V Čechách mnoho vlastních, originálních žánrových knižních multiautorských sérií nemáme. Tedy alespoň ne takových, které by se daly bez výčitek svědomí a úspěšné – i v současnosti nebo posledních letech. Počítejte se mnou: JFK, Kladivo na čaroděje a… Jo, přesně tak. A právě druhá jmenovaná dostala do vínku svou třináctou knihu – bude platit pověra o této smolné číslici?

Série Kladivo na čaroděje

Je to vůbec interesantní série, tohle Kladivo, na pozadí stejně zajímavé jako na samotných stránkách knih. Série, která vznikla v podhoubí fantasáků pokukujících s oblibou po temném hororu a zároveň moderních seriálech tzv. quality TV, má kvalitu v genech a přesně ví, co chce. Duchovní otec, hostitel, manažer, showrunner, zkrátka „hlavní kápo“ Jiří Pavlovský je totiž nefalšovaný literárně-filmově-seriálově-komiksově-videohernígeek, a série samotná nese „stopy“ každé z daných popkulturních odrůd.

Výraznou měrou se do ní promítá už ta seriálová složka. Série je totiž jako takový knižní televizní seriál koncipovaná – má dvanáct dílů se samostatnými příběhy, na pozadí se jim však vine hlavní dějová linka. Stejně tak i pozvolný rozvoj postav a jejich vztahů poměrně odpovídá televiznímu médiu. Cliffhangery? Že váháte, jsou součástí balení. Těch dvanáct knih sice trochu natáhlo předpokládaný „vysílací čas“, ale nakonec to nevadilo, fanoušci naskakovali do rozjetého vlaku pořád a málokdo se odpojil.

Jedním z důvodů může být i primární žánrové zaměření – nutno totiž podotknout, že městské fantasy, žánru ve světě proráženému jmény jako Gaiman, Lukjaněnko nebo Miéville, je u nás také jako šafránu.

Své zářezy na pažbě tohoto subžánru má Pavel Renčín s trilogií Městské války (vřele doporučujeme, ale nečekejte takový cynismus jako u Kladiva, spíš temnou poetiku), neopomenutelnou položkou byla i antologie Pod kočičími hlavami, kde se však ukázalo, že většina našich autorů má blíže k jiným subžánrům fantastiky, ozvěny městské fantasy se dají nalézt i v díle spíše mainstreamových autorů, třebas Michala Ajvaze nebo Miloše Urbana.

Kreativní grupáč O krok před peklem

Takže jak tedy konkrétně vypadá Kladivo na čaroděje? V podstatě jako by se do jednoho kreativního grupáče dostali Lovci duchů (Supernatural), Buffy, Ash vs. Evil Dead, Sam Raimi, Joss Whedon a stenografa jejich společných tvůrčích výměšků dělal potomek Simona R. Greena a Jima Butchera.

A teď vyšla kniha číslo třináct, bonusové dvd s mini epizodami, které se nevešly do hlavního vysíláni. Antologie s názvem O krok před peklem.

Dá se asi snadno očekávat, že pod jednotlivými povídkami budou podepsaní autoři, kteří již mají s Kladivem (v tomto případě bez srpu) nějakou zkušenost. Jsou, všichni. A čtyři další k tomu navíc, z nichž jeden, Martin Patyok, se do antologie dostal poměrně neotřelým způsobem – jako výherce literární soutěže vypsané přesně za tímto účelem. Což je od tvůrců krok nejen vstřícný ku fanouškovské základně (jak víme, čtenáři fantasy často koketují s myšlenkou vlastní tvorby), ale také chytrý – když je z čeho vybírat, dá se snáze narazit na kvalitní kus.

A vskutku – Patyokova povídka Hitparáda mezi ostřílenějšími borci skutečně nezapadá, naopak patří mezi ty lepší – a to přestože hlavní „nápad“ textu už nepatří mezi ty nejnovější.

Autoři a postavy

Celkem dvanáct autorů se vystřídalo na třinácti povídkách na 488 stranách: Štěpán Kopřiva, Jakub Mařík, Darek Šmíd, Karel Doležal, Markéta Klobasová, zmiňovaný Martin Patyok, Dušan D. Fabian, Jana Jůzlová, Martin Darion Antonín, Jan Hlávka, Ondřej S. Nečas (který dostal na starosti i předmluvu) a samozřejmě Jiří Pavlovský, který si jako otec série a autor hned pětice jejích dílů (ospravedlnitelně) hamounsky zabral prostor hned pro dvě.

To je celkem tucet jmen naší žánrově literární scény (budeme bratia, zastupované Dušanem Fabianem považovat za vlastní, ne?). Což už je celkem slušná revize toho, v jakém je v současnosti stavu. Navíc se povedlo autory pěkně rozprostřít i věkově i slávou (přičemž je jasné, že prim tahouna hraje krom Jiřího Pavlovského především jeho starý parťák Štěpán Kopřiva).

Společným jmenovatelem povídek je samozřejmě tým Felixe Jonáše. Ta nejhorší banda specialistů na magii a tajemno, na kterou můžete (ale rozhodně nechcete) narazit. Arogantní Felix, hysterická alkoholička Klaudie, úchylný nekrofil Walter a lidsky omezená mlátička Vincent, který poslouchá Kabáty, bydlí na hajzlících a snídá pivo. A to jsem vyjmenoval jejich lepší charakterové vlastnosti.

Je tedy jasné, proč tuhle skupinu mají čtenáři rádi – s tímhle panoptikem se může člověk těžko nudit. Což je geniální tah Pavlovského – stvořil své pitoreskní postavičky natolik rozdílné a výrazné, že se jich mohou snadno chopit i ostatní pisatelé série. Navíc pokud se aspoň trochu pohybujete po současné Praze, kde se většina Kladiva odehrává, tak vám nedělá problém uznat, že podobné týpky můžete klidně potkat v tramvaji i na Olšanských hřbitovech. Magický realismus po česku.

Felixovci v téhle knize přitom dělají poměrně tradiční akce: pátrají, vyšetřují, bojují, bortí, ničí, u toho hláškují, ruinují, zeživotapeklují, klejí, nactiutrhají, hláškují a baví a hláškují. Je jedno, jestli proti nim stojí mágové, démoni nebo bytosti z vyšší dimenze, jestli jde o vedlejší případ nebo osvětlování historie postav, modus operandi tohohle týmu se zase tolik nezmění: pokud to nejde silou, jde to větší silou. Hlavně, když se u toho hláškuje, popkulturně odkazuje a doslova zakopává o chlístání kreativitou v oblasti barvitých přirovnání.

Lepší a horší kusy

Jak už to však u antologií nezřídka bývá, i O krok před peklem trpí nevyvážeností. Ukažte na antologii a každý, kdo jí četl, označí její lepší a horší kusy, u kladiváckého příspěvku do tohoto ranku je tomu nejinak. Paradoxem přitom je, že tohle hodnocení není univerzálně platné a pro každého čtenáře mohou těmi lepšími i horšími kousky být naprosto rozdílné texty.

Čtivý text vystřídá slabší, zbytečný následuje skvělý následuje průměrný – tomu se pravděpodobně nedalo vyvarovat. Mezi ty, které by se měly dočkat největších ohlasů, patří podle nás příspěvek Honzy Hlávky, Ondry Nečase a již zmíněného otce zakladatele (dvakrát).

Fanoušci série si však bezesporu přijdou na své. A ti, co jí neznají? Pro ty je O krok před peklem vynikajícím způsobem, jak se s ní seznámit.

Kolektiv autorů: Kladivo na čaroděje – O krok před peklem / Antologie

Vydala: Nakladatelství Epocha, 2018

Počet stran: 488

Cena: 399 Kč

[review]

UložitUložit