zábava přichází s multiplayerem. Zde hrajete proti hráčům celého světa, necháváte si náhodně vybírat protivníky, zakládáte vlastní hry nebo si založit herní místnost pod heslem a hrát pouze s přáteli. Herní svět je obydlen tak hustě, že nebudete mít problém v kteroukoliv denní i noční dobu najít lidského protivníka do multiplayerové řežby.

Je to zdarma nebo musím prodat orgány?

Shadow Era je free to play hra, což je vzhledem k její propracovanosti a kráse skoro unikát. Ve hře vyděláváte v soubojích zlaťáky a Shadow krystaly, které slouží jako herní měna. Tyhle těžce vydřené peníze můžete utratit u obchodníka za karty, balíčky karet, ale i za fólie/potahy vašich karet nebo herní desky, na které karty při hře vykládáte. A samozřejmě obchodníkům můžete i prodat karty, které nepotřebujete.

V rámci nákupu ve hře za reálné peníze můžete svůj herní měšec zatížit nakoupit Shadow krystaly, nebo rovnou koupit celé startovací balíčky a karty, ale nijak vás k tomu hra nenutí, nepodbízí to a zcela se bez této možnosti obejdete. Ve střetu s protivníkem se nebudete cítit nijak ochuzení, pokud si nekoupíte jedinou kartu, je to spíše rychlejší cesta pro netrpělivé. Nehledě na to, že každý den dostáváte jednu náhodnou kartu ze všech existujících jako dárek do své virtuální sbírky.

Grafika a zvuky

Po grafické stránce je Shadow Era pastva pro oči. U většiny karet se jedná o opravdu krásně nakreslené kousky, za které by se nestyděl ani Boris Vallejo a které byste si bez váhání pověsili jako obrazy na stěnu. Animace a jednotlivé detaily a přechody hry jsou doladěny do detailů. Vidíte dopady fireballů na nepřítele, rány pařátů útoků vlkodlaků nebo krvavou stopu, kterou za sebou zanechá legendární meč. Jednotky jsou po kouzlech pokryty mrazivou krustou, svázány lany, hoří zapáleny magickým ohněm nebo jsou zahnány do zeleného dýmu otravy jedem.

Hra má povedený soundtrack, jehož jedinou nevýhodou je, že se jedná o jen o pár skladeb, které se záhy opakují a po pár desítkách minut už vám mohou lézt na nervy. Je to velká škoda, protože jsou to povedené hudební melodie a stály by za vlastní vydaný soundtrack, jelikož jejich autor má cit pro fantasy a je velmi talentovaný.

Sám proti počítači nebo proti všem?

Shadow Era můžete hrát na svém pc nebo macu, jako aplikaci nebo skrze webový prohlížeč, a samozřejmě i na mobilních telefonech.

Na monitorech počítačů hrajete v oknech dle vašeho přání a nastavení, všechny prvky ovládání jsou přehledné a jednoduše použitelné. Na mobilech a tabletech je vše logicky menší, ale design je zachovaný, nicméně přizpůsobený menšímu displeji. Občas se prstem překliknete nebo netrefíte na ikonku, ale postupem času si zvyknete na menší způsob ovládání a dostanete ho do krve.

Shadow Era funguje na principu cloudového hraní. Čili zcela jednoduše můžete hrát doma na počítači, v práci, u doktora nebo na cestách na mobilu. Do svého herního účtu se můžete tak libovolně přihlašovat a pokračovat ve hraní, aniž byste přišli o svůj vyladěný balíček nebo nastřádané body. Ale logicky nikoliv ve hře.

Shadow Eru hraji několik let a strávil jsem v ní nepočítaně hodin. Jak na počítači, tak telefonu i tabletu. A doteď se mi neokoukala. Potkal jsem zde spoustu hráčů z celého světa a docela dost i z Česka. Od prvních nesmělých krůčků jsem se dostal do stavu, kdy mám stabilní balík, se kterým jsem schopný porážet top hráče a sám se dostávat do top žebříčku, ale také si prožívat řetězce proher, kdy mě umlátí mečem hráč s novým kombem kouzel, zbraní nebo jednotek, které jsem neviděl.

Kluci z Wulven Game Studios poměrně často přinášejí updaty do hry, nové karty nebo balíčky, sezónní akce (herní i prodejní) a různé perky, které dělají hru stále velmi atraktivní.

Pokud máte rádi fantasy, hledáte dobrou hru na mobil nebo počítač, třebas i na ukrácení cesty do práce nebo sezení na záchodě, tak zkuste Shadow Eru. Garantuji vám, že vás chytne a nepustí jako mě a třebas se tam i někde potkáme a změříme síly a balíčky 🙂

[review]