Není sporu o tom, že za sebou máme velice zdařilý rok, minimálně tedy my, komiksoví fanoušci. Vyšlo u nás mnoho knih s novými příběhy – a některé již známé a obtížně sehnatelné se dočkaly nových vydání. Přinášíme výčet těch nejlepších.

Pláštěnky pro každého

Batman - Konec hryKomiks a superhrdinové, to je poměrně zavedené zpoždění. Přitom však rozhodně vždycky neplatí, že superhrdinský komiks = spotřební zboží. Ne vždycky jsou „supráci“ naivní a přihlouplá četba, která by měla urážet, to ani zdaleka. Pár ukázek toho, jak dobře se dá superhrdinský komiks dělat, jsme ostatně letos měli.

V batmanovské sérii, kterou má na starosti scénárista Scott Snyder, vyšla kniha s názvem Konec hry. A je to hodně povedené, vysoceoktanové čtení – Temný rytíř se opět utkává se svou nemesis Jokerem, tentokrát však na život a na smrt. Joker si totiž přestal hrát, Joker chce zabíjet.

Že Deadpool není jen bezcílná řachanda, dokazuje třetí kniha série Briana Posehna – Hodný, zlý a ošklivý. V ní Deadpool zjišťuje, že si kdosi krade kousky jeho okouzlujícího já, a spolu s Captainem Americou a Wolverinem se vydávají na jedno z nejdepresivnějších míst světa, do Severní Koreje.

Radost čtenářům komiksu jistě dělají komiksové komplety, které jim v trafikách doplňují přímo do žíly alespoň jednu superhrdinskou knihu týdně. Kromě marvelovských řad Ultimátní komiksový komplet a Nejmocnější hrdinové Marvelu začal letos vycházet také DC komiksový komplet, představující hrdiny „z toho druhého slavného nakladatelství“.

A právě v jeho rámci vyšly kromě u nás dosud nevydaných a mnohdy zdařilých kusů (JLA: Babylonská věž, Triumvirát, Batman: Smrt v rodině) i ty příběhy, které už byl hodně velký problém sehnat: batmanovské knihy s podtituly Ticho a Dlouhý Halloween. V nakladatelství BB Art se nového vydání dočkal také skvělý Azzarellův Joker. Chvála bohu.

Inteligentní mainstream

Brian K. Vaughan SagaNa pomezí mezi čirým dobrodružstvím superhrdinů a intelektuálnější četbou leží mimořádně populární komiksové série – a některými z nich se můžeme dosyta krmit i my v Česku.

Sága představuje skvostný koktejl fantasy a sci-fi, akce, emocí a napětí, to vše doplněné o kvadriliardu skvělých nápadů. Příběh vesmírné variace na Romea a Julii –  Marka a Alanu, celým vesmírem stíhané milence z dvou znesvářených ras, se krásně rozvíjí a nenechává čtenáře oddychnout. Scenárista Brian K. Vaughan je přitom zárukou, že tomu tak bude i nadále.

Pořádně vřít to začíná i ve světě Mezi řádky, ve kterém popustil uzdu svojí imaginaci Mike Carey (Lucifer). Tommy Taylor pomalu odhaluje zákoutí magického světa a začíná být jasné, že tuhle sérii čeká ještě spousta zábavných momentů.

Mýty sice představily vrchol první dějové linie – války Mýtova a Císařství – ale to neznamená, že by tahle série Billa Willinghama řekla sbohem. Ty, které přežily, čeká ještě mnoho starostí, bojů, ztrát a bolesti.

Úplně bez známek fantastiky, ale neméně fantastickou sérií jsou Skalpy, tuhá a tvrdá neo-noirová kriminálka z prostředí současné indiánské rezervace. Knihy vydané v letošním roce sice spíše zvolnily tempo hlavní dějové linie, ale na druhou stranu ji roztáhly do šíře a udělaly ji (a hlavní postavy příběhu) tak komplexnější. Jason Aaron každou knihou dokazuje, proč patří mezi nejúspěšnější scenáristy dneška.

Černá palice Jeff LemirehKniha Hellboy: Bouře a běsy představuje nádherný závěr jednoho dlouhého příběhu. Pekelnatec se v něm utká s prastarým zlem ve finální, poetické bitvě.

Pětidílná série Fatale populárního Eda Brubakera u nás odstartovala teprve první knihou, ale nalákala na mix lovecraftovského fantastična a hororu a (nejen) pro Brubakera oblíbeného noiru natolik, že si rozhodně nenecháme ujít i ty další.

Další interesantní sérií, která se na českém trhu teprve rozjíždí je Černá palice Jeffa Lemireho. A nutno dodat, že se tahle dekonstrukce superhrdinského žánru rozjíždí velice zdařile, jsme zvědaví na pokračování.

Hilda je komiksovou sérií nejen pro děti, byť prckům bude svojí náturou malá hlavní hrdinka, objevující kouzelný, severskou mytologií inspirovaný svět kolem sebe, pravděpodobně bližší. A podobně jsou na tom vlastně i Záleskautky.

Inťoušům vstup povolen

Gotický, lovecrafovský, atmosférický a mnohými dalšími přídomky častovaný Cromwell Stone vás snadno strhne svou kresbou, nechá vás bát se spolu s hlavním hrdinou a také studovat ty nejmenší detaily jednotlivých panelů, abyste mohli řádně pochopit děj. Skvělý román.

Opět hororově laděné příběhy Emily Carrolové v knize Temnými hvozdy přináší pohádkově tónované povídky – ovšem plné strachu, a zároveň vynikající atmosféry a nádherné kresby. Některé z nich sice mohly být odvyprávěny ještě o fous lépe, celkový dojem je však velice dobrý.

Naopak Slaďák je knížečka sice útlá, ale rozhodně příjemná a hyper-milá. Krátké, stripovité a slovy šetřící výjevy z toho, čemu se říká láska, vytvořila Philippa Riceová, přítelkyně Lukea Pearsona, duchovního otce výše zmiňované Hildy.

Alexandr Jodorowsky - TechnokněžíDalší špalek od filmového a komiksového nezmara Alexandra Jodorowského představují Technokněží. Nedosahují sice dokonalosti souvisejících Metabaronů, ale rozhodně neurazí. Naopak.

Charles Burns u nás není neznámým autorem, každé jeho zde vydané dílo je však pro mnohé očekávaným přírůstkem do knihovny. A ne náhodou – i v Naposled, v příběhu o zbabělosti, úzkosti, citech, láskách a ztrátách dokazuje, že je skvělým tvůrcem ve skvělé formě – čemuž odpovídá i formální zpracování komiksu.

A nakonec – mým osobním letošním vrcholem (o fous před Naposled) byla absurdní, šílená, ujetá, nápady hýřící, meta, nekonvenční a naprosto vynikající Dobrodružství Jeronýma Moucherota. Hlavní hrdina je neobyčejný pojišťovák v ještě neobyčejnějším světě – a Francois Boucq je neobyčejný autor. Vynikající zábava, která však rozhodně není pro každého.

Komiksově štědrý rok 2017 je za námi. Vítej, dva osmnáctko! Jsme si jistí, že i ty nám nadělíš mnoho komiksové radosti. Pohled na některé plány jednotlivých tuzemských nakladatelství totiž může způsobovat nadměrné slintání.