Na konci února se českým fanouškům mangy dostal do pazourek první díl fantastické mangy Mahou Tsukai no Yome – Čarodějovy nevěsty (a že je fantastická nejen žánrem, ona je prostě skvělá). Japonci se jí mohou kochat už od roku 2014 (a že těm bestiím někdy vážně závidím), ale podle edičního plánu Crwe snad brzy doženeme těch sedm svazků, o které jsou napřed. A že je o co stát!

O příběhu

Manga začíná mytologickou aukcí, na které se draží nejen všemožná prapodivná stvoření a magické poklady… ale i jedna drobná patnáctiletá Japonka. Jmenuje se Čise Hatori a k aukci přistoupila zcela dobrovolně, protože už byla unavená svým zoufalým, smolným životem (v patnácti docela výkon). Pokud o něj sama nestojí, může ho dát, komu chce. Nebo v tomto případě prodat. Těžko se jí divit, otec někam zmizel, maminka se jí zabila před očima… A pro příbuzné byla vždy jenom šutrem na krku. Čise je totiž tak trochu divná.

Na aukci jí nazývají Sleigh Beggy, milovaným dítětem noci… Což v praxi znamená, že ačkoliv ji víly milují a přitahuje k sobě nadpřirozeno, lidem může být značně na obtíž, když se bojí věcí, které nikdo jiný neregistruje, a pronásledují ji stvoření, která by snad raději ani neměla existovat. A i když na ni může být občas nějaká příšerka hodná, fakt to není pravidlem (takový prequel, jak malou Čise šikanovali, vyšel v podobě třídílného OVA k aktuálně vysílanému anime Mahou Tsukai no Yome).

Když ji tedy odkoupí za ohromujících PĚT MILIONŮ LIBER podivný vysoký muž, nemyslí si, že by se něco nějak zásadně změnilo. Jenže týpek má místo hlavy koňskou lebku (no dobře, má rohy, ale nikdo nejsme dokonalý) a je tak trošku staršího data vydání (prošlý cca o pár stovek let). Z Čise hodlá udělat svou učednici – a jen tak mezi řečí jí sdělí, že i manželku (no nazdar). Ta představa je celkem děsivá, i když lebkoun Elias sídlí na pokraji Londýnského venkova, kde se těší vcelku rozumné pověsti. Čise se nestačí ani rozkoukat a už jede na první výlet do země draků, na Island.

Příběh není zas až tolik originální, už ze základní anotace na vás křičí, že jde o takovou japonskou verzi Krásky a Zvířete (a že je tohle Zvíře rozhodně charismatičtější než evropský chlupáč), ale i přesto má co nabídnout. Hned v prvním svazku mangy je kromě romantické linky i kopec srandy…

„Nezkoušel na tebe nic nepatřičného?“
„Je nepatřičné, že ze mě serval šaty, vykoupal mě, a pak požádal o ruku?“

… ale nechybí ani setkání s odporností lidské povahy. Nic není idylické a Čarodějova nevěsta rozhodně není jen pohádka, i když si na ni první čtyři kapitoly celkem zdařile hraje (to všechny ty víly a draci, krystalové kytičky a mluvící kočičky…). Ostatně japonská tvorba se málokdy drží v mantinelech jediného žánru. Naruto měl chvilky infantilní i filozofické, Ghost in the Shell zapůsobil jako zjevení, Death Note je kapitola sama pro sebe.

Pestrý přesah žánru

Tady se ovšem přechází z pohádky do hororu a zase zpátky jediným mrknutím oka. Fanoušci japonské tvorby jsou na podobné skoky zvyklí, ale ostatní budou při koupi Nevěsty asi trošku váhat. Tváří se to lehce infantilně, kresba je taková roztomilá… Nechybí dokonce ani vtipné scény zdůrazněné přehnanými výrazy a ksichtíky typickými pro japonskou tvorbu, které tolik lidí nesnáší.

Také úplně nechápu zařazení, protože podle zahraničních webů patří Čarodějova nevěsta do šónen mangy. Z tohoto žánru znáte třeba Naruta nebo Bleach. Spousta soubojů, vývoj osobnosti, z outsidera se často stane neskutečný machr… A místo nich se nám dostane kouzelného světa s holkou, která do pár let pravděpodobně umře (což se jí sdělí taky jen tak mezi řečí, jako ostatně všechno důležitý).

Manga nejen pro kluky

Teoreticky jsme tedy dostali mangu primárně pro kluky, ale už z logiky věci je povaha příběhu spíše taková holčičí. Pánové budou rozporovat zejména nedostatek soubojů (ano, v příběhu nějaké jsou, ale ne v tomhle svazku), nedostatek napětí, začátek je velmi pomalý. Leckoho by mohlo odradit, že se Čise půlku knihy v podstatě lituje a zjišťuje, co se po ní vlastně chce (ne, že bych se jí divila, oproti jejímu předešlýmu životu vážně šok).

První svazek má také vysvětlit některé náležitosti tohoto magického světa, takže se dozvíte o dvojí tváři víl, o dračím koloběhu života a tak dále… Nicméně i přes pomalý rozjezd mi přijde, že první Nevěsta svůj úkol splnila, protože vás opravdu vtáhne do svého světa.  Svůj podíl na tom mají kromě příšerek a lehce zmatené Čise i charismatický lebkoun Elias Einsworth, jeho učitel Echoes, nebo třeba krásně heboučká královna koček (a ta má kolem sebe ještě další ukecané kocoury).

Drobnosti jazyka

Autorka si svůj svět očividně promyslela a kousky z něj dávkuje postupně – první tři kapitolky by fungovaly i samostatně a v každé se dozvíte něco nového. Jen trošku zamrzí, že jejich názvy jsou v angličtině. Protože se jedná o mnohdy velice špatně přeložitelná přísloví, která navíc sedí k ději kapitoly – dokud je nepřevedete na český ekvivalent. Přesto bych ocenila i český překlad, třeba  v podobě nějaké poznámky na okraj (když už je v poznámce na okraji vysvětlený i hromový pták), nebo ve dvojjazyčném obsahu. Nechci se dotknout českého čtenáře, ale název kapitoly Misfortunes seldom come singly mu pravděpodobně nic neřekne.

Jak je z mého textu asi patrné, nemohu se dočkat dalšího dílu a za měsíc budu netrpělivě očekávat pokračování. A vy byste měli taky 🙂

Příběh a kresba: Kore Jamazaki

Vydalo: Nakladatelství Crew, 2018 v Praze

Počet stran:184

Cena: 199 Kč

[review]

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit

UložitUložit