Kriminální seriál z dílny BBC je téměř vždy sázka na jistotu. Za všechny jmenujme výborného Sherlocka, Wallandera, viktoriánský Ripper Street nebo snový Life on Mars. No a teď si k tomu přidejte apokalyptickou omáčku od Neila Crosse, scénáristy legendárního Luthera a dostanete Hard Sun.

Do oddělení vražd vedeného DCI Charlie Hicksem je nově přidělena DI Elaine Renko. Společně se při vyšetřování jedné zdánlivě obyčejné sebevraždy IT podivína dostanou náhodou k usb flashce. Posléze se ukáže, že na tomto disku jsou nahrány přísně tajné vládní materiály odhalující neodvratnou zkázu světa. Materiály obsahují detailně predikovanou migraci obyvatel Země, počty potřebných pytlů na mrtvoly, odhady mrtvých a nakonec…zánik. Lidstvu zbývá pět let existence a odpočet právě začal.

Děj seriálu Hard Sun není komplikovaný. Vše se v podstatě točí kolem DCI Charlie Hickse a DI Elaine Renko, jejich minulosti, budoucnosti a vzájemného vztahu. Hickse hraje Jim Sturgess, který tady potvrzuje, že si umí vybírat zajímavé role, a Hicks mu neskutečně sedl, a Renko ztvárnila Agyness Deyn, která pro mě byla pozitivním zjevením a děsně mě bavila pokaždé, když byla na obrazovce. Vedlejší role nejsou, krom hlavního záporáka, nijak zásadní a detailně se s nimi neseznámíme.

Hicks & Renko

Hicks i Renko jsou poměrně dobře napsané postavy a nemají si rozhodně co vyčítat. Pohodový a sympatický Charlie Hicks je svými nadřízenými podezřelý z vraždy svého kolegy. A zatímco se kolem něj splétají nitky tajného vyšetřování této vraždy, Charlie vesele zahýbá manželce s vdovou po mrtvém parťákovi. Když nevyšetřuje vraždy nebo neutěšuje vdovu, žije poměrně spokojeným životem a chce adoptovat svou nevlastní dceru. Rodina je pro něj vším.

Elaine Renko je Charlieho opakem. Uzavřená, soustředěná, ostrá jako břitva, velice precizní, řekli byste si. Ale právě jí patří opening celého seriálu, který je na poměry ostatních seriálů dost originální a vy jeho význam pochopíte až během prvních epizod. I Renko má své kostlivce ve skříni, konkrétně v podobě znásilnění v dospívání. Z něho jí zůstal syn, pro kterého by Renko udělala zcela vše, což v seriálu několikrát dokáže, ale má takovou maličkou vadu na kráse – záchvaty agrese, kdy má touhu zabít vše, co projde kolem.

V téhle konstelaci se odehrává šest epizod první řady seriálu Hard Sun. Hicks i Renko si díl od dílu více věří nebo naopak si jdou po krku, kryjí si záda nebo si chtějí zlámat kosti, doslova.

Trikem vyprávění jejich příběhů je odhalení informací Hard Sun téměř na začátku seriálu, kdy jednotlivé epizody stávají tvář konkrétních případů. Sledujete chování lidí, kteří reagují na fakt, že za pět let vše skončí a oni nemají žádnou šanci, jak z tohohle vlaku vystoupit. A tak jim hrábne, přehodnotí si priority a jdou zabít exmanželku, vyzvat Boha na souboj, nebo si třeba stvořit sektu a pomáhat lidem se sebevraždami.

Sci-fi, které není tak úplně sci-fi

Problém seriálu je, že má skvěle rozdané karty, ale neumí je sestavit do správné sestavy. Hicks i Renko jsou perstrobarevné charaktery, chvíli fandíte jemu, chvíli jí, chvíli oběma, ale každopádně vás zajímají a jste zvědaví, co bude dál. U chování obou, ať je jakkoliv podivné, přijde vždy vysvětlení, které všemu dává smysl.

Apokalyptická linka odhalení zkázy Země je výborný nápad. Jen zde je tak trochu nešťastně odsunutý bokem. Hickse s Renko sice honí agenti Tajné služby Jejího veličenstva a nutno říct, že to nejsou žádní Mirkové Dušínové a vyhrožování nebo vražda jim není cizí, ale najednou jak kdyby scénárista dostal strach, že se dostane až moc do sci-fi tématu a vracíme se nenadále k osobním problémům hrdinů, flashbackům nebo řešení vražd. Právě tady celý děj nejvíce trpí, onen mix dějových linek je velmi nevyvážený a má i dost hluchých míst, kdy přemýšlíte o rychloposunu směrem vpřed.

Poměrně chytlavé, vzhledem k poměru Charlie Hickse s vdovou doslova, je i vyšetřování vraždy Hicskova parťáka, které má překvapivé vyústění v odhalení vraha i vyšetřovatele.

Promrhaný potenciál

Výprava i atmosféra Hard Sun jsou super. Ona tíha informace, kdy oznámíte celému lidstvu, že za pět let vše skončí a následně částečně nesete morální odpovědnost za činy všech pošuků, kterým z toho hrábne, je zde vykreslena perfektně. Navíc, když vláda vaší informaci částečně znevěrohodní jako fake news, nesete ještě nějakou odpovědnost? A měli lidé právo na pravdu? A co je to vlastně Hard Sun, když jste nezveřejnili vše, ale vlastně ani z těch získaných dat si nejste jisti, co to je?

Trochu zvláštní je i Tajná služba, nahánějící hlavní hrdiny. Její vedoucí agentka je hodně jiná, a stejně jako v ději celého seriálu, střídá momenty, kdy si mumláte něco o děsné nudě, s chvílemi chování, které jsou skvěle promyšlené a vypointované. Hodně často si říkáte, že kdyby agenti opravdu chtěli, tak by Hickse i Renko dávno dostali.

V Hard Sun nenajdete moc akce, vlastně nejvíc se tu řežou Hicks s Renko vzájemně, ale na druhou stranu je osvěžující vidět policisty, kteří situaci neřeší akční střelbou, protože do jejich arsenálu patří pouze teleskopický obušek, ale chytrostí, no a vlastně i tím teleskopem. Na druhou stranu si dost často říkáte, že ve světě, kde nás Velký bratr sleduje na každém kroku, jsou některé kroky hrdinů dost nelogické a nebo nevyužívají možnosti oddělení. Třeba jim zkrouhli rozpočet.

Naděje na lepší zítřek

Hard Sun vás hodně zklame, pokud hledáte akční krimi. Vlastně vás i docela zklame, pokud budete hledat apokalyptické sci-fi. V Hard Sun najdete solidní detektivní seriál se sci-fi podkresem, kde hlavní devizou jsou postavy hlavních hrdinů a jejich minulost.

Avšak otázkou je, zda to bude dost, protože potenciál tu byl daleko větší a zůstal hodně nevyužit. Na druhou stranu, BBC One již schválila druhou sezónu Hard Sun a bylo by super, kdyby první sezóna byla jen předehra a seznamování s prostředím a postavami a dalších šest dílů by sci-fi linku rozjelo už naplno. Koneckonců, závěr posledního dílu by tomu docela dost napovídal. Já pokračování šanci určitě dám.

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit